1 trik zbog kog božićni kaktus živi više od 80 godina: Potrebno vam je 10 sekundi, a čini čuda
Podeli vest
Skot Šarki, stručnjak za baštovanstvo navodi da je božićni kaktus jedna od najizdržljivijih biljaka, i da ako se pravilno zaliva može da traje decenijama.
Božićni kaktus je omiljena sobna biljka koja cveta tokom zime i lako se uklapa u svaki prostor, posebno u vreme praznika kada se savršeno slaže sa novogodišnjim ukrasima.
Ako vam božićni kaktus uporno odbija da procveta baš kad ga najviše očekujete, ključ je u kori banane. Zbog nje će ovaj zimzeleni lepotan eksplodirati od pupoljaka.
Božićni kaktus je dugotrajan i lep ukras vašeg doma, a sa pažljivom negom, biće sa vama dugi niz godina.
03.12.2025
09:40
Osim što je dekorativan, veoma je zahvalan za gajenje, ne traži mnogo pažnje, a može da traje izuzetno dugo, čak i više generacija.
Ako razmišljate o poklonu za osobu koja voli cveće, božićni kaktus je odličan izbor za praznike. Za razliku od čokolade ili vina, ovaj dar ima trajnu vrednost i može godinama da ulepšava dom. U mnogim porodicama ova biljka se doživljava kao pravo porodično blago, jer se često prenosi sa kolena na koleno.
Praznični dani podrazumevaju i poklone, a nikada nećete pogrešiti, bar kad je reč o ženama, sa cvećem. Zima i praznici se često povezuju sa dve veoma lepe sobne biljke - reč je o božićnoj zvezdi i božićnom kaktusu.
Uz dva sjajna trika, božićni kaktus će duže trajati i imati prelepe cvetove.
01.01.2025
19:40
Foto: Shuterstock
Stručnjak za baštovanstvo Skot Šarki ističe da je božićni kaktus veoma izdržljiv i da uz pravilnu negu može da živi decenijama, pa čak i više od jednog veka. Kao primer navodi biljku koja je nekada pripadala baki njegovog tasta, za koju se procenjuje da ima najmanje 125 godina.
Iako je laka za održavanje, jedna od najčešćih grešaka u nezi jeste preterano zalivanje. To se često dešava nakon praznika, kada ljudi zanemare biljku, pa kasnije pokušavaju da nadoknade propušteno većom količinom vode.
Božićni kaktus, koji najčešće cveta krajem decembra, mora potpuno da se osuši između dva zalivanja. Višak vode može da dovede do truljenja korena i pojave mrlja.
Iako je poreklom iz tropskih krajeva Južne Amerike, on ne raste u pustinji, već u senci drveća, gde vlagu upija iz okoline, a ne direktno iz kiše.
Foto: Shutterstock
Zalivanje jednom nedeljno je prečesto. Tokom zime dovoljno je zaliti ga na svake tri nedelje, dok mu u toplijem periodu, kada aktivno raste, može biti potrebna nešto veća količina vode.
Najbolji način da proverite da li mu je zalivanje potrebno jeste da pipnete zemlju, ako je i dalje vlažna, sačekajte. Ako je suva nekoliko centimetara ispod površine, vreme je za vodu, ali umereno.
Dovoljno je svega nekoliko sekundi nedeljno da proverite stanje biljke. Uz malo pažnje i redovnu kontrolu, božićni kaktus će ostati zdrav i lep, ne samo naredne godine, već i mnogo duže.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ako vam božićni kaktus uporno odbija da procveta baš kad ga najviše očekujete, ključ je u kori banane. Zbog nje će ovaj zimzeleni lepotan eksplodirati od pupoljaka.
Evropska komesarka Marta Kos, jedna od glavnih političkih uzdanica blokadera u Evropskoj uniji, bila je pod istragom zbog sumnje u mahinacije sa državnim novcem!
Jugoistočna Azija i širi prostor južne Evroazije mogli bi da postanu jedan od najvažnijih pravaca za rusku ekonomiju, jer se upravo tamo danas premeštaju kapital, proizvodnja i politička težina koju je decenijama držao Zapad, ocenio je penzionisani pukovnik Spoljne obaveštajne službe Rusije Andrej Bezrukov.
Gosti Olje Bećković - autorke i voditeljke emisije "Utisak nedelje" bili su Radomir Lazović, kopredsenik Zeleno-levog fronta (ZLF), Zdravko Ponoš, predsednik Srbija Centra (SRCE) i Dragan Popović, istoričar.
Nektarine 6 evra, ulje 28! Isplivale nove cene iz grčkog Masoutisa koje su šokirale turiste. Pogledajte detaljan cenovnik pre nego što krenete na more.
U Palati pravde se danas nastavlja suđenje roditejima dečaka ubice koji je u masakru u OŠ "Vladislav Ribnikar" ubio detevoro dece i čuvara Dragana Vlahovića. Na ročište su došle porodice žrtava koje će se ponovo naći oči u oči sa Vladimirom i Miljanom Kecmanović.
I danas se nastavlja potraga za Jovanom T. (29), koji je pod još uvek nerazjašnjenim okolnostima nestao u hladnoj reci tokom proslave punoletstva u Umci.
Prilikom kontrole na graničnom prelazu Strezimirovci sa Bugarskom, srpska policija je otkrila 12 ilegalnih migranata, koje je u vozilu niških registarskih oznaka prevozio muškarac iz Doljevca.
Poljske zdravstvene službe prate osobu poljskog porekla koja je, kako se sumnja, bila u kontaktu sa putnicima kruzera MV Hondijus, na kojem je zabeležena infekcija hantavirusom.
Iran je poručio da je spreman za razgovore sa Sjedinjenim Američkim Državama o prekidu ratnih dejstava, nuklearnom programu, sankcijama i bezbednosti Ormuskog moreuza.
Evropa bi posle završetka sukoba u Ukrajini mogla da se suoči sa velikim talasom krijumčarenja oružja, municije i eksploziva, upozorio je zamenik direktora evropske agencije za graničnu i obalsku stražu Fronteks Lars Gerdes.
Rat na Bliskom istoku, 73. dan. SAD i Iran su formalno u primirju, ali se i dalje sukobljavaju oko Ormuskog moreuza, gde američka mornarica presreće iranske tankere, a Iran odbija da prepusti kontrolu.
Fanovi širom sveta ostali su u šoku nakon što je Netfliks misterioznom objavom nagovestio novi projekat iz univerzuma popularne serije "La Casa de Papel" ("Kuća od papira").
Ministar kulture Nikola Selaković otvorio je izložbu "Svetlost, izvor života: slikar Milan Milovanović", upriličenu povodom 182. Dana Narodnog muzeja Srbije i 150 godina od rođenja vrsnog umetnika.
Pevačica Dara Bubamara i jutjuber Bgdan Ilić, poznatiji kao Baka Prase otkrili su kod njega u lajvu da mesečno zarađuju - ona 120.000 evra, a on čak 600.000!
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar