Zeleni saveznik protiv toksina: Nećete verovati koliko vam sobne biljke mogu pomoći
Podeli vest
Možda deluju kao običan ukras na polici, ali ove biljke u tišini rade veliku stvar, čiste vazduh koji udišete svakog dana. Zaboravite na skupe prečistače, priroda ima svoje heroje, a oni dolaze u saksijama.
Zagađenje vazduha više nije problem samo na ulicama i u domovima ga ima sve više. Loša ventilacija, svakodnevna upotreba hemikalija i moderan nameštaj često stvaraju toksičan vazduh, a mi udišemo štetne čestice bez da to i znamo.
Biljke nisu samo ukras već ključan element za stvaranje prijatnog i zdravog okruženja u našim domovima. Neke se zbog svojih raznoraznih sposobnosti preporučuju kao izvrsni čuvari, ako želite da zaštitite dom i da vam uvek odiše srećom i mirom.
Pogrešno zalivanje, izbor pogrešnog mesta u stanu ili kući, nedostatak hranljivih materija - sve to može uzrokovati propadanje i najlepših cvetova.
03.06.2025
20:20
Rešenje? Biljke! Ne samo da ulepšavaju prostor, već deluju kao prirodni prečistači vazduha, zahvaljujući procesu poznatom kao fitoremedijacija, sposobnost biljaka da upijaju i razlažu zagađivače iz okoline.
Evo tri moćna saveznika koje lako možete uklopiti u svoj dom:
Kako biste imali raskošno cveće zalivajte vaše biljke rastvorom od piva i vode.
29.03.2025
21:40
Otpornost joj je drugo ime. Sanseverija preživljava i kad zaboravite da je zalijete, a usput čisti vazduh od formaldehida, benzena i ksilena. Noću oslobađa kiseonik, što je čini idealnom za spavaće sobe.
Foto: Shutterstock
Spatifilum (Cvet mira)
Vizuelno prelep, ali i praktičan. Ova biljka upija toksine poput amonijaka i trihloretilena, i odlična je za prostorije sa slabijim osvetljenjem. Uz minimalnu negu dobijate čistiji i vlažniji vazduh.
Dracena
Elegantna, a efikasna. Dracena eliminiše ugljen-monoksid i razne hemikalije iz boja i plastike. Ulepšava enterijer i doprinosi zdravijem prostoru bez puno održavanja.
Foto: Shuterstock
Saveti za najbolji efekat
Redovno brišite listove od prašine
Kombinujte više vrsta biljaka
Postavite ih tamo gde ima dovoljno svetla i vazduha
Zaključak
Biljke nisu samo ukras, one su tihe čuvarice zdravlja. Ulaganje u sobno bilje znači ulaganje u bolji vazduh, bolje raspoloženje i opšte blagostanje. Počnite sa jednom i neka vaš prostor diše zajedno s vama.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Biljke nisu samo ukras već ključan element za stvaranje prijatnog i zdravog okruženja u našim domovima. Neke se zbog svojih raznoraznih sposobnosti preporučuju kao izvrsni čuvari, ako želite da zaštitite dom i da vam uvek odiše srećom i mirom.
Suviše sam Srbin i suviše volim Srbiju da bih bio po volji moćnicima! Mene zanima podrška građana Srbije, a ne u tuđim kabinetima i zemljama, koju očigledno imaju blokaderi i političar Vladan Đokić!
Aleksej Kišjuhas, blokader sa dna kace, novinar tajkunskog niskotiražnog lista Danas i profesor sociologije na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, koji je uhvaćen u švercu velike količine seksualnih pomagala, boravio je u Hrvatskoj ove nedelje.
Slučajno ili namerno blokaderska glumica sa dna kace, Borka Tomović, raskrinkala je strašnu podmetačinu svojih zgubidana i njima naklonjenih tajkunskih medija, koji već danima šire izmišljotine da se na Radio-televiziji Srbije (RTS) dešava cenzura.
Kako je nekada RTS označavan kao "propagandni servis", danas se slična retorika ponovo čuje, ali ovog puta od blokadera na račun Informera. Postavlja se pitanje, da li još neko mora da strada kako bi oni bili zadovoljni?
Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Vlade Srbije Arno Gujon oglasio se na društvenoj mreži Iks i uputio oštar odgovor evropskom političaru Sandru Gociju.
Neobična scena dogodila se u Nišu kada je jedan od stanara koji živi u prizemlju, verovali ili ne, uključio svoju veš mašinu ispred prozora svoje zgrade.
U Tuzli je juče poslepodne zabeležen nesvakidašnji incident koji je uznemirio stanare jednog naselja, kada je nepoznati muškarac potpuno demolirao parkirani automobil.
Bivši visoki zvaničnici SZO predlažu da se postavi globalni cilj "bez dima do 2040", koji će se postići kombinovanjem tardicionalnih mera sa regulisanim bezdimnim alternativama.
Tihomir Krstić (44) koji je 27. decembra prošle godine u ulazu zgrade na Novom Beogradu napao, izbo nožem i opljačkao S. Ć (67) na saslušanju u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, danas je priznao zločin.
Milosav S. (75), kome se na teret stavlja da je ubio svoju suprugu Javorku S. (76), saslušan je danas u Višem javnom tužilaštvu u Leskovcu gde se branio ćutanjem.
Hapšenjem trojice pripadnika "škaljarskog klana", Predraga Peđe Đurišića, Mališe Bubonje i Lazara Klakora, kojima su lisice na ruke stavljene u utorak u velikoj akciji u Baru i Tivtu, crnogorska policija je rasvetlila čak šest likvidacija koje su počinjene 2017, 2018. i 2019. godine, a među žrtvama je i državljanin Srbije, Ilija Krstić.
Bangladeš je potvrdio 30 smrtnih slučajeva u epidemiji malih boginja, a većina žrtava je mlađa od dve godine, saopštila je danas Svetska zdravstvena organizacija (SZO).
Ukrajina bi u narednim decenijama mogla da se suoči sa dramatičnim manjkom radne snage, zbog čega se u Kijevu sve ozbiljnije razmatra mogućnost dovođenja miliona stranih radnika, pre svega iz Afrike, objavio je Evropski konzervativ.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da će sporazum sa Iranom biti postignut samo kada bude, kako je naveo, "prikladan i dobar" za Sjedinjene Američke Države.
Rat između Austrije i Pruske koji se pominje u seriji "Katarina Velika" zapravo je poznat kao Rat za bavarsko nasleđe, manje poznat, ali politički izuzetno značajan sukob u evropskoj istoriji 18. veka.
Američka rediteljka, glumica, scenaristkinja i producentkinja Megi Džilenhol biće predsednica međunarodnog žirija glavnog takmičarskog programa 83. Venecijanskog filmskog festivala, saopštili su danas organizatori.
Afera između učesnice "Elite 9" Sofije Janićijević i Daneta Angelovskog (70) iz Severne Makedonije šokirala je javnost, a on se sada oglasio za medije.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar