• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

28.03.2026

07:05

Android korisnici u opasnosti: Evo gde nikako ne bi smeli da čuvate lozinke

Shutterstock

Hi-Tech

Android korisnici u opasnosti: Evo gde nikako ne bi smeli da čuvate lozinke

Podeli vest

Stručnjaci za digitalnu bezbednost upozoravaju na novu vrstu napada koja cilja korisnike Android uređaja.

Reč je o zlonamernom programu nazvanom "Perseus", koji na neobičan način dolazi do poverljivih podataka, pretražujući beleške na telefonu u potrazi za lozinkama i drugim osetljivim informacijama.

Za razliku od tipičnih virusa koji pristupaju porukama ili kontaktima, ovaj softver fokusira se na aplikacije za beleške, jer mnogi korisnici upravo tu čuvaju važne podatke.

Način rada malvera

"Perseus" je napravljen tako da cilja popularne aplikacije poput Gugl Keepa ili Samsung Notesa, računajući na to da ljudi u njima često zapisuju šifre, PIN-ove ili podatke za pristup nalozima.

Foto: pexels.com

 

Kada dospe na uređaj, koristi posebne sistemske opcije (servise pristupačnosti) kako bi mogao da "čita" ono što je prikazano na ekranu i izvuče tekst iz beleški. Ti podaci se zatim šalju napadačima, bez ikakvog znanja korisnika.

Posebno zabrinjava to što sve funkcioniše tiho u pozadini, bez vidljivih znakova da je telefon kompromitovan.

Šta sve može da uradi?

Osim krađe sadržaja iz beleški, ovaj malver može:

🔷da presretne kodove za dodatnu verifikaciju pre nego što ih vidite

🔷da prati kretanje uređaja u realnom vremenu

🔷da snima šta radite na telefonu, uključujući i korišćenje bankarskih aplikacija

🔷da prikuplja lične podatke koji mogu biti zloupotrebljeni

Zbog toga stručnjaci ističu da čuvanje lozinki u običnim beleškama predstavlja ozbiljan bezbednosni propust.

Foto: pexels.com

 

Kako da se zaštitite

Preporuka je da budete posebno oprezni pri instaliranju aplikacija, naročito onih koje dolaze iz neproverenih izvora. Najvažnije mere zaštite su:

🔷ne zapisujte lozinke i PIN kodove u aplikacije za beleške

🔷koristite specijalizovane aplikacije za upravljanje lozinkama koje šifruju podatke

🔷aplikacije preuzimajte isključivo iz zvaničnih prodavnica

🔷obratite pažnju na dozvole koje aplikacije traže

🔷uklonite aplikacije koje traže nelogične pristupe (npr. kalkulator koji traži pristup naprednim opcijama sistema)

Oprez kao ključ zaštite

Stručnjaci upozoravaju da je nemaran odnos prema bezbednosti jedan od glavnih razloga za ovakve napade.

Kako telefoni danas sadrže veliki broj privatnih i finansijskih podataka, svaka ranjivost može imati ozbiljne posledice. Zato je važno redovno proveravati šta imate instalirano i izbegavati sumnjive aplikacije, jer jedna pogrešna odluka može dovesti do gubitka svih podataka, a da toga niste ni svesni.

BONUS VIDEO


Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

"Dobro veče Srbadijo" - NATO bombardovanje, neispričane priče 27 godina kasnije
Live TV

"Dobro veče Srbadijo" - NATO bombardovanje, neispričane priče 27 godina kasnije

Urednik i voditelj emisije Dobro veče Srbadijo ugostiće predsednika skupštinskog odbora za odbranu i unutrašnje poslove Milovana Drecuna, zatim novinara Sašu Borojevića, advokata Srđana Aleksića poznatog po inicijativi da građani i institucije Srbije tuže NATO, kao i njegovog italijanskog kolegu advokata Anđela Fiore Tartalju koji je u više navrata pobedio NATO na sudu, zastupajući italijanske vojnike koji su boraveći na Kosovu i Metohiji oboleli od kancera.

23.03.2026

18:29

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Džet set