Hapšenje prevaranata u Srbiji deo velike međunarodne policijske akcije "Pandora! Ovako je fukcionisala šema sa "kol centrima"
Podeli vest
U okviru međunarodne policijske akcije povodom prevara putem „kol centara“ vršenih od strane međunarodne organizovane kriminalne grupe, kojima je oštećeno više građana Nemačke za milion evra, uhapšeno je 13 osoba u Nišu i Novom Pazaru.
Akcija kodnog naziva "Pandora" koju je srpska policija izvela u saradnji sa Evropolom izvedena je u Nišu i Novom Pazaru gde su locirani "kol centri" iz kojih su vršene prevare, ali i u drugim zemljama u regionu.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Odeljenja za borbu protiv korupcije UKP i Uprave granične policije, u saradnji sa Upravom carina i Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, uhapsili su dve osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršile krivično delo krijumčarenje.
01.05.2024
09:14
- Izvršena je racija u 12 "kol centar" agencija identifikovanih kao izvor na hiljade dnevnih prevara. 21 osoba je privedena u više zemalja, a time je i razbijena kriminalna mreža odgovorna za prevaru na hiljade žrtava - navodi se u saopštenju Evropola i dodaje:
- Oni koji su pozivali, koristili su se lažnim policijskim pozivima, ubedljivim investicionim prevarama ili srceparajućim ljubavnim prevarama. U operaciji "Pandora" tako je identifikovano 39 osumnjičenih.
Bečka policija intenzivno traga za nepoznatom ženom sa Balkana, koja je prevarila više osoba i uzela im novac.
03.05.2024
08:13
Istraga prevara preko "kol centara" počela je u decembru 2023. godine nakon prijave iz jedne banke u Frajburgu u Nemačkoj, zbog zahteva za velikom novčanom transakcijom.
- U decembru 2023. klijent je zatražio da podigne više od 100.000 evra u gotovini, bankar je posumnjao i brzo je saznao da je klijent žrtva "prevare lažnih policajaca". On je obavestio policiju koja je sprečila žrtvu da preda novac prevarantima.
Razmatrajući ovaj pojedinačni slučaj, istražitelji su ubrzo shvatili da se telefonski brojevi koje su koristili počinioci mogu povezati sa preko 28.000 prevara za samo 48 sati.
- Rani nalazi su pokazali da su počinioci, koji se nalaze u različitim zemljama, sprovodili sve vrste telefonskih prevara. Prevaranti bi se predstavljali kao bliski rođaci, zaposleni u banci, agenti za korisničku podršku ili policajci. Počevši od lažnih obećanja o isplatama na lutriji, mogućnostima ulaganja, zahtevima za naplatu dugova, prevarama sa pripejd karticama...
Nemački istražitelji uspeli su da u realnom vremenu prate stvarne razgovore koji dolaze iz brojnih pozivnih centara.
- Od decembra 2023. pa nadalje, preko stotinu policajaca bilo je raspoređeno danonoćno u kancelariji državne kriminalističke policije i nakon toga obezbedilo sadržaj preko 1,3 miliona podlih razgovora. Čim je otkriveno da svako ko je primio poziv može postati žrtva prevara, policija je stigla da upozori potencijalne žrtve. Ukupno, službenici su uspeli da spreče finansijske gubitke za žrtve u preko osamdeset odsto slučajeva. Ukupno bi potencijalna šteta iznosila preko 10 miliona evra - navode iz Evropola.
Pored hapšenja 21 osobe, policajci su uspeli da pribave i obimne dokaze poput nosača podataka, dokumenata, gotovine i imovine u vrednosti od milion evra. Zaplenjen je i veliki broj elektronskih dokaza koji bi trebalo da omoguće istražnim organima da dobiju informacije o mogućim daljim kol centrima i još prevaranata.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Iran je, zahvaljujući privremenom ublažavanju američkih sankcija, mogao da zaradi oko 14 milijardi dolara od izvoza nafte, izjavio je novinar Aksiosa Barak Ravid.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević obelodanio je da se trenutno u "Beogradskoj areni" nalazi više od 30.000 ljudi koji su tamo došli da prisustvuju mitingu Srpske napredne stranke (SNS), ali i kako bi podržali predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo vam kako “dokoniše” poslanik blokader Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve “male signale” razmenjuju muzička zvezda Nataša Bekvalac i političar Draško Stanivuković, gde provodi vreme nekadašnji premijer Zoran Živković, kakav je bio provod na slavlju kod pevača Ere Ojdanića, šta je na meniju funkcionera SPS-a Dušana Bajatovića, kuda su posle lekarskog pregleda otišli pevačica Ana Nikolić i njen emotivni partner, kompozitor Goran Ratković Rale…
Roditelji koji brinu o deci sa invaliditetom ili teškim zdravstvenim problemima dobiće mesečnu naknadu od 65.000 dinara, a za svaki mesec brige biće im priznat radni staž.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede donelo je Pravilnik o izmeni Pravilnika o načinu ostvarivanja prava na osnovne podsticaje u biljnoj proizvodnji, koji donosi olakšice za poljoprivrednike.
U toku je Vaskršnji post, a mnogim vernicima se desi da slučajno pojedu komad mrsne hrane. Nakon toga, nailazi se na dilemu, šta je pravilno da urade ukoliko se slučajno omrse.
Predsednik SAD Donald Tramp je zemljama Persijskog zaliva ispostavio finansijski račun vredan više hiljada milijardi dolara u kontekstu sukoba sa Iranom.
Napad na britansku bazu u Indijskom okeanu, koju koriste američke vazduhoplovne snage, pokazao je stvarni vojni potencijal Irana, izjavio je irski novinar Čej Bous, ocenjujući da je reč o značajnoj demonstraciji sile uprkos dugogodišnjim sankcijama.
Kuba je odbila zahtev ambasade Sjedinjenih Američkih Država za isporuku dizel goriva, nazvavši ga „besramnim“, usred teške energetske krize koja potresa ostrvo, prenosi Vašington post.
Tema crnih odnosno velikih boginja (variola vera) tokom vladavine Katarine Velike predstavlja jedan od najfascinantnijih spojeva medicine, hrabrosti i političke propagande u 18. veku.
Voleli ga ili ne, celulit je prirodna pojava za koju su nas ubedili da je nepoželjna, a mi vam donosimo pet manje poznatih činjenica o tome i kako ga se rešiti.
Parovi koji su se venčali u proteklih godinu dana 22. marta obeležavaju Mladence, a pošto padaju u vreme Vaskršnjeg posta, mi vam donosimo recept za posne mladenčiće koji se tope u ustima.
Bivša učesnica "Elite" Anđela Đuričić navodno je uvećala poprsje silikonskim implantima, tvrde njeni fanovi na TikToku nakon što je objavila novi snimak na ovoj društvenoj mreži.
Bivši rijaliti učesnik Kristijan Golubović otkrio jeda će istetovirati portret predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a sada je objavio i kako će to izgledati.
Pevačica Mia Borisavljević ne krije da joj je početak karijere pao i te kako teško i da je nakon objavljenog prvog albuma nastavila da peva po klubovima za 50 evra.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar