• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer

21.04.2025

09:40

Boginje balkona i bašta! Muškatle će vam bujati sve do oktobra - dodajte 1 neobičan sastojak u vodu kojom ih zalivate

Shuterstock

Dom i porodica

Boginje balkona i bašta! Muškatle će vam bujati sve do oktobra - dodajte 1 neobičan sastojak u vodu kojom ih zalivate

Podeli vest

Muškatle su najlepše i najraskošnije cveće balkona i dvorišta, a da bi bujale sve do jeseni potrebno ih je pravilno negovati i hraniti.

Muškatle su popularne biljke na terasama i prozorskim oknima zbog svoje lepe boje, dugotrajnog cvetanja i lakog održavanja. Iako mnogi veruju da im nije potrebna prihrana, to nije u potpunosti tačno. Da bi biljka imala bujan rast i cvetanje, ponekad je potrebno obogatiti tlo hranljivim materijama.

Kora od banane, krompira i slični narodni recepti mogu štetiti muškatlama, smanjujući mogućnost cvetanja. Najbolje je koristiti monofosfat kalijuma, koji je bogat fosforom i kalijumom. Za pripremu rastvora, dodajte jednu kašičicu ovog đubriva u pet litara vode i zalivajte biljku jednom nedeljno, stavljajući po jednu čašu rastvora ispod korena.

Foto: Shuterstock

 

Nakon što se pojave prve cvetne stabljike, pređite na rastvor borne kiseline. Dva grama borne kiseline razmutite u deset litara vode i povremeno zalivajte biljku, ali budite oprezni s doziranjem, jer previše može oštetiti biljku. Ovaj tretman može transformisati vašu muškatlu u bujan cvetni grm.

Muškatle zahtevaju direktnu sunčevu svetlost, pa je idealno da im obezbedite šest do osam sati svetlosti dnevno. Otporne su na sušu, pa ih ne treba često zalivati. Zemlja treba da bude suva pre nego što ponovo zalivate, a u zimskim mesecima je dovoljno zalivati ih jednom nedeljno. Važno je koristiti saksije sa drenažnim otvorima jer muškatle ne podnose previše vlage.

Foto: Shutterstock

 

Biljke preferiraju hladnije temperature između 18 i 21 stepen, dok noću mogu podneti niže temperature do 13 stepeni. Izbegavajte da ih postavljate u promaje. Takođe, redovno uklanjajte uvele cvetove i suve delove kako biste sprečili pojavu gljivica i omogućili biljci da nesmetano raste.

Ukratko, pravilna negu muškatli uključuje odgovarajuću svetlost, umereno zalivanje, dobru drenažu i redovno čišćenje, što će im omogućiti da budu zdrave i prelepe.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Tramp odlazi u novembru
Live TV

Tramp odlazi u novembru

Dejan Jelača, glumac gostujući u Info jutru komentarisao je situaciju u Americi u kojoj živi i radi već duži niz godina.

19.03.2026

12:04

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje
Live TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje

Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.

16.03.2026

15:49

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Džet set