NEMA DOKAZA DA JE BABIĆ BIO ZA VOLANOM ŠKODE SUPERB! Ovako je sudija obrazložio presudu za nesreću na NAPLATNOJ RAMPI DOLJEVAC
Podeli vest
Beograđanin Dejan Stanojević (37) osuđen je na tri godine i deset meseci zatvora jer je izazvao nesreću na naplatnoj rampi Doljevac u kojoj je poginula jedna a povređene su četiri osobe među kojima i tadašnji direktor “Koridora Srbije” Zoran Babić. Izrečena mu je i mera bezbednosti zabrane upravljanja motornim vozilom “B” kategorije u trajanju od četiri godine.
Stanojević, vozač bivšeg direktora „Koridora Srbije“ se teretio da je 31. januara 2019. godine na naplatnoj rampi Doljevac izazvao udes u kojem je poginula Stanika Gligorijević (52) iz okoline Knjaževca.
U nesreći je poginula Stanika Gligorijević. Njena sestra Mirjana Aleksić koja se nalazila na mestu suvozača, zadobila je teške povrede opasne po život a teško je povredjen i Babić koji je bio na zadnjem sedištu "škode
22.04.2021
14:01
Kako je utvrđeno tokom istrage, on je službenom “škodom superb” krećući se iz pravca Niša ka Grdelici brzinom od 93 kilometra na čas udario u “opel astru” koja je bila na kanalu ispred njega usled čega se ona odbila i udarila u zadnji deo “folksvagen pasata” koji je napuštao rampu.
Od siline udarca Stanika koja je bila na zadnjem sedištu “opela” je poginula na licu mesta, njena sestra Mirjana Aleksić koja se nalazila na mestu suvozača, zadobila je teške povrede opasne po život a teško je povredjen i Babić koji je bio na zadnjem sedištu “škode”. Takodje teško je povredjen i vozač “pasata” Stanoje Stanković dok je Srdjan Aleksić koje je upravljao “astrom” zadobio lakše povrede.
Foto: D.K.
Obrazlažući presudu, sudija Osnovnog suda Miško Radivojević ukazao je da je tokom postupka bilo sporno nekoliko stvari, te da je presuda zasnovana na predočenim dokazima.
- Najpre je bilo sporno kada se nesreća dogodila, to pitanje je rešeno analizom snimaka sa naplatne rampe pa je ustanovljeno da je do nezgode došlo u intervalu od 8.25 do 8.32 sati a ne u 8.20 sati, kako je to navedeno u optužnom aktu.
Tužilaštvo je teretilo jednu, a punomoćnik oštećenih drugu osobu
Druga sporna stvar je bila ko je vozio automobil u trenutku nesreće, tu smo imali nesvakidašnju situaciju. Javno tužilaštvo je teretilo jednu, a punomoćnik oštećenih drugu osobu, konkretno tvrdio je da je vozilom upravljao Zoran Babić.
Njegovi navodi su zasnovani na manjkavosti video snimka sa naplatne rampe na kojem fale dva minuta, zatim, kako je naveo, na Babićevim povredama, tragovima u škodi, manjku povreda kod okrivljenog i njegovom ponašanju nakon nesreće, te diskvalifikaciji svedoka koji su potvrdili navode optužbe.
Foto: D.K.
Sud je analizirao dokaze ne uzimajući u obzir spekulacije javnosti. Stanje dokaza do stepena izvesnosti je takvo da pokazuje da je okrivljeni bio za upravljačem vozila koje je izazvalo nesreću.
To je on sam kazao, to su potvrdili i svedoci, inkasanti na rampi kao i saobraćajni policajci Bratislav Micić i Nikola Mitić koji su prvi došli na mesto nesreće. Takođe, veštaci Zavoda za sudsku medicine su ustanovili da mehanizam, vrsta i stepen povreda kod Babića ukazuju da on nije vozio. To nije osporeno ni uviđajem ni saobraćajnim veštačenjem – objasnio je Radivojević.
Nema dokaza da je Babić bio za volanom
Komentarišući insistiranje punomoćnika oštećenih advokata Bože Prelevića da se sudi pogrešnom čoveku, sudija Radivojević je kazao da tokom sudskog postupka nije predočen nijedan dokaz koji bi osporio navode optužnice podignute protiv Stanojevića.
- Na licu mesta bio je veliki broj ljudi, lekarske službe, vatrogasci, zaposleni na naplatnoj rampi… Bilo bi očekivano da neki od tolikih očevidaca iznese svoje saznanje da su se stvari drugačije dogodile. Osim, ako je u pitanju “zavera ćutanja”, odnosno da je toliki broj ljudi postigao sinhronizovani dogovor da o tom događaju ne govore – kazao je Radivojević.
Sudija nije osporio da je video snimak sa naplatne rampe manjkav.
- Ne vidi se dolazak “škode superb”, koji je trebao da bude registrovan kao ni vozila saobraćajne policije. Međutim, postoje drugi dokazi kao što je zapisnik o uviđaju, saobraćajno veštačenje, izjave svedoka i odbrana okrivljenog koji potkrepljuju utvrđeno činjenično stanje.
Foto: D.K.
Saobraćajno veštačenje je pokazalo da je okrivljeni udario brzinom od 93 km/h u naplatnu rampu, gde je saobraćajnom signalizacijom kretanje ograničeno na 60 km/h, da na putu nije bilo leda i da je postojalo obaveštenje da se nailazi na naplatnu rampu. Da je vozio dozvoljenom brzinom od 60 km/h mogao je da se zaustavi i spreči nesreću – objasnio je Radivojević.
Okrivljeni vozio velikom brzinom, nije poštovao signalizaciju
Sve to, kako je naglasio sudija, pokazuje da su evidentni propusti okrivljenog.
- Vozio je velikom brzinom, nije poštovao saobraćajnu signalizaciju niti stanje na putu. Nijedan drugi učesnik u saobraćaju nije imao problema da dođe do naplatne rampe. Samo je ostalo nepoznato, zašto je tako vozio. Može se samo zaključiti da nije bio fokusiran na upravljanje motornim vozilom – rekao je sudija.
Obrazlažući visinu izrečene kazne, koja je zakonom predviđena u rasponu od jedne do osam godina, sudija Radivojević je ukazao da je sudsko veće kao olakšavajuće okolnost uzeo u obzir da je reč o neosuđivanoj osobi, porodičnom čoveku, ocu dvoje dece. Međutim, kao otežavajuće okolnosti navedeno je da se radi o profesionalnom vozaču koji je trebalo da bude posebno oprezan u saobraćaju, prekoračenje dozvoljene brzine te to što je došlo do stradanja jednog i povređivanja četiri lica.
Foto: Informer DN
Tekst potpisa
Sestra poginule Stanike stalno plakala
Mirjana Aleksić, sestra poginule Stanike Gligorijević, koja je tokom suđenja sedela pored optuženog Stanojevića, sve vreme je plakala.
- Ona je pre izricanja presude u svojoj završnoj reči zatražila da mu se izrekne zatvorska kazna od osam godina.
- Deca moje sestre su ostala bez majke, ja sam stopostotni invalid. Šta je pet godina zatvora (koliko je u završnoj reči zatražilo tužilaštvo), ne verujem ni da će to da izdrži, dobiće nanogicu – rekla je Aleksić.
Njen punomoćnik Božo Prelević je podržao taj predlog uz reči “kad je hteo da bude kaskader, neka leži”, aludirajući da je Stanojević preuzeo Babićevu krivicu.
Današnja presuda je prvostepena, na nju parvo žalbe ima i tužilaštvo i Stanojevićeva odbrana.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U nesreći je poginula Stanika Gligorijević. Njena sestra Mirjana Aleksić koja se nalazila na mestu suvozača, zadobila je teške povrede opasne po život a teško je povredjen i Babić koji je bio na zadnjem sedištu "škode
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić dočekao je danas predsednika Švajcarske Konfederacije Gi Parmelana, koji će boraviti u zvaničnoj poseti Srbiji 28. i 29. aprila 2026. godine.
Udarne pesnice tajkunske antisrpske televzije N1, Žaklina Tatalović i Mladen Savatović, danas su zakukali na sav glas na društvenoj mreži Iks, objavivši, najblaže rečeno, patetične poruke.
Ekskluzivni intervju predsednika Srbije Aleksandra Vučića čuvenim britanskim novinarima i nekadašnjim diplomatama, Alisteru Kembelu i Roriju Stjuartu, odjeknuo je u čitavom svetu, a posebno u Ruskoj Federaciji, gde mediji te zemlje masovno dele segmente rzgovora, a posebno jednu izjavu šefa naše države.
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta je istakao da se izostavljanjem srpskog jezika u oglasu za posao najgrublje krši Ustav, Zakon o zabrani diskriminacije i odluka o konstitutivnosti Srba i ravnopravnosti srpskog jezika i ćirilice u Federaciji BiH zajedno sa druga dva jezika.
Rezervisani su prostor ispred Doma Narodne skupštine, Trg Nikole Pašića, kao i okolne ulice do Trga Republike. Glišić je dodao da je prijava skupa podneta u skladu sa propisima i u zakonskom roku.
Nova generacija modela automobila "bmw 2 gran kupe", koja je na tržištu od 2025. godine, modernija je, luksuznija i unapređena sa više tehnoloških segmenata, nego što je ranije bio slučaj. Ovo je primer sportskog automobila koji se koristi i za svakodnevnu vožnju. Cena se kreće od 37.000 evra.
U naučnom istraživanju, objavljenom u časopisu "Nature Communications Psychology", navodi se da snovi oponašanju trenutke iz svakodnevnog života, a obične scene pretvaraju u živopisne prizore.
Kina polako potiskuje Rusiju u oblasti Srednje Azije, pre svega Kirgistanu i to u trenucima kada je Moskva pod teretom sad već četvorogodišnjeg rata u Ukrajini.
Bivši direktor FBI Džejm Komi optužen je je ponovo, ovaj put zbog fotografije školjki za koju su zvaničnici Ministarstva pravde rekli da predstavlja pretnju predsedniku Donaldu Trampu.
Lik Ivana Korsakova, kojeg u seriji "Katarina Velika" tumači ruski glumac Stanislav Tikunov, privukao je veliku pažnju gledalaca zbog burnog odnosa sa ruskom caricom Katarinom Velikom.
Publika ih je gledala kao nerazdvojne prijatelje, legendarne tandeme i velike glumačke partnere, ali iza kamera odnosi među pojedinim velikanima domaće scene bili su daleko komplikovaniji nego što se mislilo.
Glumica Sidni Svini dobila je ponudu vrednu čak 300.000 dolara od platforme za odrasle CamSoda nakon što su njene erotske scene u seriji "Euforija" izazvale ogromnu pažnju publike širom sveta.
Agrumi poput limuna, limete i pomorandži cenjeni su zbog osvežavajućeg ukusa i velike količine vitamina, ali lako mogu da izgube svežinu ako se ne čuvaju pravilno.
Ako još nemate plan za Prvi maj, dva jezera u komšiluku izdvajaju se kao savršene destinacije za kratak beg iz grada Bledsko jezero u Slovenija i Ohridsko jezero u Severna Makedonija.
Već neko vreme svi bruje o povratku pevača Milana Stankovića na scenu posle nekoliko godina pauze, a sada je to prokomentarisala i njegova koleginica Tamara Milutinović.
Folkerka Dara Bubamara našla se u centru skandala kada je krenula da kruži audio poruka u kojoj je pričala o seksu, a sada je navodno otkriven i identitet dečka o kom je pričala.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar