Pravilna temperatura pranja, kao i izbor odgovarajućih sredstava za pranje, ključni su za očuvanje svežine i intenziteta boje vaše omiljene odeće.
Prateći jednostavna pravila pranja i nege, šarena odeća može dugo zadržati boju i svežinu. Kada je u pitanju pranje šarenog veša, temperatura je ključni faktor u određivanju da li će boje ostati jarke ili izbledeti.
Optimalna temperatura za pranje većine šarenih veša je između 30 i 40 stepeni Celzijusa. Ova temperatura je dovoljno niska da zaštiti boje i u isto vreme dovoljno visoka da efikasno opere odeću.
Foto: Shutterstock
Za posebno delikatne materijale i intenzivne boje preporučuje se pranje na 30 stepeni Celzijusa.
To je idealna temperatura za očuvanje živopisnosti boja u sintetičkim materijalima kao što su poliester, najlon i akril. S druge strane, otpornije tkanine kao što su pamuk i lan mogu se prati na 40 stepeni Celzijusa bez značajnog rizika od izbledenja.
Foto: Shuterstock
Količina deterdženta koju koristite je jednako važna kao i temperatura pranja. Prekomerna upotreba deterdženta može dovesti do nakupljanja ostataka na odeći, što može izazvati sivkast izgled i postepeno bledenje boja. Preporučena količina deterdženta je obično naznačena na pakovanju i važno je da je pažljivo pratite.
Za šareno rublje najbolje je koristiti tečne deterdžente specijalno formulisane za zaštitu boja.Ovi proizvodi sadrže posebne enzime i agense koji štite pigmente u tkanini tokom pranja. Kvalitetni deterdženti za šareni veš možda koštaju malo više, ali su vredna investicija u dugovečnost vaše odeće.
Foto: Shutterstock
Kada koristite omekšivač, manje je više. Preporučena količina je obično 30-50 ml po pranju, u zavisnosti od količine veša. Prekomerna upotreba omekšivača može prouzrokovati stvaranje filma na tkanini, što vremenom može izazvati sivkasti ton i smanjiti upijajuća svojstva materijala.
Korisni trikovi
Pored pravilne temperature i doze sredstava za pranje, postoje i druge važne tehnike koje pomažu u očuvanju boja:
Pre nego što prvi put operete novu šarenu odeću, potopite je u hladnu vodu sa malo soli 30 minuta
Uvek okrenite odeću naopačke pre pranja
Izbegavajte direktnu sunčevu svetlost tokom sušenja
Koristite delikatan program kad god je to moguće
Za jako zaprljanu šarenu odeću možete koristiti temperaturu do 60 stepeni Celzijusa, ali samo ako je to izričito navedeno na etiketi. Međutim, ovo bi trebalo da bude izuzetak, a ne pravilo. Kod ovako intenzivnijeg pranja posebno je važno koristiti deterdžent za zaštitu boje i program za delikatan veš, prenosi Duchmanslaundry.
Okrenite se oko sebe po stanu i osmotrite koje boje prevladavaju. Vaš izbor boja govori o vama, jer su boje izraz vaše ličnosti. Neke birate slučajno, ali većinu boja birate prema sklonostima.
Zimsko voće poput narandži, kivija i mandarina ne samo da obogaćuje naše obroke, već unosi dašak boje i svežine u hladne dane. Jedan zanimljiv način korišćenja tih plodova je njihova kora, koja može da bude korisna na razne načine u vašem domu.
Kupatilo je jedan od delova kuće koji zahteva posebnu pažnju u smislu čišćenja i održavanja. Često se pojavljuju problemi sa neprijatnim mirisima, poput onih od mokraće, koji mogu da ostanu i nakon temeljnog čišćenja. Na sreću, postoji nekoliko efikasnih metoda koje mogu da pomognu u rešavanju ovog problema i da učine prostor prijatnijim.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Okrenite se oko sebe po stanu i osmotrite koje boje prevladavaju. Vaš izbor boja govori o vama, jer su boje izraz vaše ličnosti. Neke birate slučajno, ali većinu boja birate prema sklonostima.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravi u trodnevnoj zvaničnoj poseti Gruziji, gde se sastao sa predsednikom Gruzije Mihail Kavelašvili, državnim zvaničnicima i patrijarhom Gruzijske pravoslavne crkve.
Blokader Ilija Sekicki, blizak saradnik sina Milomira Jaćimovića iz Novog Sada, danas je brutalno napao ekipu Informera ispred zatvora Klisa u Novom Sadu.
U Osnovnom sudu u Kragujevcu vodi se postupak povodom radnog statusa Suzane Rogan, profesorke blokaderke u srednjoj Trgovinsko-ugostiteljskoj školi "Toza Dragović" iz Kragujevca, potencijalnog kandidata na tzv studentskoj listi.
Nemanja Starović, ministar za evropske integracije u Vladi Republike Srbije, na brutalan način je prokomentarisao sramnu izjavu Borislava Borka Stefanovića, potrčka tajkuna Dragana Đilasa, o održavanju skupa Srbiji partnerskih zemalja u Beogradu.
Mediji u Gruziji veliku pažnju posvetili su danas poseti predsednika Srbije Aleksandra Vučića toj zemlji i sastanku koji je imao sa gruzijskim predsednikom Mihailom Kavelašvilijem u palati Atoneli.
Povodom obeležavanja Svetskog dana dobrovoljnih davalaca krvi u Crvenom krstu Srbije dodeljenja su priznanja gradovima koji su postigli najbolje rezultate u davalaštvu krvi protekle godine.
Želja da se pruži puni doprinos održivom razvoju u našoj zemlji ostala je prioritet kompanije NIS uprkos brojnim izazovima sa kojima se kompanija trenutno susreće. Doprinos ekonomskom razvoju, napretku ljudskih resursa, zaštiti životne sredine i boljitku šire zajednice bio je jedan od osnovnih ciljeva NIS-a i u izazovnoj 2025. godini.
Pred Višim sudom u Beogradu počinje postupak protiv Srđana P. optuženog za teško ubistvo i paljenje objekata u Velikom Polju kod Obrenovca, navodno zbog spora oko prodaje zemljišta.
Kod NIS-ove pumpe u Ivanjici danas je došlo do saobraćajne nezgode u kojoj se prevrnuo traktor, što je izazvalo otežano odvijanje saobraćaja na ovoj deonici puta.
U operativnoj akciji "Pelikan" danas, 15. juna, na području Zvornika i Bijeljine pronađeno je i oduzeto više od dva kilograma kokaina, 982 kutija cigareta, tri pištolja, dva prigušivača te dva kilograma plastičnog eksploziva.
Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je podnelo optužni predlog protiv V.M. (52) zbog sumnje da je gradio bez građevinske dozvole, te predložilo da se kazni sa 1.000.000,00 dinara.
Predsednik SAD Donald Tramp, potpredsednik Džej Di Vens i predsednik iranskog parlamenta Mohamed Bager Galibaf elektronski su potpisali Memorandum o razumevanju.
Američki predsednik Donald Tramp saopštio je danas da su komercijalni brodovi, od kojih mnogi sa naftnim tovarima, počeli da prolaze kroz Ormuski moreuz.
Evropska unija već uveliko razmatra strategije i korake kako bi pomogla Ukrajini da prebrodi predstojeću zimu, izjavila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Ksenija Repić, najstarija unuka poznate glumice Ljiljane Stjepanović, krenula je njenim stopama i već kao dete osvojila publiku ulogama u domaćim serijama.
Italijanska pevačica i jedna od najvećih seks-bombi osamdesetih godina, Sabrina Salerno (58), ponovo je rešila da zapali društvene mreže i dokaže da joj godine ne mogu ništa.
Pevačica Tina Ivanović i njen bivši suprug Zvezdan Anđić prodaju vilu u kojoj su nekada zajedno živeli, a ispred kuće je sada pustoš i sve roletne su pozatvarane.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.