Sobna biljka koja se lako neguje: Odlično podnosi zanemarivanje i raste kad sve druge uvenu
Podeli vest
Ako želite biljku koja će oplemeniti vaš prostor, a pritom ne traži posebnu negu, drvo života je odličan izbor. Ova elegantna i izdržljiva biljka savršeno se uklapa u stanove, kancelarije i prostore sa slabijom ventilacijom.
Potrebno joj je tek povremeno zalivanje i umerena svetlost, a zauzvrat će godinama rasti, stvarati nove listove i postajati sve bujnija. Početkom jeseni i tokom zimskih meseci zalivanje se dodatno smanjuje - dovoljno je da je natopite tek kada se zemlja potpuno osuši, u proseku oko dva puta mesečno.
Ako želite da unesete dašak svežine i elegancije u svoj dom, kalateja je savršen izbor. Ova prelepa biljka ne samo da će oplemeniti vaš životni prostor, već će mu doneti i poseban šarm i udobnost.
Guzmanija je jedna od najupadljivijih sobnih biljaka. Egzotična lepotica osvaja raskošnim izgledom i živopisnim bojama, a uz to zahteva minimalnu negu za maksimalan efekat.
11.10.2025
17:00
Kako se neguje drvo života?
Dracena fragrans, poznata kao drvo života, ime duguje svojim brojnim izdancima i zelenim listovima koji se raspoređuju u obliku rozete. Sam naziv „dracena” potiče od grčke reči drakaina, što znači „ženski zmaj”, pa se u pojedinim krajevima može čuti i naziv zmajevo drvo. Zbog izduženih listova koji podsećaju na kukuruz, često je zovu i kukuruzno drvo. Kako god je nazvali, jedna je od najlakših i najzahvalnijih sobnih biljaka za uzgoj.
Kako drvo života napreduje, donji listovi prirodno opadaju i ostavljaju dekorativne pruge na stabljici, dajući biljci prepoznatljiv, elegantan izgled. Sama po sebi veoma je dekorativna, a kada se tome doda i njena skromna potreba za negom, postaje savršen izbor za kancelarije i prostore sa slabijom ventilacijom i ograničenom prirodnom svetlošću. Važno je samo da je ne izlažete direktnom suncu niti da je držite na promaji.
Prema feng šuiju, sanseverija unosi harmoniju i pozitivnu energiju u prostor, a može da ima i predivne cvetove, ako je zalivate kako treba i držite na određenoj temperaturi.
24.01.2025
21:00
Foto: pexels.com
dracena
Zalivanje treba da bude umereno. Jednom nedeljno je sasvim dovoljno, a češće samo ako pod prstima osetite da je zemlja potpuno suva. Idealno je koristiti odstajalu vodu. Imajte na umu da će joj povremena suša naneti mnogo manje štete nego preterano zalivanje.
Za Slovene je drvo života predstavljalo simbol samog postojanja - izvor života i mesto na koje se, prema predanju, duša čoveka vraća nakon smrti i ostaje zauvek.
Kada je presadite, birajte veću saksiju i kvalitetan supstrat za cveće, kome je dobro dodati oko jedne trećine komposta. Na dno obavezno stavite sloj peska i sitnog šljunka kako biste obezbedili dobru drenažu - koren dracene ne podnosi stajaću vodu. Početkom jeseni i tokom zimskog perioda zalivanje treba prorediti: vodite računa da je zalijete tek kada se zemlja potpuno osuši, u proseku dva puta mesečno, mada će joj možda trebati više vode ako je izložena sunčevim zracima.
Od sredine oktobra do kraja aprila biljci nije potrebno đubrivo.
Ako primetite da su vrhovi listova požuteli ili postali suvkasti, biljka vam poručuje da pati. Uzrok može biti previše sunčeve svetlosti ili suviše suv vazduh. Ako je sunce problem, premestite je u tamniji deo prostorije; ako je vazduh suv, povremeno ga ovlažite ili lagano isprskajte biljku vodom.
Iako drvo života zaista spada među najjednostavnije biljke za održavanje, s vremena na vreme joj ipak treba posvetiti malo pažnje. Povremeno prebrišite listove navlaženom pamučnom krpom kako biste uklonili prašinu i masnoće iz vazduha, naročito ako se nalazi blizu kuhinje. A ako imate kućne ljubimce, pripazite da ne grickaju listove, jer su otrovni.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ako želite da unesete dašak svežine i elegancije u svoj dom, kalateja je savršen izbor. Ova prelepa biljka ne samo da će oplemeniti vaš životni prostor, već će mu doneti i poseban šarm i udobnost.
Neprijateljski odnos zapadnih zemalja prema Rusiji posledica je toga što je Moskva osujetila njihove planove u vezi sa Ukrajinom, izjavio je bivši analitičar CIA Lari Džonson u emisiji na jednom Jutjub kanalu.
Pad nataliteta u Ukrajini dostigao je najniži nivo u poslednja tri veka, dok je broj stanovnika pao na 28,7 miliona usled naglog smanjenja broja rođenih, velikih gubitaka tokom sukoba sa Rusijom i masovnog odlaska građana iz zemlje, objavio je Si-En-En.
Voditeljka sa antisrpske televizije N1, Nataša Miljković, iznela je pomalo šokantno priznanje u jutarnjem programu te televizije kada je ugostila jednu od donedavno udarnih pesnica tajkuna Dragana Šolaka - zamenika glavnog i odgovornog urednika portala Nova, Ratka Femića.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovaće danas otvaranju izložbene postavke elemenata upisanih u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog dobra "Niti državnosti".
Pripadnici UKP u saradnji sa BIA večeras su uhapsili dvojicu muškaraca iz Kraljeva zbog sumnje da su pripremali ubistvo predsednika Aleksandra Vučića i njegove porodice.
Predsednik Srpske napredne stranke i savetnik predsednika republike Miloš Vučević najoštije je reagovao na monstruoznu zaveru uhapšenih muškaraca, koji su prema svemu sudeći, planirali oružani napad na predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Profesor dr Vojislav Šešelj raskrinkao je do "srži" novinara i nekadašnjeg direktora i glavnog i odgovornog urednika televizije B92, Verana Matića, otkrivši kako je izgledala jedna od najvećih krađa u našoj zemlji.
Elica Erski je u emisiji Druga strana Exatlona rekla da su ona i Aleksa pokušali sa vantelesnom oplodnjom, ali i da još uvek ne znaju šta je tačno problem i zašto ne mogu da dobiju bebu.
Prethodne sedmice u Informerovoj popularnoj emisiji "Na merama" otkrili smo vam da li je rektor Vladan Đokić i dalje poželjan za studente blokadere, kako van reflektora izgleda voditeljka Maja Nikolić, da li je političarka u pokušaju Biljana Đorđević uspela da sebe predstavi kao "ženu iz naroda", kuda šetaju najpoznatiji najbolji drugari naše javne scene - Čedomir Jovanović i Aleksandar Kos…
Narodni poslanik Nebojša Bakarec i državni sekretar Adam Šukalo gostujući u Info jutru komentarisali su sinoćni napad na sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve u Novom Sadu.
Do sredine 2027. godine, Nemačka će prvi put ograničiti plaćanje gotovinom. Radi se o sprovođenju nove uredbe Evropske unije čiji je cilj suzbijanje pranja novca i otežavanje finansiranja terorizma.
Sve više vozača koji imaju automobile sa manuelnim menjačem, ugrađuju menjač sa dvostrukom spojkom, koji uprkos jednostavnom menjanju przina i manjoj potrošnji goriva, ima visoku osetljivost na nepravilno korišćenje.
Mladić L.L. (19) krvnički je pretučen 16. februara u Humskoj ulici u Beogradu, kada ga je napalo 11 osoba i brutalno ga tuklo nasred ulice. Snimak tuče pokazuje kako tinejdžer leži na zemlji, dok ga maskirani napadači batinaju.
T.B. (25) iz Severne Makedonije osumnjičen je da je serijski ubica žena koje siluje, pa ih ubija, a televizija Telma je sada objavila snimak na kojim se navodno, vidi on kako pokušava da uđe u jednu kuću.
Mladić V.V. (25) pokušao je da se ubije skokom sa zgrade u Ulici Matice srpske u Beogradu, a brzom akcijom policajaca iz Policijske stanice Zvezdara spasen mu je život.
Pad nataliteta u Ukrajini dostigao je najniži nivo u poslednja tri veka, dok je broj stanovnika pao na 28,7 miliona usled naglog smanjenja broja rođenih, velikih gubitaka tokom sukoba sa Rusijom i masovnog odlaska građana iz zemlje, objavio je Si-En-En.
Predsednik Južne Koreje Li Džae Mjung izjavio je danas da se sa brazilskim predsednikom Luizom Inasiom Lula da Silvom, na sastanku u Seulu složio da dve zemlje prošire saradnju u sektorima koji uključuju trgovinu, ključne minerale, tehnologiju i kulturu.
Evropska unija mogla bi se u budućnosti vratiti dijalogu sa Rusijom, ali tek nakon što jasno definiše ciljeve i format razgovora, izjavila je finska ministarka spoljnih poslova Elina Valtonen.
Dragan Nikolić, Ljubiša Samardžić, Žarko Laušević, Igor Pervić i Nebojša Bakočević svojim šarmom, izgledom i ulogama na ekranu ostavili su neizbrisiv trag i u svoje vreme važili za najpoželjnije muškarce.
Glumac Jovo Maksić osvojio je prestižnu nagradu "Tatjana Lukjanova" na proslavi 79 godina Beogradskog dramskog pozorišta i u dirljivom govoru istakao uticaj Milene Dravić na svoj glumački put.
O tome šta se desi kada muškarac koji je glava porodice upadne u krizu srednjih godina i ozbiljnu krizu identiteta odgovara glumac Zlatan Vidović koji u filmu "Biće novih leta" igra muža i oca Andriju.
Aleksandar Kos, blizak prijatelj političara Čedomira Jovanovića, govorio je o njihovom odnosu, zajedničkom životu, ali i drugim temama koje su poslednjih dana izazvale pažnju javnosti.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar