Savršen novogodišnji poklon: Motorola edge 70 spaja eleganciju i dugoročnu vrednost
Za Novu godinu, poklon koji spaja eleganciju, funkcionalnost i dugoročnu vrednost može biti baš Motorola edge 70.
22.12.2025
22:20
Shutterstock
Hi-Tech
Većina korisnika pametnih telefona ne obraća pažnju na jednu skrivenu opciju koja može biti ulazna vrata za hakere. Nedavno su francuska i britanska agencija za sajber bezbednost, slično kao američke vlasti, upozorile korisnike iPhone-a i Android-a da isključe ovu zastarelu funkciju, i to odmah.
Ovo nije samo teorijsko upozorenje. Stručnjaci za sajber bezbednost tvrde da i najmanje naizgled bezopasne opcije na telefonu mogu biti zloupotrebljene, ugrožavajući privatne podatke, naloge i čak finansijske informacije bez vašeg znanja.
Glavni krivac je MMS, ili Multimedia Messaging Service, nadogradnja SMS-a iz 2002. godine. Iako je odavno proglašen “mrtvim” i zastarelim, MMS i dalje postoji na skoro svim telefonima. Analitičari već godinama ističu da je ova tehnologija zastarela, nesigurna i suvišna u svetu modernih aplikacija za dopisivanje.
Foto: Shutterstock
Međutim, MMS opstaje. Njegova zastarela arhitektura i nedostatak savremenih sigurnosnih mehanizama čini ga idealnom metom za sajber kriminalce. Za razliku od modernih aplikacija, MMS može automatski primiti poruke koje kriju maliciozni sadržaj, čime se korisnici izlažu riziku.
Ako imate Ajfon, jednostavno idite na Podešavanja, Aplikacije, Poruke, MMS Messaging i isključite opciju. Android korisnici će zavisiti od aplikacije koju koriste za SMS. Na primer, u Google Messages, tapnite na ikonu profila, zatim Podešavanja poruka, Napredno, i isključite “Auto-download MMS”.
Ova akcija sprečava telefon da automatski obradi dolazne MMS poruke, efikasno blokirajući potencijalne napade pre nego što mogu da izazovu štetu. Jednostavan korak, ali sa velikim efektom na bezbednost.
Isključivanje MMS-a može uticati na duge poruke, grupne razgovore i poruke sa medijskim prilozima, posebno ako i dalje koristite SMS za svakodnevnu komunikaciju. Ali moderni sistemi poput RCS-a (Android podrazumevano), iMessage-a, WhatsApp-a, Telegram-a i Facebook Messengera nisu pogođeni ovom promenom.
Za većinu korisnika, mala promena u načinu slanja poruka je zanemarljiva u poređenju sa zaštitom koju dobija njihov telefon. Savremene aplikacije nude snažne zaštite protiv prevara i hakovanja, dok MMS postaje rizičan i nepotreban.
Statistika jasno pokazuje zašto je ovo važno. Prema sajber firmi Proofpoint, neželjene MMS poruke su eksplodirale, od manje od 1 odsto u januaru 2023. do preko 21 odsto u oktobru 2024, sa porastom od 429 odsto samo od januara 2024.
Ove poruke su opasne jer koriste slike i grafike da zavare korisnike, navodeći ih da otkriju poverljive informacije ili upadnu u druge prevare. Dok obični SMS i MMS deluju bezopasno, njihov pad u popularnosti čini ih lakom metom za napadače koji ciljaju ranjiv, zaboravljen kanal.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić, koji boravi u trodnevnoj zvaničnoj poseti Gruziji, imao je priliku da glavni grad ove zemlje, Tbilisi, vidi iz malo drugačije perspektive.
15.06.2026
21:21
Proteklih dana mogli smo videti veličanstvene prizore u okviru kampanje "Srbija pobeđuje" širom zemlje, a podrška nije izostala ni u Novom Sadu.
15.06.2026
21:51
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević otkrio je tokom Kolegijuma šokantna saznanja o političaru Vladanu Đokiću, koji bi trebalo da je rektor Univerziteta u Beogradu, i njegovoj poseti Hilandaru.
15.06.2026
18:43
Lider SNS-a Miloš Vučević oglasio se na društvenoj mreži Iks sa porukom da poštujemo svakog ali da ne damo našu veru i tradiciju.
15.06.2026
21:25
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić obratio se građanima naše zemlje u trenutku dok boravi u trodnevnoj, zvaničnoj poseti Gruziji.
15.06.2026
20:23
Budući srednjoškolci danas su polagali završni test iz maternjeg jezika, a većinu dece mučila su ista pitanja sa testa.
15.06.2026
22:25
U selu Zaovine na Tari majka i dete (3) naleteli su na medveda. Na sreću, tragedija je izbegnuta.
15.06.2026
19:52
Velika mi je čast i zadovoljstvo što sam danas sa vama i nadam se da ćemo kroz razgovor uspeti da rešimo i nešto od problema koje možda niste mogli da rešite, ali ono što mi je najvažnije jeste da zajednički napravimo nove planove i da vi budete oni koji upravljaju novcem koji ste tokom decenija svog rada kroz doprinose uplaćivali u naš Fond, kazao je Relja Ognjenović, direktor Republičkog fonda PIO, danas pred više od 300 penzionera Čačka okupljenih na tribini koju su organizovali Fond PIO i Savez penzionera Srbije.
15.06.2026
20:45
Srpska ekonomija ostala je otporna na spoljne i domaće izazove uzrokovane ratom na Bliskom istoku, koji negativno utiče na globalna tržišta, ocenio je Odbor izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda.
15.06.2026
19:15
Loznica 16. juna obeleževa Dan grada i 160 godina od kada je dobila status varoši.
15.06.2026
18:44
Na području Gadžinog Hana kod Niša u jednoj firmi poginuo je radnik pod još uvek nerazjašnjenim okolnostima, rekli su iz policije u Nišu, prenose Južne vesti.
15.06.2026
22:16
Policija u Beču razbila je navodno visoko organizovanu kriminalnu mrežu koja je, prema sumnjama istražitelja, funkcionisala gotovo kao legalno preduzeće. U akciji kodnog naziva "Operacija Psiho", otkrivena je ilegalna proizvodnja kanabisa.
15.06.2026
21:10
Pred Višim sudom u Beogradu počinje postupak protiv Srđana P. optuženog za teško ubistvo i paljenje objekata u Velikom Polju kod Obrenovca, navodno zbog spora oko prodaje zemljišta.
15.06.2026
19:06
Na putu Kraljevo-Raška danas oko 13.40 sati je došlo do saobraćajne nezgode u kojoj je pet osoba povređeno.
15.06.2026
18:06
Kod NIS-ove pumpe u Ivanjici danas je došlo do saobraćajne nezgode u kojoj se prevrnuo traktor, što je izazvalo otežano odvijanje saobraćaja na ovoj deonici puta.
15.06.2026
17:37
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko uputio je javno izvinjenje ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom zbog svojih ranijih oštrih i satiričnih izjava na njegov račun.
15.06.2026
22:40
Tokom bilateralnog sastanka sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, američki lider Donald Tramp najavio je da se Bela kuća, nakon uspešno rešenog pitanja sa Iranom, u potpunosti okreće diplomatskom rešavanju sukoba u Ukrajini.
15.06.2026
22:10
Poljska neće prebaciti preostale borbene avione MiG-29 Ukrajini sve dok od Kijeva ne dobije naprednu tehnologiju za proizvodnju i upravljanje dronovima.
15.06.2026
21:05
NATO će sprovesti vojne vežbe pod nazivom "Orao partner 2026" u Jermeniji, zvanično je potvrdilo Ministarstvo odbrane ove zemlje.
15.06.2026
20:13
Glumca Milorada Mandića Mandu, je nakon njegove smrti, zamenio kolega Dubravko Jovanović u TV seriji "Selo gori, a baba se češlja".
15.06.2026
15:15
Na današnji dan 2010. godine, Bekim Fehmiu pucao je sebi u glavu u 74. godini života. Kako ne bi isprskao zidove krvlju pokrio se čaršavom.
15.06.2026
14:31
Ksenija Repić, najstarija unuka poznate glumice Ljiljane Stjepanović, krenula je njenim stopama i već kao dete osvojila publiku ulogama u domaćim serijama.
15.06.2026
13:45
Italijanska pevačica i jedna od najvećih seks-bombi osamdesetih godina, Sabrina Salerno (58), ponovo je rešila da zapali društvene mreže i dokaže da joj godine ne mogu ništa.
15.06.2026
12:47
Gledaoce Informer TV od večeras čeka prava televizijska poslastica jer u 21.30 sati počinje emitovanje ruske hit serije "Tajne malog grada".
15.06.2026
11:42
Ćerka Suzane Mančić, Teodora Kunić juče je imala građansko venčanje sa svojim partnerom, generalom Miroslavom Talijanom, odakle su objavljene brojne fotografije.
15.06.2026
22:12
Pevačica Aleksandra Caka Ivanov progovorila je o odnosu i saradnji sa Goranom Ratkovićem Raletom, pa otkrila kako Ana Nikolić ne pravi problem kada je posao u pitanju.
15.06.2026
21:49
Pevalica Jelena Vučković otkrila je kako se nakon kraha ljubavi i privatnih problema povukla sa estrade, ali da se nada probudila u vezi sa novim partnerom.
15.06.2026
20:38
Srpski pevač Filari izazvao je veliku pažnju javnosti nakon što je danas objavio fotografije sa svetskom latino zvezdom koja trenutno boravi u Beogradu povodom predstojećeg koncerta u okviru Belgrade River Festa.
15.06.2026
20:24
Voditeljka Suzana Mančić godinama je u braku sa bogatim grkom Simeonom Ocomokosom, a njihov odnos oduvek je intrigirao javnost.
15.06.2026
20:17
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.