Završena akcija "Predaj oružje": Veliki odziv građana, a sada kreću oštre kazne
Rok za građane Srbije da predaju nelegalno oružje i municiju bez posledica istekao je 30. juna u ponoć
01.07.2023
12:18
mup
Vesti
Kako je navela od tog broja je 82.398 komada oružja.
"Tu potpada legalno, nelegalno i oružje koje je ostalo u porodičnim domaćinstvima nakon smrti vlasnika i 26.485 komada minsko-eksplozivnih sredstava", rekla je Otović Pjanović za Tanjug.
Ona je navela da je predato i 4.243.139 komada municije.
"Mi smo kao MUP zadovoljni ovim postupkom legalizacije i na samom početku smo govorili da su brojke ukazivale da je ovaj period legalizacije uspešniji nego što su to bili svi prethodni postupci koji su sprovođeni na teritoriji Srbije", istakla je Otović Pjanović.
Na pitanje šta se radi sa predatim oružjem, ona je objasnila da MUP pre izdavanja naredbe ministra o predaji oružja propisuje tačnu i preciznu proceduru od preuzimanja, provere oružja, transporta i uništenja.
"Naravno da će svi nefunkcionalni i neupotrebljivi delovi kao što je i sada bilo biti uništeni. Određeni delovi, kao što smo govorili, će biti korišćeni u svrhu izrade oružja za pripadnike vojske i policije. To je procedura na kojoj će se raditi, formiraće se komisije, planski i onako kako treba, svaki komad oružja i deo koji je funkcionaln ćemo iskoristiti", objasnila je ona.
Foto: Bojana Pjanović Otović
Prema rečima Otović Pjanović, predata su razna oružja poput mitraljeza koji u jednom minuti ispali 3.000 metaka, štapin sa 4,6 kilograma eksploziva, kao i napunjene zolje.
"Bilo je mnogo čega u porodičnim domaćinstvima i ono što je zabrinjavajuća činjenica je da građani, ja želim da verujem, nisu imali svest o rizicima koji svaki komad nosi sa sobom, pogotovu tih minsko-eksplozivnih sredstava, kao i da su mogli ugroziti članove svog domaćinstva", rekla je Otović Pjanović.
Ona je dodala da je među predatim oružjem bilo komada iz Prvog i Drugog svetskog rata.
"Tu je bilo škorpiona, ručnih raketnih bacača, mnogo toga su ljudi držali što je bilo nebezbedno i zato mogu zaista reći da smo zadovoljni ovim postupkom legalizacije jer smo doprineli u znatnoj meri očuvanju bezbednosti svih nas", navela je ona.
Na pitanje šta će se desiti sa onima koji poseduju nelegalno oružje nakon isteka roka predaje, Otović Pjanović je objasnila da Krivični zakonik predviđa odgovornost za svakog pojedinca koji ima oružje u ilegalnom posedu.
"Vlada Srbije je nakon dva nemila događaja zaključkom predložila Ministarstvu da u okviru nacrta zakona krivične verzije predvidi oštrije kazne za svakog pojedinca koji ima oružje u nelegalnom posedu", rekla je Otović Pjanović.

Ona je dodala da je, ukoliko govorimo o oružju koje je u nelegalnom posedu, a za koje nadležni organ izdaje oružni list, u radnoj verziji zakona predloženo da zaprećena zatvorska kazna bude od jedne do osam godina.
"A za sve one pojedice za koji nadležni organ ne izdaje dozvolu, to je automatsko oružje, minsko-eksplozivna sredstva, oružje koje je prikriveno u predmetima i oružje sa prigušivačima - tu je predviđena zatvorska kazna od dve do dvanaest godina, a za veću količinu tog oružja od pet do petnaest godina", objasnila je Otović Pjanović.
Otović Pjanović je rekla da će se raditi i provere ispunjenosti uslova onih koji imaju oružje u legalnom posedu.
"Da li propisno drže prvenstveno to oružje, da li postoji ispunjenost prostorno tehničkih uslova i naravno zdravstvena sposobnost koja će biti definisana i propisana tačno u ovom zakonu o oružiju i municiji koji se privodi kraju", objasnila je Otović Pjanović.
Rok za građane Srbije da predaju nelegalno oružje i municiju bez posledica istekao je 30. juna u ponoć.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Podrška blokaderima od dojučerašnjih saboraca opada iz dana u dan!
17.05.2026
20:26
Memorandum o Kosovu i Metohiji, koji su blokaderi slavodobitno usvojili u Kragujevcu, trajao je jedan dan!
17.05.2026
21:44
Najnovije gostovanje u emisiji „Utisak nedelje“ kod Olivere Bećković na tajkunskoj televiziji Nova, donelo je šokantno priznanje da je cela priča o studentskoj listi bila obična laž za narod. .
17.05.2026
21:32
Predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev saopštio je danas da je na sastanku sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem konstatovano da između dve zemlje postoje politički odnosi na visokom nivou, kao i dobre mogućnosti za produbljivanje saradnje u ekonomskoj, energetskoj, investicionoj, realizaciji zajedničkih projekata i drugim oblastima.
17.05.2026
20:49
Vojnici Regionalne komande Istok (RC-E), u sastavu misije KFOR pod vođstvom NATO-a, sproveli su obuku za transport tereta pomoću helikoptera zajedno sa pripadnicima Oružanih snaga Danske u kampu Novo Selo, sa ciljem unapređenja sposobnosti za bezbedan vazdušni transport opreme i održavanje operacija širom regiona.
17.05.2026
20:07
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
16.05.2026
10:32
Nova epizoda "Na merama" sutra od 21.30h samo na Informeru!
15.05.2026
14:41
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
15.05.2026
11:21
Li Ming, ambasador NR Kine u Srbiji, gostuje u 09.45 časova na Informer TV.
13.05.2026
08:52
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave saobraćajne policije, od 18. do 31. maja ove godine, sprovodiće VI centralnu akciju pojačane kontrole saobraćaja na putevima u Srbiji.
17.05.2026
20:00
Nova serija automobila "Ford kuga" potpuno je osvežena, moderna i dovoljno velika za prosečnu porodicu. Proizvođač je ovoga puta bacio akcenat i na ekonomičnost. Njegova cena u Srbiji kreće od od 26.990 evra.
17.05.2026
19:30
Na današnji dan, 17. maja 1395. godine, u bici na Rovinama poginuo je Marko Mrnjavčević, u narodu poznatiji kao Kraljević Marko, ličnost koja već više od šest vekova živi istovremeno u istoriji i legendi.
17.05.2026
21:30
Od danas počinju radovi na rehabilitaciji državnog puta A1, petlja Nova Pazova - petlja Batajnica, u smeru Novi Sad-Beograd.
17.05.2026
21:00
Puštanjem u rad brze pruge Beograd-Subotica Srbija je dobila jednu od najsavremenijih železničkih linija u regionu, zahvaljujući kojoj putnici za samo 79 minuta i po ceni od 1.220 dinara stižu do svog odredišta vozom "Soko", koji saobraća brzinom do 200 kilometara na čas.
17.05.2026
20:35
17.05.2026
18:25 >> 20:26
Glavni iranski pregovarač i predsednik parlamenta Mohamed Bager Kalibaf sastao se danas sa pakistanskim ministrom unutrašnjih poslova Mohsinom Nakvijem, koji je izrazio nadu u zaključenje pregovora između Sjedinjenih Američkih Država i Irana.
17.05.2026
21:30
Predsednik SAD Donald Tramp upozorio je Iran da "sat otkucava i da bi trebalo da požure, brzo, ili od njih neće ostati ništa", u objavi na platformi Truth Social.
17.05.2026
20:30
Iranski predsednik Masud Pezeškijan izjavio je danas da je cilj američko-izraelskih napada na Iran da u toj zemlji “rašire nesigurnost davanjem podrške terorističkim grupama”, dodajući da u tome nisu uspeli.
17.05.2026
19:30
Predsednik Kine Si Đinping i predsednik Rusije Vladimir Putin razmenili su danas čestitke povodom 10. Kinesko-ruskog ekspa, koji je otvoren u Harbinu, glavnom gradu provincije Heilongđiang na severoistoku Kine.
17.05.2026
19:00
Glumac Milan Lane Gutović se jednom nije pojavio na snimanju serije "Bela lađa", a razlog nedolaska na set i danas se prepričava kao jedna od najvećih anegdota ove hit serije.
16.05.2026
10:30
Vlastimir Đuza Stojiljković važi za jednog od najvećih glumaca srpske kinematografije, a za života je često pričao o svom teškom detinjstvu. Tokom jednog intervjua ispričao je da je išao bos, pešaka čak od Niša do Beograda.
15.05.2026
15:15
Muzeje u Srbiji je tokom 2024. godine posetilo 2.125.437 ljudi, objavio je Republički zavod za statistiku povodom Međunarodnog dana muzeja koji se obeležava 18. maja.
15.05.2026
14:30
Amazon MGM Studios potvrdio je da je u toku izbor glumca koji će naslediti Danijela Krejga u ulozi legendarnog agenta 007.
15.05.2026
14:01
Starija ćerka Josifa Tatića, Jelisaveta, nije naklonjena javnosti, pa se o njoj malo i zna.
15.05.2026
13:14
Hurem torta je savršena ako volite deserte punog ukusa i kremaste strukture, pa će vas ova torta sigurno osvojiti.
17.05.2026
16:45
Stručnjaci za pse smatraju da pojedine rase imaju izuzetnu sposobnost učenja, brzo pamte komande i lako se snalaze u različitim situacijama.
17.05.2026
14:28
Gugl je upozorio na novi trend u oblasti sajber bezbednosti koji bi mogao ozbiljno da promeni način na koji se izvode hakerski napadi.
17.05.2026
15:15
Zapečene punjene paprike predstavljaju odličnu alternativu klasičnom receptu koji se najčešće priprema u šerpi.
17.05.2026
13:00
Jednostavan trik britanskog lekara doktora Suraja Kukadije, može brzo ublažiti bol u grlu bez ikakvih lekova, a glavni sastojak je so.
17.05.2026
21:00
Paparaco Informera uslikao je Nenada Marinkovića Gastoza i Anđelu Đuričić na koncertu Magla benda u Sava Centru.
17.05.2026
21:18
Pevačica Jelena Karleuša oglasila se nakon pobede Dare iz Bugarske na Evroviziji 2026 i dala svoj sud o takmičenju.
17.05.2026
20:42
Kompozitor Goran Ratković Rale kaže da je spreman da ispravi greške iz prošlosti prema bivšoj supruzi i ističe da Ana Nikolić nema nikakve veze sa tim.
17.05.2026
20:17
Snimak sa slavlja na kom se vidi kako folker Radiša Trajković Đani negoduje zbog ujeda gosta i pokazaju kako se to dogodilo osvanuo je na društvenim mrežama.
17.05.2026
19:50
Pobednica Evrovizije 2026 Darina Nikolajeva Jotova, poznata kao Dara stigla je u Bugarsku, a na aerodromu su je sačekale stotine oduševljenih fanova.
17.05.2026
18:57
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar