DOKTORKA OSUĐENA, ŠTIĆENICU NAZVALA LUDOM?! Epilog afere u niškom Gerontološkom centru, njenu odbranu SUD NIJE PRIHVATIO
Podeli vest
Jelena Stefanović, nekadašnji psiholog niškog Gerontološkog centra, osuđena je u Apelacionom sudu jer je na Fejsbuku objavila fotografiju sa štićenicom Svetlanom D. i napisala komentar koji upućuje da je ona psihijatrijski slučaj
Apelacioni sud u Nišu izrekao je sudsku opomenu Jeleni Stefanović (39), bivšem psihologu niškog Gerontološkog centra, jer je na svoj Fejsbuk profil postavila fotografiju sa Svetlanom D., štićenicom te ustanove, i napisala komentar koji upućuje da je Svetlana luda.
Ivica M. (44) optužen je za pokušaj teškog ubistva, jer je u avgustu 2020. tokom rođendanske proslave na njegovom bazenu u Niškoj Banji čekićem smrskao glave dvojici tinejdžera, od kojih je jedan jedva preživeo
27.02.2021
23:20
Osim toga, Stefanovićeva će po okončanju parničnog postupka Svetlani morati da plati 100.000 dinara na ime pretrpljenog duševnog bola, povrede časti i ugleda.
Foto: D.K.
Kako se navodi u sudskoj odluci u koju je Informer imao uvid, Jelena Stefanović je kriva jer je 5. septembra 2016. godine na Fejsbuku, bez dopuštenja Svetlane D., objavila njihovu zajedničku sliku sa komentarom: "In the meantime... in "Dom za s uma sišavše".
Neprimeren komentar
- Jelena je uvredila Svetlanu jer se pod napisanim: "s uma sišavše" zapravo misli da je Svetlana luda i da se zato nalazi u psihijatrijskoj ustanovi. A istina je da ona nema psihijatrijsku dijagnozu i da je samo privremeno smeštena u prihvatilište Gerontološkog centra u Nišu (vidite okvir).
Uvreda
Jelena je uvredila Svetlanu jer se pod napisanim: "s uma sišavše" zapravo misli da je Svetlana luda
Obrazloženje suda
Jelena Stefanović je osuđena zato što njen komentar, koji je uz sliku objavljen na Fejsbuku, predstavlja napad na vrednosti osobe i nepoštovanje dostojanstva ličnosti - navedeno je u presudi, u kojoj se dodaje:
- Osim toga, sud takođe nalazi da je Stefanovićeva uvredila Svetlanu preko društvene mreže, jer su fotografiju sa komentarom videli njeni prijatelji.
Iz tih okolnosti proizilazi da je Jelena postupala u nameri omalovažavanja štićenice centra, jer joj nije saopštila da će fotografiju objaviti niti kakav će komentar napisati.
Inače, Jelena Stefanović, koja je u međuvremenu dala otkaz u Gerontološkom centru, tokom suđenja je negirala krivično delo navodeći da nije imala nameru da uvredi Svetlanu. Ona je tvrdila da se komentar odnosio na Gerontološki centar u Nišu, a ne na štićenicu.
Foto: D.K.
Gerontološki centar u Nišu
Ipak, sud nije prihvatio njenu odbranu i oglasio je krivom izrekavši joj meru upozorenja, odnosno sudsku opomenu, što je u našem Krivičnom zakonu najlakša sankcija.
- Pri odlučivanju da joj se izrekne samo mera upozorenja sud je imao u vidu olakšavajuće okolnosti, a to je da Jelena nema imovinu, da ranije nije osuđivana, kao i njeno držanje pred sudom. S druge strane, otežavajućih okolnosti nije bilo, pa sud smatra da će opomena na nju uticati da više ne čini krivična dela - naveo je sud.
Novčana kazna
Miroslav Ristić, advokat Svetlane D., potvrdio je da je Apelacioni sud doneo pravosnažnu presudu, ali da njegova klijentkinja vodi sudski postupak radi nadoknade štete.
- Dobili smo prvostepenu odluku u našu korist kojom je Jelena Stefanović obavezana da Svetlani isplati 100.000 dinara na ime pretrpljenog duševnog bola i povrede časti i ugleda. Ona se na tu odluku žalila, a sud po njenoj žalbi još nije odlučio - objasnio je Ristić. D. K.
Osuđivana zbog ubistva
Svetlana D. je inače bila osuđena na višegodišnju zatvorsku kaznu jer je 2002. godine iz lovačke puške u porodičnoj kući u Niškoj Banji ubila svog muža Dragana D. Ona je u međuvremenu odslužila zatvorsku kaznu, ali njen sin nije hteo da je primi u kuću. Zbog toga je Svetlana od 2016. godine privremeno smeštena u Gerontološki centar u Nišu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ivica M. (44) optužen je za pokušaj teškog ubistva, jer je u avgustu 2020. tokom rođendanske proslave na njegovom bazenu u Niškoj Banji čekićem smrskao glave dvojici tinejdžera, od kojih je jedan jedva preživeo
Emisija koju vodi novinarka Nataša Miljković na tajkunskoj N1 televiziji krucijalni je primer koliko su Šolakovi mediji i blokaderi koje promovišu u stanju da pričaju o nečemu što po sopstvenom priznanju nisu ni gledali.
Ukrajina je pozvala ambasadora Izraela na razgovor u Ministarstvo spoljnih poslova zbog kupovine ruskog žita, koje Kijev smatra ukradenom ukrajinskom robom, saopštio je šef ukrajinske diplomatije Andrej Sibiga.
Drugo ime za licemera je ni manje, ni više nego Branko Ružić, potpredsednik Glavnog odbora Socijalističke partije Srbije (SPS) koji se poslednjih godinu dana nudi blokaderima i propagira njihovu politiku.
Šačica blokadera, njih petnaestak, okupila se kod novog mosta na Tamišu koji je nedavno otvorio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kako bi zviždali vozovima.
Sukobi i raskol među blokaderima se nastavljaju iz dana u dan, a kao najnoviji primer navode to što je jedan od lidera opozicije Savo Manojlović kritikovan na društvenim mrežama da je plagijator.
Da put od fakultetske klupe do realnog radnog okruženja može biti inspirativan, pokazale su posete studenata Tehničkog fakulteta „Mihajlo Pupin“ iz Zrenjanina pogonima Naftnih servisa kompanije NIS.
Tokom izvođenja hitnih radova na kanalizacionoj mreži u Ruzveltovoj ulici, ispred objekta sa kućnim brojem 5, od danas do 1. maja doći će do promena u radu linije 79 javnog gradskog prevoza, saopšteno je iz Sekretarijata za javni prevoz.
Bivši komandant dronovske jedinice Oružanih snaga Ukrajine (OSU) Jurij Kasjanov izjavio je da bi ukrajinske snage tehnički mogle da izvedu udar na Moskvu 9. maja.
U Damasku je počeo prvi sudski proces tranzicionog perioda protiv bivšeg predsednika Sirije Bašara al Asada, njegovog mlađeg brata Mahera al Asada i drugih predstavnika bivšeg rukovodstva zemlje, javila je sirijska televizija Al Ekhbarija.
Glumica Sidni Svini dobila je ponudu vrednu čak 300.000 dolara od platforme za odrasle CamSoda nakon što su njene erotske scene u seriji "Euforija" izazvale ogromnu pažnju publike širom sveta.
Filmski kompozitori Aleksandra Kovač i Roman Goršek su po pozivu i izboru prestižnog Kanskog festivala TV serija "Canneseries Festival", učestvovali na konferenciji Industry days, koja je održana u sklopu festivala u Kanu, od 23. do 25. aprila u Palais de Festival.
Helena Bonam Karter napustila je snimanje četvrte sezone serije "Beli lotos" ("The White Lotus") nakon što je produkcija procenila da njen lik ne odgovara prvobitnoj viziji kreatora serije Majka Vajta.
Poslednja epizoda kviza "Potera" koja je sinoć emitovana na RTS protekla je u znaku napete igre, ali i jednog pitanja koje je posebno privuklo pažnju gledalaca.
Čišćenje stakla na vratima rerne može biti prava noćna mora zbog tvrdokornih mrlja od masnoće i hrane, ali postoji jednostavan trik koji može uštedeti mnogo vremena i truda.
Umesto jakih hemikalija, postoje jednostavna prirodna rešenja koja mogu da oteraju mrave i spreče da se ponovo pojave. Ključ je u mirisima koje mravi ne podnose.
Pevačica Anđela Ignjatović Breskvica raskinula je sa policajcem Nemanjom posle pet godina veze, a dok je ljubav trajala par je živeo zajedno u luksuznom stanu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar