• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

18.11.2025

10:47

Hitno upozorenje! Ukradeno 1,3 milijardi lozinki: Vaši podaci su možda na listi, evo kako da proverite

Shuterstock

Hi-Tech

Hitno upozorenje! Ukradeno 1,3 milijardi lozinki: Vaši podaci su možda na listi, evo kako da proverite

Podeli vest

Eksperti za kibernetičku sigurnost upozorili su na otkriće velike baze podataka sa čak 1,3 milijarde lozinki koje su dospele na internet, što može ugroziti privatnost korisnika.

Web sajt Have I Been Pwned (HIBP), koji pomaže korisnicima da saznaju da li su njihovi podaci kompromitovani, nazvao je ovu kolekciju podataka najvećim skupom podataka koji su ikada bili obrađeni.

HIBP redovno ažurira svoju bazu podataka kako bi uključila nove sigurnosne prekršaje, a najnoviji dodaci sadrže neverovatnih 1,3 milijarde lozinki, od kojih čak 625 miliona nikada ranije nije bilo otkriveno. Ovaj skup podataka uključuje i više od 1,9 milijardi jedinstvenih adresa e-pošte.

Troj Hunt, osnivač stranice, rekao je da je među podacima koje je pronašla ova baza bila i njegova lična informacija.

Foto: Shuterstock

 

- Ovaj skup je gotovo tri puta veći od prethodnog najvećeg curenja podataka koji smo obradili,  jednom kada zlonamerni akteri dođu do vaših podataka, oni se često ponovo koriste i šire putem različitih kanala i platformi - rekao je Hunt.

Novootkriveni podaci potiču iz raznih izvora, među kojima je i grupa nazvana Sintijent. Veći deo ovih lozinki proistekao je iz takozvanih "popisa za popunjavanje ovlašćenja", što je praksa kada hakeri uzimaju vašu e-poštu i lozinku sa jedne stranice i pokušavaju da iskoriste na drugim sajtovima kako bi videli da li rade. Zbog toga se savetuje da nikada ne koristite iste lozinke na više različitih mesta, piše The Sun. 

Podaci su sada ubačeni u bazu Have I Been Pwned, koja omogućava svim korisnicima da provere da li su pogođeni. Jednostavno unesite svoju e-mail adresu i saznajte da li su vaši podaci ugroženi. Takođe, možete se pretplatiti na obaveštenja koja vas upozoravaju svaki put kada dođe do novog sigurnosnog proboja.

Foto: Shuterstock

 

Trenutno, stranica sadrži preko 17 milijardi podataka o korisničkim računima. Troj Hunt savetuje korisnicima da koriste menadžere lozinki, da koriste jake i jedinstvene lozinke ili da pređu na sigurnije metode autentifikacije, poput višefaktorske autentifikacije.

Ova najnovija upozorenja dolaze svega nekoliko nedelja nakon što je HIBP otkrio curenje od 183 miliona lozinki.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Nenad Stefanović odgovorio Stamenkoviću: Zajedno sa Dolovac ste najodgovorniji za haos u Tužilaštvu
Politika

Nenad Stefanović odgovorio Stamenkoviću: Zajedno sa Dolovac ste najodgovorniji za haos u Tužilaštvu

Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović reagovao je povodom učestalih istupa u javnosti Predsednika Visokog saveta tužilaštva (VST) Branka Stamenkovića u kojima ga lično targetira, a posebno zbog navoda u intervjuu za list “Vreme” od 11.12. 2025. godine, pod naslovom "Da li će Nenad Stefanović postati svemoćni tužilac".

11.12.2025

12:33

Društvo

Ove godine nema dočeka u Beogradu: Ovo je razlog
Društvo

Ove godine nema dočeka u Beogradu: Ovo je razlog

Grad Beograd ove godine neće organizovati doček Nove godine na otvorenom, kao ni za Srpsku novu godinu, zbog događaja od prošle godine kada je došlo do incidenta, rekao je Aleksandar Šapić, gradonačelnik Beograda.

11.12.2025

12:35

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Džet set