Ni posle tri godine nije uništeno 1, 7 tona kokaina! Predsednik suda: "Droga je na obezbeđenom mestu"!
Podeli vest
Pre skoro tri godine, u dva odvojena slučaja, u Crnoj Gori je zaplenjeno više od tonu i 700 kilograma kokaina (avgusta 2021. preko 1,2 tone, a pet meseci kasnije još pola tone).
Iako je pre godinu otkriven tunel do depoa Višeg suda odakle je nestalo više komada oružja, telefona, ali i određena količina droge, iz te institucije kažu da je kokain zaplenjen 2021. godine "na sigurnom".
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušani su Nikola R. (41) i Milan R. (44) zbog sumnje da su neovlašćeno radi prodaje u stanovima na više lokacija držali 18 kilograma kokaina i manju količinu marihune.
Paketi kokaina koji su zaplenjeni ove nedelje u Beogradu su brendirani oznakom "AMG", isto kao i pošiljke koje su ranije zaplenjene i za koje se sumnja da su pripadale odbeglom vođi "kavačkog klana" Radoju Zviceru.
31.08.2024
08:26
Tri godine nakon najveće zaplene droge, ne znaju se ni nalogodavci ni organizatori. Više državno tužilaštvo nakon tri godine postupke vodi protiv N.N. lica.
Sašu Momčilovića (36), koji je ubijen u Marbelji, srpska policija je tražila zbog šverca narkotika i raspisala za njim poternicu, jer je pripadao organizovanoj kriminalnoj grupi koju je predvodio bivši fudbaler Živko Bakić (40)!
14.08.2024
17:14
Kokain je zaplenjen u bananama
Predsednik Višeg suda Zoran Radović za RSE je nedavno kazao da se zaplenjeni kokain iz ova dva pravosnažno okončana slučaja nalazi na "obezbeđenom i sudu poznatom mestu“.
On je naveo da će droga biti uništena, ali nije precizirao kada i gde.
- Kada se za to stvore uslovi - navodi Radović.
Prema njegovim rečima formirana je međuresorna komisija čiji je zadatak nadzor nad uništenjem droge.
- Ali još uvek nije nađeno adekvatno mesto gde će se to uništenje izvršiti- piše Radović u odgovorima na upit RSE.
Imajući u vidu da će uskoro godina od kada je u Crnoj Gori odjeknula vest da je u središtu Podgorice otkriven tunel koji vodi do depoa Višeg suda, ovakvi podaci trebalo bi da zabrinu.
Foto: Informer
Marina Krstović je oslobođena optužbi
Prve akcije crnogorske policije obećavale su mnogo, jer je za svega 30-ak dana iza rešetaka završilo petoro osumnjičenih, dok se tragalo za još četvoricom državljana Srbije od kojih je jedan, nakon hapšenja u Švedskoj, bio izručen Crnoj Gori. Danas su svi na slobodi.
Iz podgoričkog Osnovnog suda su prošle sedmice istakli ono što zna cela Crna Gora – da je istraga u toku. Odbrana s druge strane smatra da u ovom slučaju nema ni dokaza.
- Ponavljam što je Vrhovni sud Crne Gore utvrdio prilikom redovne kontrole pritvora, a to je da niti za jednu od ovih lica nema dovoljno dokaza za postojanje osnovane sumnje da su izvršila ta krivična dela. Što to znači? Ja ne vidim na osnovu čega će postupajuće tužilaštvo podići optužnicu - kazao je tada Stefan Jovanović, advokat Vladimira Erića.
Prvobitno optuženi u oba slučaja zaplene droge su oslobođeni.
Budo Banana oslobođen optužbi
Do zaplene 1,2 tone kokaina došlo je, kako je tada saopšteno, zahvaljujući obaveštajnim podacima Ujedinjenog Kraljevstva.
Iz Tužilačkog saveta, tela koje razmatra rad tužilaca, na upit RSE navode da se nisu bavili postupanjem tužilaštva u slučaju zaplenjenih pola tone kokaina, dok su se u drugom bavili postupanjem tužioca vezano za prevođenje dokaza sa stranog jezika.
Foto: Printscreen/Twitter
Kokain je zaplenjen u bananama
Policija Crne Gore otkrila je u avgustu 1.250 paketa kokaina u selu Mojanovići, u blizini glavnog grada Podgorice.
Nakon zaplene kokaina u Zeti, u avgustu 2021. uhapšeni su otac i kćerka, Budimir i Marina Krstović, u čijem je magacinu nađena droga.
Oni su bili i jedini optuženi u ovom slučaju, ali su ih Viši sud u novembru 2022. a potom i Apelcioni u aprilu 2024. pravosnažno oslobodili optužbi da su švercovali kokain, kao saizvršioci.
Krstovići su do prvostepene odluke suda bili u zatvoru, ukupno 15 mjeseci.
U drugom slučaju, u magacinu trgovinske kompanije "Voli" 14. januara 2022. zaplenjeno je oko pola tone kokaina, koji se nalazio u tovaru banana.
Jedini uhapšeni bio je špediter Đoko Drobnjak iz Bara.
Specijalno državno tužilaštvo (SDT) je pokrenulo krivični postupak protiv njega zbog sumnje da je član međunarodne grupe za šverc kokaina iz Južne Amerike u Evropu, ali je nakon pet meseci utvrdilo da nema dokaza.
Slučaj je potom preuzelo Više tužilaštvo i podiglo optužnicu protiv Drobnjaka.
Osam meseci kasnije Viši sud je rešenjem obustavio postupak jer "nema dovoljno dokaza da je okrivljeni osnovano sumnjiv da je izvršio navedeno krivično delo". U septembru 2022. to je potvrdio i Apelacioni sud, a Drobnjak pušten iz pritvora.
Drogu spaljivali u fabrici u Nikšiću
Lepa Medenica iz Višeg državnog tužilaštva je pojasnila da je i u tom slučaju dat nalog policiji da preduzima mere i radnje u cilju rasvetljavanja krivičnog dela.
Prethodnih godina je droga zaplenjena u Crnoj Gori uništavana u nikšićkoj fabrici Javorak. U septembru 2022. je uništeno oko dve tone, kako je tada saopšteno, a u julu 2020. oko pet tona.
U oba slučaja droga je spaljena u prisustvu ministara policije, predstavnika sudske vlasti i predstavnika Agencije za zaštitu prirode i životne sredine.
Iz Evropskog centra za praćenje droga i zavisnosti od droga (EMCDDA) navode da u zemljama Evrope nema standardizovanih metoda za uništavanje kokaina.
- Svaka zemlja ima svoje procedure i zakone za uništavanje droge - piše u odgovorima na upit RSE.
Kako navode, za detalje o Crnoj Gori, najbolji izvor informacija su nacionalni organi, jer taj evropski centar nema relevantne detalje o crnogorskim procedurama, zakonima ili opremi, piše Borba.me.
U Okružnom krivičnom sudu u Beču juče je počelo suđenje četvorici Srba, starih od 22 do 46 godina, koji se terete za šverc 134 kilograma kokaina iz Bolivije u Austriju.
Srpski državljanin Marko Ninić (48), osumnjičen u Južnoafričkoj Republici za šverc 400 "cigli" kokaina u vrednosti 12,6 miliona evra, pokušao je da umakne poteri policije u Kejptaunu, ali je brzo pronađen i sproveden u pritvor. Sa Ninićem je "pao" i državljanin Rusije Alen B. (39).
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Duo Katanić
pre 1 godinu
Kruži priča da je to već rastureno, potrošeno, jer su zamenili pakete sa mešavinom brašna i gipsa tako da će to i zapaliti jednog dana. Zamenio vlasnik jer je palo greškom. Tako se ćaska a gde ima dima ima i...
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušani su Nikola R. (41) i Milan R. (44) zbog sumnje da su neovlašćeno radi prodaje u stanovima na više lokacija držali 18 kilograma kokaina i manju količinu marihune.
Dragan J. Vučićević, glavni urednik Informera, uključio se u program Informer televizije i otkrio najnovije informacije o zdravstvenom stanju Ivice Dačića, ministra unutrašnjih poslova, koji je hospitalizovan u sredu.
Željko Maletić, muž Danije Maletić - nekadašnje pomoćnice direktora Uprave za sprečavanje pranje novca, koja je milione zgrnula od poslova sa državom a onda naprasno postala žrtva režima i zvezda tajkunskih medija - umešan je u korupciju, otkriva Informer.
Potpredsednik Vlade Srbije, ministar policije Ivica Dačić (60) i dalje je u životnoj opasnosti, saznaje Informer od izvora iz Kliničkog centra Srbije (KCS).
Novinska agencija Kazahstana "Kazinform" objavila je vest da predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravi u dvodnevnoj poseti toj zemlji na poziv šefa države Kasima-Žomarta Tokajeva, uz ocenu da se višedecenijska saradnja dve države vremenom podigla na nivo pragmatičnog partnerstva sa stabilnim političkim poverenjem i rastućom ekonomskom dinamikom.
Ministar za evropske integracije Nemanja Starović komentarisao je na društvenoj mreži Iks izjavu bivšeg diplomate Nebojše Vujovića u blokaderskom mediju Danas, gde je rekao da je "cilj Đurićevog poziva u Vašington je tajni sporazum o priznavanju Kosova".
Nevena Petrović otkrila je da je tokom današnjeg duela u glavi čula glas bivšeg saigrača Alekse Erskog, kao i da veruje da će pobediti svoju suparnicu Milicu Ohman na večerašnjem Exatlon poligonu.
Dejan Jelača, srpski glumac koji živi i radi u Americi gostujući u Info jutru otkrio je kakav je život preko okeana i kako Amerikanci gledaju na poteze svog predsednika Donalda Trampa.
Miljan Damjanović, potpredsednik SRS i Marko Šćepanović, savetnik ministra Ivice Dačića gostujući u Info jutru komentarisali su zlurade komentare na račun zdravstvenog stanja ministra spoljnih poslova.
Zbog najnovijih šokantnih vesti o ministru Ivici Dačiću, lideru SPS, koji je u bolnici i u životnoj je opasnosti najnoviju epizodu ‘Eksatlona’ emitovaćemo u nešto kasnijem terminu, iza 21.30.
Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju i Miroslav Čučković, član predsedništva SNS gostujući u Info jutru komentarisali su predstojeće lokalne izbore, ali i pripremu atentata na predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Na društvenoj mreži TikTok pojavila se opasna igra Izazov "Paracetamol", u kojem se mladi takmiče ko će uneti veće količine ovog leka!? Ovaj opasni trend širi se najviše među školskom decom, koja žele da završe kod lekara i tako izbegnu odlazak u školu.
Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu saopštila je da su netačne tvrdnje da državni organi imaju pristup podacima o bolovanju zaposlenih putem sistema "e-Bolovanje - Poslodavac".
Sjedinjene Američke Države ušle su u novu rundu pregovora o iranskom nuklearnom programu sa izuzetno tvrdim stavovima, dok su Vašington i Teheran i dalje daleko od dogovora koji bi sprečio mogući vojni sukob.
Poljska ne želi da bude "naivčina" u odnosima sa Sjedinjenim Američkim Državama, poručio je ministar spoljnih poslova te zemlje Radoslav Sikorski obraćajući se u parlamentu.
Rusija i Belorusija nastaviće da čine sve što je neophodno kako bi osigurale vojnu bezbednost Savezne države, poručio je ruski predsednik Vladimir Putin na sednici Vrhovnog državnog saveta Savezne države Rusije i Belorusije u Kremlju.
Rat u Ukrajini, 1464. dan. Urajinska delegacija, predvođena sekretarom Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Rustemom Umerovim danas se u Ženevi sastaje sa američkom delegacijom.
Sestra ministra spoljnih poslova Ivice Dačića je glumica Emica Dačić, koja je igrala sekretaricu Branislava Lečića u jednoj od najgledanijih domaćih serija "Porodično blago".
Warner Bros. Pictures od 5. marta u srpske bioskope donosi "Nevestu", mračnu reinterpretaciju mita o Frankenštajnu sa Kristijanom Bejlom i Džesi Bakli u glavnim ulogama.
Tamara Krcunović je zabeležila još jednu maestralnu ulogu, kada je modnim sladokuscima na premijeri filma "Biće novih leta" priredila mali stilski čas.
"FEST intro" je uvod u filmski festival FEST koji će se održati na jesen, a večeras su na programu dva filma: "Čarobnjak iz Kremlja" i "Plavi mesec", izjavila je gradska sekretarka za kulturu, Jelena Medaković.
Jedan od najnovijih hitova je tzv. "metoda činije" - trik za kovrdžavu kosu koji je osvojio društvene mreže i još ne pokazuje znake opadanja popularnosti.
Nakon što su neobične i smelije nijanse na najnovijim uređajima naišle na izuzetno dobar prijem, tehnološki gigant iz Epla, razmatra sledeći korak - uvođenje upečatljive crvene boje.
Iako je belo sirće decenijama omiljeno sredstvo za čišćenje kuhinje i kupatila, sve češće ga ljudi primenjuju i u spavaćoj sobi kako bi prostor bio svežiji i uredniji.
Večeras od 21 čas na Prvom programu RTS-a možete gledati drugo polufinale festivala PZE 2026. Novih 12 takmičara boriće se za glasove publike i stručnog žirija kako bi osigurali jedno od preostalih sedam mesta u velikom finalu i dobili šansu da predstavljaju Srbiju na Evroviziji u Beču.
Pevačica Goca Tržan oglasila se nakon što su se na internetu pojavili tekstovi u kojima se njen lik i ime zloupotrebljavaju za promociju preparata za mršavljenje, sa kojima, kako ističe, nema apsolutno nikakve veze.
Pevač Nikola Rokvić i njegova supruga Bojana Barović, danas imaju razloga za slavlje - njihov sin Simeon puni sedam godina, te su se oglasili tim povodom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar