Ukoliko želite da cvećem ukrasite svoju baštu ili terasu, ali nemate vremena za njihovo održavanje ili se plašite da će vam propasti, imamo rešenje za vas. Postoje vrste cveća koje će od vaše bašte napraviti mirisnu i šarenu oazu, a ne zahtevaju skoro uopšte pažnju.
1.Muškatla
Muškatla (žerabak/điran) deo je porodice Geranicae (geranija) i potiče iz Južne Afrike. Ne zahteva previše vode i cvetaće cele godine ako je na vrlo osunčanom i prozračnom mestu.
2. Vinka
Vinka pripada porodici Apocynacae i potiče s Madagaskara. Cvetovi mogu da budu beli, ružičasti, ljubičasti, crveni ili boje breskve. Ima dugo razdoblje cvetanja, od proleća do kasne jeseni. Voli jako i direktno sunce i nije joj potrebno puno vode.
3. Kosmos
Cvet kosmos deo je porodice Asteracae (glavočika). Cvetovi mogu da budu raznih boja (beli, crveni, ljubičasti, narandžasti ili roze). Cveta od juna do oktobra i dobro podnosi vrućinu i nedostatak vlage. Naročito voli osunčana mesta, ali uspeva i delimično u senci.
4. Neven
Neven takođe pripada porodici Asteracae. Cvetovi su u nijansama žute i narandžaste, i cveta od leta do sredine jeseni. Zahteva umereno zalivanje i sunčano ili senovito mesto.
Foto: Shutterstock
5. Božur
Božur je deo porodice Paeonicae. Cveta u maju i junu, a cvetovi traju oko 5 nedelja. Zahteva duboko tlo i dosta prostora pa najbolje uspeva na suncu ili u delimičnoj senci.
6. Petunija
Petunija je deo porodice Solanaceae (pomoćnica) i potiče iz Južne Amerike. Cvetovi mogu da budu raznih boja (šareni, ljubičasti, ružičasti, crveni, beli). Uspeva i u zatvorenom, i u gredicama i u saksiji, na direktnom suncu ili polusenci, zaštićena od vetra. Dobro je zalivati je svaki dan.
7. Dan-noć
Dan-noć pripada porodici Violaceae (ljubičica). Cveta od marta do juna, najčešće u višebojnim cvetovima. Zahteva barem malo svetla, i dobro podnosi hladnoću. Treba je redovno zalivati, ali ne u prekomernim količinama jer previše vlage može uništiti koren.
Foto: Shutterstock
8. Hortenzija
Hortenzija cveta od ranog proleća do kasne jeseni. Cvetovi mogu da budu beli, crveni, plavi, roze i ljubičasti. Voli redovno zalivanje i zahteva puno vode. Najbolje je posaditi je na mestima do kojih sunce dopire tek na zalasku.
Mini ruže možete zasaditi na balkonu, terasi, u vrtu, ali je i držati u stanu. Važno je pri tome da mesto na koje je postavljenima saksija dovoljno sunca. Ruže ga naprosto obožavaju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Mini ruže možete zasaditi na balkonu, terasi, u vrtu, ali je i držati u stanu. Važno je pri tome da mesto na koje je postavljenima saksija dovoljno sunca. Ruže ga naprosto obožavaju.
Ispred Palate Srbija predsednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je pripadnike Sektora za vanredne situacije i Helikopterske jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije koji su došli iz Kraljevine Španije, gde su učestvovali u gašenju velikih požara.
Dok Srbija gori na rekordnim temperaturama usled tropskog talasa, stiglo je upozorenje. Super El Ninjo i dipol Indijskog okeana diktiraju kakva nas zima čeka.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić komentarisao je danas napise u crnogorskim medijima povodom proslave godišnjice zločinačke akcije "Oluja" u Kninu, na kojoj je zvanična Crna Gora poslala predstavnika.
Tajkunski mediji i njihove udarne pesnice ponovo su se obrukali pred celom javnošću kada je blokaderska voditeljka Jelena Obućina pokušala je po ko zna koji put da bez ikakvih dokaza i na osnovu jeftinih izmišljotina napadne predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će Srbija nastaviti da govori istinu o svojim žrtvama, uključujući i žrtve u hrvatskoj policijsko - vojnoj akciji "Oluja" i dodao da je Hrvatskoj problem to što ih Srbija ni za kakvu pomoć i podršku ne moli.
Profesor Fakulteta političkih nauka i stručnjak za ekonomiju Dušan Pavlović gostovao je na opozicionoj televiziji "Nova" i bez trunke zadrške ogolio istinu o nikad jačoj srpskoj ekonomiji, potapajući sve izmišljotine koje tajkunski mediji danonoćno plasiraju.
Milica Nikolić, član Predsedništva SNS i predsednik Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo u Skupštini Srbije, brutalno je odgovorila tajkunu Draganu Đilasu.
Na društvenim mrežama jedna Srpkinja je upozorila turiste na sve češće krađe koje se dešavaju u Grčkoj, ali tom prilikom i istakla da će nagraditi osobu koja joj pronađe telefon koji je lociran na jednoj od plaža, a koji se nalazi među ukradenim stvarima.
Dok Srbija gori na rekordnim temperaturama usled tropskog talasa, stiglo je upozorenje. Super El Ninjo i dipol Indijskog okeana diktiraju kakva nas zima čeka.
Od danas, na praznik Preobraženja Gospodnjeg, pa sve do 15. avgusta, na grčkom ostrvu Kefalonija ponovo se dešava čudo - izlaze čuvene zmije Panagije (Presvete Bogorodice) koje donose blagoslov vernicima.
Jezivi zločin koji se danas dogodio u stanu u Bulevaru Zorana Đinđića na Novom Beogradu potresao je stanare zgrade, ali i celokupnu javnost. Z. Ć. (57) svirepo je oduzeo život majci M. Ć. (82), nakon čega je pokušao da izvrši samoubistvo
Službenici Odeljenja bezbednosti Bijelo Polje podneli su krivične prijave protiv N.J. (35) i R.F. (31) zbog sumnje da su počinili krivično delo omogućavanje uživanja opojnih droga. Tokom policijskih kontrola pronađeni su kokain i marihuana, dok je kod drugih lica utvrđeno prisustvo psihoaktivnih supstanci.
Ubice često veruju da će vreme uništiti dokaze i zauvek sakriti istinu. Međutim, upravo ono što se sa telom dešava satima, danima, mesecima, pa čak i godinama nakon smrti, može istražiteljima da otkrije kada je osoba preminula, da li je telo premeštano i na koji način je pokušano prikrivanje zločina.
U stanu u Bulevaru Zorana Đinđića na Novom Beogradu pronađeno je telo žene M. Ć. (82), koju je zverski ubio sin Z. Ć. (57). Nakon zločina, pokušao je da izvrši samoubistvo.
Ruska vojska formirala je "Ukrajinsku dobrovoljačku brigadu specijalnih snaga", koja je sastavljena od bivših ukrajinskih vojnika koji su prebegli u Rusiju.
Dan nakon što je dron koji je nosio eksploziv otkriven na pisti aerodroma Lajpcig/Hale, 200 policajaca u Nemačkoj sprovodi nove provere, tražeći drugi dron koji je navodno udario u avion kompanije DHL prilikom sletanja.
Ukrajinska komanda mora da se pripremi za mogućnost da ruska vojska pokrene ofanzivu kroz šume Černigovske oblasti jer tamo dronovi ne mogu tako efikasno da operišu.
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
U novoj epizodi emisije "Demanti", Ana Radulović osvrnula se na razvod Goge i Marka Gačića, ali i na navode koji su se pojavili u javnosti da se Goga navodno mešala u njen brak sa Mirčetom.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.