Trgovina ljudima, šverc droge, narko-karteli, ubistva, trgovina oružja, pranje para.. U samo sedam dana početkom oktobra sprovedene su odlučujuće akcije u suzbijanju organizovanog kriminala.
U seriji precizno koordiniranih međunarodnih operacija, razbijene su četiri ozloglašene kriminalne grupe koje su opservirale širom sveta.
Prvo hapšenje dogodilo se 3. oktobra kada je identifikovana nova međunarodna mafija sa Balkana i potom razbijena u Francuskoj i Monaku, preneli su francuski mediji.
Od prljavog novca izgradio carstvo
Branimir V. zvani Braca (43), Srbin koji godinama živi u Francuskoj, uhapšen je velikoj akciji policije kao vođa kriminalne grupe koja je "pala" preko Skaja.
Braca se navodno hvalio da je ubijao i mučio ljude, a od novca stečenog kriminalom izgradio je carstvo na Azurnoj obali.
Foto: Shutterstock
Tada je uhapšeno 17 osoba, a jedanaest od njih, uključujući i policajca koji je nedavno otišao u penziju su predate sudiji za istragu i optužene za više krivičnih dela: - vođenje grupe čija je aktivnost trgovina drogom, organizovano krijumčarenje droge, ojačano pranje novca", nabavka i posedovanje oružja A i B kategorije, korupcija i aktivna trgovina uticajem na lica koja vrše javnu vlast, udruživanje zločinaca u cilju dela kažnjivih desetogodišnjim zatvorom.
Devet od osumnjičenih je zadržano u pritvoru.
Kako prenose tamošnji mediji, Srbin je tvrdio da je ubijao i mučio ljude. On je bio u "bliskom odnosu" sa policajkom iz Monaka, naglasio je izvor blizak istrazi.
Organizacija kojoj pripada uglavnom deluje u Alpima Maritimima i krijumčari kokain iz Dominikanske Republike, pre nego što ga mali preprodavci ponovno prodaju na Azurnoj obali ili šalju u druge evropske zemlje.
Ova mafija srpskog porekla je takođe bila uključena u trgovinu ratnim oružjem, uključujući automatske pištolje i automatske puške. Tokom pretresa, zaplenjeno je dva pištolja, malo više od 19.000 evra u gotovini, luksuzni satovi i predmeti, kao i blindirani Audi A8.
Konačno, ova mreža je ponovno investirala novac "u niz fiktivnih kompanija, od kojih je deo uložen u nekretnine u Alpima Maritimima".
Balkanski kartel
Drugo hapšenje dogodilo se 5. oktobra u okviru operativne radne grupe "Balkanski kartel" u koordinisanoj međunarodnoj akciji u Brazilu tokom koje je uhapšeno 16 osoba.
Neki od privedenih su blisko sarađivali sa organizacijom "Primero Comando da Capital" koja važi za jednu od najvećih kriminalnih grupa.
Foto: Reuters
Za vođu ove grupe sumnjiči se Aleksandar Nešić, sin Gorana Nešića zvanog Cige, za kojeg se sumnja da je poslove oko šverca droge nasledio od oca koji je 2018. godine izručen Srbiji iz Brazila. Njegov otac bio je poznat pod nadimkom "srpski kralj kokaina".
Kako su preneli brazilski mediji, Aleksandar Nešić je jedan od najvažnijih trgovca drogom, a pronađen je na obali Sao Paula gde je vodio pregovore o izvozu kokaina preko luke Santos.
Postoje osnovi sumnje da je ova uhapšena kriminalna grupa bila povezana sa zaplenama kokaina iz aprila i avgusta 2022. godine kada je zaplenjeno 5,7 tona narkotika u Zelenortskim ostrvima i 1.3 tona kokaina u Brazilu.
Mića Crnogorac vođa kriminalne grupe
Tri dana kasnije, 8. oktobra 2023. godine po nalogu Javnog tužilaštva za organizovani kriminal, a u saradnji sa MUP i BIA, na teritoriji Srbije uhapšeno je 6 osoba zbog sumnje da su izvršili krivično delo - neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Organizator ove grupe je, kako se sumnja, Miroslav Starčević zvani Mića Crnogorac koji se nalazi u pritvoru u Srbiji od maja ove godine.
Izuzev njega, uhapšeni su pripadnici grupe: P. S. (52), Z. J. (51), M. M. (35), M. M. (32), S. N.(34) i S. Đ (36).
Kako se navodi u saopštenju tužilaštva, ova organizovana kriminalna grupa je u periodu od 12. februara 2020. godine do 16. marta 2020. godine na teritoriji Albanije i Srbije kupovala, prenosila i posredovala u kupovini i prodaji opojne droge - marihuana.
Samo u jednoj zapleni, tokom 2020. godine, pronađeno je 782 kilograma opojne droge marihuane na graničnom prelazu Vatin.
U toku predistražnog postupka prikupljeni su dokazi koji se odnose na korišćenje kriptovane aplikacije Skaj.
U saopštenju MUP-a navodi se da je M. M. osmislio plan da na području Srbije formira organizovanu kriminalnu grupu koja će za druge OKG, zadužene za nabavku i kupovinu opojne droge radi dalje prodaje, neovlašćeno da transportuje veću količinu droge.
Za transport droge iz Albanije do Srbije i dalje na području Evrope, a sve u cilju sticanja dobiti za sebe i ostale pripadnike ove organizovane kriminalne grupe (OKG), koristili su kamione sa prikolicom u kojima su specijalno izrađeni bunkeri za skladištenje droge.
Prilikom pretresanja stanova i drugih prostorija osumnjičenih, pronađena je veća količina novca, oružje, kao i više skupocenih vozila.
Terali decu da prosjače, devojku (18) držali u ropstvu
Petočlana kriminalna grupa uhapšena je 11. oktobra ove godine, zbog sumnje da su izvršili krivično delo - trgovina ljudima, a eksploatacijom su stekli najmanje 4.5 miliona dinara!
Osumnjičeni Zorica M.(61), Jelica M. (42), Nikola M. (26), Milan A. (48) i Antonio R. na čelu sa Nikolom T. (42) koji je osumnjičen da je organizator, uhapšeni su zbog sumnje da su pripadnici ove međunarodne organizovane kriminalne grupe od avgusta 2020. do oktobra 2023. godine, na teritoriji Srbije, Nemačke i Francuske eksploatisali kroz prosjačenje veći broj dece uzrasta od 5 do 11 godina i jednu tridesetsedmogodišnju državljanku Ukrajine, dok su žrtvu (18) ovog krivičnog dela držali u položaju sličnom ropskom.
Foto: printskrin/jutjub
Hapšenje/Ilustracija
- Maloletnu devojčicu su prodali za najmanje 3 miliona dinara radi braka. Nju su terali i na prosjačenje i tako zaradili još 1.5 miliona dinara - rekao je "Blica" upoznat sa slučajem.
Tokom akcije hapšenja na više lokacija zatečeno je šestoro dece od 6 do 11 godina koja su zbrinuta u saradnji Kancelarije za koordinaciju aktivnosti u borbi protiv trgovine ljudima, Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima i Centra za socijalni rad u Loznici, u skladu sa njihovim nadležnostima i načelom najboljeg interesa deteta.
Branimir V. zvani Braca (43), Srbin koji godinama živi u Francuskoj, uhapšen je u velikoj akciji policije kao vođa kriminalne grupe koja je "pala" preko Skaja. Braca se navodno hvalio da je ubijao i mučio ljude, a od novca stečenog kriminalom izgradio je carstvo na Azurnoj obali!
U akciji operativaca Uprava kriminalističke policije (UKP) i SBPOK uhapšeno sedam pripadnika organizovane kriminalne grupe koja je proizvodila drogu u Srbriji, Austriji i Bosni I Hercegovini.
Miroslav Starčević, muškarac za kojeg se sumnja da je organizator kriminalne grupe koja je uhapšena juče zbog sumnje da su u periodu od 12. februara do 16. marta 2020. godine na teritoriji Albanije i Srbije kupovali, prenosili i posredovali u kupovini i prodaji marihuane, nalazi se već pet meseci u pritvoru kada je uhapšen u akciji koja je za cilj imala da ukloni najveći narko-kartel na Balkanu.
Po nalogu Javnog tužilaštva za organizovani kriminal u saradnji sa BIA i SBPOK danas je lišena slobode D. Ž., predsednica Višeg suda u Nišu zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo zloupotreba službenog položaja.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, UКP, nakon višemesečne istrage, u saradnji sa BIA i Javnim tužilaštvom za organizovani kriminal, uz koordinaciju Evropola i Evrodžasta, na području Beograda, Vranja, Šapca i Paraćina, uhapsili su šest osoba osumnjičenih da su kao pripadnici organizovane kriminalne grupe krijumčarile 782 kilograma marihuane zaplenjene 2020. godine na GP Vatin, prilikom pregleda kamiona sa prikolicom.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, zaplenili su oko 112 kilograma marihuane i uhapsili D. T. (21) i L. T. (21), obojica iz Кraljeva, kao i Beograđanina M. R. (35) zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Branimir V. zvani Braca (43), Srbin koji godinama živi u Francuskoj, uhapšen je u velikoj akciji policije kao vođa kriminalne grupe koja je "pala" preko Skaja. Braca se navodno hvalio da je ubijao i mučio ljude, a od novca stečenog kriminalom izgradio je carstvo na Azurnoj obali!
Francuski vojni stručnjaci koji su, prema tvrdnjama proruskih izvora, pomagali Ukrajincima u radu sa dalekometnim dronovima našli su se na meti snažnog noćnog udara u Odesi, izvedenog između 17. i 18. maja.
Protiv Srpske pravoslavne crkve (SPC), institucije u koju srpski narod ima najveće poverenje, vodi se sistemska orkestrirana prljava kampanja i za to postoje neoborivi dokazi.
Na 1.200 metara nadmorske visine Tare nalazi se zaravan i zaseok nazvan Sekulić, u kome dobronamerni mogu pronaći mir i potpuni odmor, a neki i mesto večnog počinka.
Vernici se često pitaju gde treba okačiti slavsku ikonu, da li mora da se okači na istočni zid i da li je greh staviti je na neko drugo mesto, da li postoji pravilo?
Iran je počeo ubrzano da raščišćava ulaze u svoje podzemne raketne baze, uključujući veliki kompleks Abjek u provinciji Kazvin, što pokazuje da Teheran pokušava da obnovi kapacitete za nastavak rata sa američkom koalicijom i Izraelom.
Izjava litvanskog ministra spoljnih poslova Kestutisa Budrisa da NATO ima sredstva za udar na rusku vojnu infrastrukturu u Kalinjingradskoj oblasti izazvala je oštru reakciju Moskve, a portparol Kremlja Dmitrij Peskov ocenio je da je takva poruka „na granici ludila“.
Rusija je spremna da nastavi redovno snabdevanje Kine energentima, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin posle razgovora sa kineskim liderom Si Đinpingom u Pekingu.
U velikoj sali mts Dvorane održana je svečana premijera filma "Sveti Mojsije Crni", novog ostvarenja rediteljke Jelena Popović, koja je nakon uspeha filma "Božiji čovek" publici predstavila još jednu snažnu i duhovno inspirativnu priču o veri, iskupljenju i mogućnosti čovekove promene.
Legendarna Katinkina kuća na Dedinju bila je mesto snimanja kultnih ostvarenja poput "Srećnih ljudi", "Žikine dinastije" i filma "Davitelj protiv davitelja".
Glumica Milena Dapčević dobijala je anoniman pretća pisma jer je bila u vezi sa istaknutim partizanskim borcem Pekom Dapčevićem što je u tadašnje vreme bilo neprihvatljivo.
Kontroverzni biografski film "Majkl" do sada je zaradio neverovatnih 700 miliona dolara širom sveta, ostavljajući iza sebe sve skandale koji ga prate od prvog dana snimanja.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar