• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video
author image
Informer.rs

Novinar

05.05.2023

10:25

KRAJ GMAIL LOZINKI! Ovako ćemo se prijavljivati na Guglove aplikacije

Pixabay

Hi-Tech

KRAJ GMAIL LOZINKI! Ovako ćemo se prijavljivati na Guglove aplikacije

Tri velike tehnološke kompanije, Epl, Majkrosoft i Gugl, rade već godinu dana na tome da se prijava na veb stranice i aplikacije omogući ljudima bez upotrebe lozinki, odnosno end-to-end enkripcijom.

Prema FIDO standardu, prijava na veb servise ili mobilne aplikacije odvijaće se jednostavnim otključavanjem telefona nekim od biometrijskih senzora (po pravilu lica ili otiska prsta). Sa servisima tako se više neće razmjenjivati lozinke (passwords), već ključevi (passkey), uskladišteni na samom uređaju i koji su u vezi sa njegovim hardverom.

Korak ka budućnosti

Ovakav način prijave već možete da koristite za pristup Majkrosoftovom nalogu, a od sada ga je svim korisnicima ponudio i Gugl. Kako stoji u njihovoj objavi, bezbednosni ključevi (passkey) su najlakši i istovremeno najsigurniji način prijave na veb stranice, aplikacije i druge servise. Oni predstavljaju značajan korak prema budućnosti bez lozinki. Ako uzmemo u obzir da samo Gmail ima više od dve milijarde korisnika, uvođenje prijave na ovaj način moglo bi da značajno poboljša bezbednosno stanje u čitavom svetu.

Foto: Pixabay

Gmail

Nije obavezno

Objava o širokoj primeni passkey prijave dolazi uoči svetskog dana lozinki, 4. maja, a iz Gugla poručuju da će ona biti dostupna svim korisnicima na svim njihovim glavnim servisima. Naravno, upotreba ovog načina provere identiteta neće biti obvezna, već će korisnici moći i dalje da koristiti lozinke ili dvofaktorsko proveravanje – ali sigurno je da će biti bezbedniji i preporučljiviji, prenosi Bug.hr

 


Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

26 godina ćutanja, a onda horor u "ukletoj kući u Čačku": Sin ubio roditelje pa sebe, komšije otkrile jezive detalje
Hronika

26 godina ćutanja, a onda horor u "ukletoj kući u Čačku": Sin ubio roditelje pa sebe, komšije otkrile jezive detalje

Od stravičnog dvostrukog ubistva i samoubistva u Čačku prošlo je osam meseci, a ovaj slučaj i dalje budi jezu i otvara pitanje misterije kuće u kojoj se sve dogodilo. Tog 6. decembra 2025. godine pronađena su tri tela, a ubrzo se ispostavilo da je sin ubio oca i majku tako što im je prerezao vrat nožem, a potom sebe ubo u grudi i isekao vene, što je dovelo do toga da iskrvari nasmrt.

15.08.2026

23:45

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Džet set