NIŠLIJKA PODIGLA UZBUNU! Ispred kuće ugledala zmije, jedna duža od dva metra!
Nišlijka Jelena objavila je na društvenim mrežama fotografije prizora ispred njene kuće koji ju je iznenadio
28.06.2021
07:03
Lajfstajl
Stručnjaci su do ovakvog zaključka došli proučavajući "izuzetno dobro očuvane“ ostatke nahaš (najash) zmija pronađenih u Argentini.
Veruje se da ovi ostaci stari 100 miliona godina i na njima se vidi da su zmije zaista imale noge milionima godina, prenosi Dejli mejl.
Poznato je da zmije nemaju noge ali to je slučaj i sa mnogim gušterima. Ono što je posebno kod zmija je njihova izuzetno pokretljiva lobanja zahvaljujući kojoj mogu da progutaju veliki plen“, rekao je dr Alesandro Palci sa Flinders univerziteta u Australiji.
- Dugo nismo imali detaljne informacije o prelazu sa relativno rigitne lobanje guštera do super fleksibilne lobanje zmije - dodao je on.
Lobanja prazmije iz Argentine najkompletnije je očuvana lobanja neke drevne zmije ikad i za razliku od današnjih zmija ima dobro razvijene jagodične kosti koje podsećaju na guštera.
Ove prazmije imale su male ali savršeno razvijene noge prvih 100 miliona godina svog postojanja.
Stručnjaci kažu da nova studija ispravlja 160 godina pogrešnih informacija i pruža "empirijski dokaz" o tome kako su zmije evoluirale u sadašnji oblik.
Fosil prazmije pronađen je u severnoj Patagoniji i blisko je povezan sa drevnom lozom zmija koje su naseljavale južnu hemisferu i koje su danas u rodu sa vrlo malim brojem zmija.
Foto: Pixabay
Istraživači otkrivaju da je za gubitak nogu kod zmija kriva kombinacija tri mutacije u genetskom razvoju.
Zbog zajedničkog delovanja mutacija na gen "Sonic hedgehog" došlo je do poremećaja geneteskog sklopa koji pokreće rast ekstremiteta kod zmija, piše Futurity.
Naučnici su do ovog saznanja došli proučavajući genetski razvoj embriona pitona gde su otkrili da kumulativnim delovanjem tri mutacije gen koji utiče na razvoj ekstremiteta slabi u segmentu gde se proteini vezuju za DNK, poznat kao faktor vezivanja. Te mutacije pojavile su se pre oko 100 miliona godina.
Slikovitije objašnjeno, zmije poseduju funkciju kao neki genetski prekidač koji pali gen "Sonic hedgehog" tokom razvijanja udova. To znači da kod pitona ovaj prekidač, odnosno gen, samo treperi pre nego što se definitivno ugasi i razvoj nogu se već u embrionalnoj fazi završava.
Naprednije zmije kao što su kobre i poskoci, u svom nastanku i razvoju ne formiraju ni jedan segment donjih ekstremiteta kao pitoni i boe. Kod njih je gen zadužen za to, “Sonic hedgehoog” u potpunom raspadu.
Poslednjih 20 godina, mnogi naučnici opisali su fosilne ostatke zmija sa funkcionalnim zadnjim ekstremitetima, nogama, koje se nalaze u reonu rebara. Starost fosila se procenjuje na 90 miliona godina, i dok verovatno jedna vrsta zadržava udove nalik onih svojih predaka, naučnici veruju u mogućnost da evoluiranjem nekih zmija, evoluria i gen koji ponovo stvara noge.
Pronalaskom skeleta noge u embrionu pitona, stručnjaci tvrde da to pokazuje ostatke svojih predaka i predstavlja možda materijal za ponovno formiranje ekstremiteta kod zmija.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
pre 4 godine
Pozdrav pozdrav svima vama. Zovem se Marija Magdalena, samohrana sam majka 3 djece, želim podijeliti opipljivo svjedocanstvo o tome kako sam od bogobojazne žene, gospode Vladimire Franke, dobila zajam od 50,000 eura pod 3%. Ako vas zanima dobivanje zajma molimo kontaktirajte ga. Uvjeravam vas da je sigurno, hvala. E-adresa: (vladimirafinancijskiinvestitor@yahoo.com)
Pomoćnik direktora Klinike za pulmologiju UKCS Spasoje Popević otkrio je najnovije informacije o zdravstvenom stanju ministra unutrašnjih poslova i lidera SPS Ivice Dačića.
26.02.2026
17:01
Sprega između odmetnutog dela pravosuđa i kriminala odavno je prešla tačku u kojoj se više i ne kriju.
26.02.2026
14:12
Željko Maletić, muž Danije Maletić - nekadašnje pomoćnice direktora Uprave za sprečavanje pranje novca, koja je milione zgrnula od poslova sa državom a onda naprasno postala žrtva režima i zvezda tajkunskih medija - umešan je u korupciju, otkriva Informer.
26.02.2026
10:40
Potpredsednik Vlade Srbije, ministar policije Ivica Dačić (60) i dalje je u životnoj opasnosti, saznaje Informer od izvora iz Kliničkog centra Srbije (KCS).
26.02.2026
14:00
Novinska agencija Kazahstana "Kazinform" objavila je vest da predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravi u dvodnevnoj poseti toj zemlji na poziv šefa države Kasima-Žomarta Tokajeva, uz ocenu da se višedecenijska saradnja dve države vremenom podigla na nivo pragmatičnog partnerstva sa stabilnim političkim poverenjem i rastućom ekonomskom dinamikom.
26.02.2026
13:19
Marko Nikolić osigurao je svoje mesto u polufinalu Exatlona i tom prilikom podelio šta ga je najviše zabolelo tokom borbe.
26.02.2026
16:05
Nevena Petrović otkrila je da je tokom današnjeg duela u glavi čula glas bivšeg saigrača Alekse Erskog, kao i da veruje da će pobediti svoju suparnicu Milicu Ohman na večerašnjem Exatlon poligonu.
26.02.2026
14:00
Večeras od 21 čas samo na Informer televiziji ne propustite spektakl - 39. epizodu Exatlon Srbija!
26.02.2026
12:09
Učesnik Exatlona Radojica Lazić otkrio je kakvo je obećanje dao svojim fanovima, a potom priznao šta mu je rekla bivša učesnica Sanja Kalinović.
26.02.2026
10:07
Nakon što je ispao iz Exatlona, Boško Marinković otkrio je da je zadovoljan svojim učešćem u takmičenju.
26.02.2026
08:05
Dejan Jelača, srpski glumac koji živi i radi u Americi gostujući u Info jutru otkrio je kakav je život preko okeana i kako Amerikanci gledaju na poteze svog predsednika Donalda Trampa.
26.02.2026
12:00
Miljan Damjanović, potpredsednik SRS i Marko Šćepanović, savetnik ministra Ivice Dačića gostujući u Info jutru komentarisali su zlurade komentare na račun zdravstvenog stanja ministra spoljnih poslova.
26.02.2026
10:53
Zbog najnovijih šokantnih vesti o ministru Ivici Dačiću, lideru SPS, koji je u bolnici i u životnoj je opasnosti najnoviju epizodu ‘Eksatlona’ emitovaćemo u nešto kasnijem terminu, iza 21.30.
25.02.2026
21:15
Aleksandar Jerković, iz Odbora za kontrolu i opservaciju i Miroslav Čučković, član predsedništva SNS gostujući u Info jutru komentarisali su predstojeće lokalne izbore, ali i pripremu atentata na predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
25.02.2026
12:02
Za samo 1.000 evra u Srbiji moguće je pronaći polovni "smart fortu", dvosed namenjen gradskoj vožnji, koji poslednjih godina važi za jedno od najpraktičnijih i najpovoljnijih rešenja za urbane uslove.
26.02.2026
19:34
Nakon promene vlasništva, brend Intersport i dalje će biti prisutan, ali sa manjim brojem direktno upravljanih trgovina.
26.02.2026
19:00
Srbija ove godine ima dva predstavnika u finalu 12. "International Medis Awards for Medical Research", prestižne regionalne nagrade koju često nazivaju i medicinskim Oskarom.
26.02.2026
18:30
Nakon važnih sastanaka u SAD, ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović jedva je čekala da se vrati kući i u naručju ponovo zagrli svoju šestomesečnu ćerkicu.
26.02.2026
18:14
Manastir u koji je kao dete dolazio Otac Justin, u njemu boravio ruski monah, danas prepoznatljiv po vizantijskom pojanju i preparatima od lekovitog bilja
26.02.2026
18:06
Teška saobraćajna nezgoda dogodila se danas na Tošinom bunaru, kada je trudnica (30) kolima udarila u zgradu.
26.02.2026
18:32
Crnogorski državljani Željko M, Đorđe M. i Tamara M. uhapšeni su u velikoj akciji policije na Azurnoj obali u Francuskoj.
26.02.2026
17:55
Motociklista (25) sudario se sa automobilom marke ''fijat punto'' u Beogradskoj ulici u naselju Sremčica.
26.02.2026
15:11
Roditelji dece koju je 3. maja 2023. u Osnovnoj školi ''Vladislav Ribnikar'' ubio maloletni učenik te škole, danas su na povoljenom suđenju njegovim roditeljima, Vladimiru i Miljani Kecmanović, govorili o danima uoči masakra i posledicama zločina koji je zauvek promenio njihove živote.
26.02.2026
14:55
Sanja V. (30) koja je nastradala u nesreći u Rakovici kada je na nju naleteo voz, sahranjena je danas na Bežanijskom groblju u Beogradu.
26.02.2026
14:35
Retorika koja se tiče nuklearnog oružja faktor je koji se ne sme zanemariti tokom pregovora o ukrajinskoj krizi, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
26.02.2026
19:10
Ruski dron približio se francuskom nosaču aviona "Šarl de Gol" ukotvljenom u švedskoj luci Malme, javio je švedski javni servis SVT.
26.02.2026
18:40
Prva dama Sjedinjenih Američkih Država Melanija Tramp predsedavaće u ponedeljak, 2. marta, sednicom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, sa fokusom na obrazovanje kao sredstvo za jačanje tolerancije i očuvanje svetskog mira, saopštila je danas Bela kuća.
26.02.2026
18:10
Bivša američka državna sekretarka i predsednička kandidatkinja Hilari Klinton svedočila je danas pred članovima Odbora za nadzor Predstavničkog doma SAD u okviru istrage o Džefriju Epstinu.
26.02.2026
18:05
Manekenka Klaudija Šifer skuplja insekte, a glumac Džoni Dep voli da se igra sa barbikama. Ovo su samo neki od ekscentričnih hobija holivudskih zvezda.
26.02.2026
18:20
Popularni glumac Luka Raco, fotografijama iz detinjstva oduševio pratioce.
26.02.2026
14:23
Sestra ministra spoljnih poslova Ivice Dačića je glumica Emica Dačić, koja je igrala sekretaricu Branislava Lečića u jednoj od najgledanijih domaćih serija "Porodično blago".
26.02.2026
10:14
Warner Bros. Pictures od 5. marta u srpske bioskope donosi "Nevestu", mračnu reinterpretaciju mita o Frankenštajnu sa Kristijanom Bejlom i Džesi Bakli u glavnim ulogama.
26.02.2026
15:37
Tamara Krcunović je zabeležila još jednu maestralnu ulogu, kada je modnim sladokuscima na premijeri filma "Biće novih leta" priredila mali stilski čas.
26.02.2026
15:04
Pevač Haris Džinović osvrnuo se na ćerkino preseljenje iz Srbije u Španiju, ali i na navode mlađe koleginice Nataša Alimpić da su bili u ljubavnom odnosu.
26.02.2026
19:01
Član Amadeus Benda Aleksandar Stanimirović izneo je šokantne tvrdnje da je njegova ćerka Vaska htela da proda nevinost.
26.02.2026
18:23
Manekenka Sunčica Travica ukazala je poverenje estradnom frizeru Peđi Božiću koji joj stalno radi o glavi.
26.02.2026
18:08
Voditelj Žika Jakšić prokomentarisao je trenutno stanje Ivice Dačića, kao i dokumentarac o Saši Popoviću koji ćemo uskoro imati prilike da vidimo.
26.02.2026
17:41
Večeras od 21 čas na Prvom programu RTS-a možete gledati drugo polufinale festivala PZE 2026. Novih 12 takmičara boriće se za glasove publike i stručnog žirija kako bi osigurali jedno od preostalih sedam mesta u velikom finalu i dobili šansu da predstavljaju Srbiju na Evroviziji u Beču.
26.02.2026
16:09
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar