Vekovima je čovečanstvo tragalo za savršenom hranom koja pojačava seksualnu želju i podstiče čula
Od drevnih civilizacija do modernih vremena, mnoge kulture imaju raznoliku kolekciju mitologije, verovanja i tradicije oko seksualnih i libidinalnih moći hrane. Afrodizijaci su prirodne supstance koje se reklamiraju zbog svoje sposobnosti da povećaju seksualni nagon i uzbuđenje.
- Što se tiče odnosa između seksa i hrane, poput gladi, libido je primitivni instinkt, oboje može uticati na vaše ponašanje, čineći ih prioritetima u odnosu na druge stvari - kaže Uma Naidu, lekar i psihijatar koji je ujedno i kuvar, nutricionista i autor knjige "Ovo je vaš mozak o hrani".
- Glad i libido takođe uključuju slične hemijske reakcije i jedinjenja, poput dopamina, neurotransmitera koji igra ulogu u mozgu u centru za zadovoljstvo i nagradu - objašnjava ona.
Iako ste verovatno čuli da ostrige ili tamna čokolada mogu pobuditi želju za seksom, možda ste manje upoznati sa biljkama afrodizijakom. Iako ne postoji značajna količina istraživanja koja bi potkrepila njihove koristi, biljke se već dugo koriste u raznim kulturama kako bi izazvale senzualno zadovoljstvo.
Upozorenje: Iako se ovo bilje smatra zdravom hranom, možda ćete morati početi sa malim dozama. Takođe razmislite o konsultaciji sa lekarom pre nego što ih isprobate, posebno ako uzimate lekove.
Foto: Shutterstock
Vekovima je čovečanstvo tragalo za savršenom hranom koja pojačava seksualnu želju i podstiče čula
Vanila za veći libido
Prema ranom biljnom folkloru, vanila je moćan kulinarski dodatak koji stimuliše seksualni apetit. Njegov neverovatan, prijatan miris čini ga idealnim začinom za podizanje raspoloženja, buđenje čula i podsticanje seksualne izdržljivosti. Vanilija su starosedeoci Meksika u početku koristili kao eliksir koji izaziva ljubav i smatra se jednim od davno otkrivenih, primamljivih afrodizijaka.
Mandarinsko drvo zbog erektilne disfunkcije
Ova izvorna kineska biljka ima niz prepoznatih zdravstvenih blagodati: može da poveća cirkulaciju, podrži rad mozga, ublaži stres - smanjenjem kortizola, pa čak i potencijalno leči erektilnu disfunkciju. Iako je dostupno u obliku tableta, kapsula ili tinktura - pravljenje biljnog napitka je još jedan popularan način da se konzumira kao afrodizijak.
Šafran je idealan dodatak za ženski libido
Kao jedan od najskupljih začina na svetu, šafran (potiče od cveta Crocus sativus) i njegove aktivne komponente široko se koriste u drevnoj medicini zbog svojih antiinflamatornih, antioksidativnih i antidepresivnih svojstava. Što se tiče seksualnog zdravlja, mala studija od 38 žena objavljena u časopisu Human Psichopharmacol sugerisala je da šafran može poboljšati probleme sa podmazivanjem i bolom tokom seksa, posebno za žene sa niskim libidom izazvanim terapijom lekovima, poput antidepresiva.
Foto: Pixabay
Šafran je, takođe, ukusan začin koji možete dodati svom kuvanju - pa bi možda bilo vredno razmisliti o testiranju njegovih potencijalnih afrodizijačkih sposobnosti.
Babin zub za izdržljivost
Biljka Tribulus Terrestris ili babin zub kod nas se vekovima koristi medicinski, kako u Ajurvedi, tako i u tradicionalnoj kineskoj medicini, za podršku seksualnoj funkciji i povećanje izdržljivosti. Savremenija istraživanja takođe su primetila efekte ove male biljke, a potrebno je više istraživanja kako bi se potvrdila svojstva koja poboljšavaju pol
Biljka Tribulus Terrestris ili babin zub kod nas se vekovima koristi medicinski, kako u Ajurvedi, tako i u tradicionalnoj kineskoj medicini, za podršku seksualnoj funkciji i povećanje izdržljivosti. Savremenija istraživanja takođe su primetila efekte ove male biljke, a potrebno je više istraživanja kako bi se potvrdila svojstva koja poboljšavaju pol
Ašvaganda za seksi raspoloženje
- Ova moćna ajurvedska biljka, koja se naziva i indijski ginseng, vekovima se koristi u tradicionalnoj indijskoj medicini kao sveukupna biljka koja poboljšava zdravlje i poboljšava raspoloženje - kaže Naidu.
- Zbog svojih antiinflamatornih svojstava, aiurvedski praktičari takođe koriste ashvagandhu da poboljšaju erektilnu disfunkciju i seksualnu želju i kod žena i kod muškaraca - ističe ona.
U savremenijim istraživanjima, ašvaganda je povezana sa podržavanjem nivoa raspoloženja i stresa. Štaviše, jedna studija na 50 učesnika pokazala je da dodaci ekstrakta korena ašvagande mogu poboljšati seksualnu funkciju kod zdravih žena.
Potencijalni neželjeni efekti
- Pre uzimanja bilo koje nove biljke ili dodatka, važno je razmotriti potencijalne reakcije ili neželjene efekte. Malo toga može imati veliki efekat, a kao i svaka druga vrsta hrane, čak i nešto dobro i zdravo, ako jedete previše, može biti nezdravo ili čak otrovno - kaže Naidu.
Stari gastronomski majstori su o celeru pisali kao o povrću afrodizijačkih svojstava. To im nije bilo dovoljno pa su preporučivali da se uz celer još sarviraju i jezgra oraha...
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Stari gastronomski majstori su o celeru pisali kao o povrću afrodizijačkih svojstava. To im nije bilo dovoljno pa su preporučivali da se uz celer još sarviraju i jezgra oraha...
Više od 400 ukrajinskih bespilotnih letelica krenulo je tokom noći ka Moskvi i Moskovskoj oblasti, a u seriji udara pogođeni su objekti, ranjeni civili i pokrenute masovne evakuacije zaposlenih iz logističkih centara.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je, odgovarajući na pitanje novinarke Informera o licenci NIS-a i optimizmu direktora "Srbijagasa" Dušana Bajatovića, da nije optimista po tom pitanju, ističući da će država učiniti sve što je u njenoj moći.
Na tajkunskim televizijama N1 i Nova S emitovane su nove brutalne laži i izmišljotine! Dok iz dana u dan pokušavaju da narodu podvale laži o navodnom korišćenju zvučnog topa prizor iz njihovih emisija postaje sve tragičniji.
Da mržnja prema sopstvenom narodu nema dna, potvrdio je ideolog blokadera Slobodan Stupar! On je uporedio sopstveni narod sa nehigijenskim beskućnicima koji uništavaju sve pred sobom.
Lider DSS-a Miloš Jovanović još jednom je pokazao svoje pravo, kukavičko lice i dokazao da su mu francuski pasoš i rezervna domovina važniji od Srbije!
Marija Vasić, bivša žena Nenada Čanka, političarka u pokušaju koja je izvređala većinu građana Srbije nazivajući ih fetišistima - brutalno je udarila na celokupan naš medij i Kolegijum, ne štedeći ni stotine hiljada gledalaca koji nas svakodnevno prate!
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
Na većini graničnih prelaza ovog jutra potpuni je kolaps, a prema rečima putnika čeka se i više od 3 sata. Zbog radova, saobračaj ka Gradini je obustavljen, što stvara dodatne kolone i kolaps.
Afrička kuga svinja ne jenjava u Mačvi. U domaćinstvu Miloša Petrovića u Maloj Vranjskoj registrovan je poslednji u nizu slučajeva zaraze svinja ovim virusom.
Direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović izjavio je da očekuje novo produženje licencī koje se odnose na rad Naftne industrije Srbije (NIS) i pregovore sa mađarskim MOL-om, ali je upozorio da će država morati da reaguje ukoliko ne bude dogovora.
U Batlavksom jezeru između varošica Orlane i Batlava kod Prištine u nedelju u posle podnevnim satima pronađeno je telo stranog državljanina, saopštila je tamošnja policija.
Muškarac koji je u četvrtak u novozagrebačkoj Ulici Siget opljačkao benzinsku pumpu, a zatim i obližnji salon, zaposlen je kao savetnik u Hrvatskoj narodnoj banci (HNB), objavio je RTL pozivajući se na anonimne izvore.
Iran je najavio odgovor nakon što je optužio Sjedinjene Američke Države da su pogodile nuklearnu elektranu Darkovin, koja se još gradi na jugozapadu zemlje.
Šiitske oružane grupe u Iraku zapretile su da će se direktno uključiti u rat protiv Sjedinjenih Američkih Država (SAD) ukoliko Vašington nastavi da širi vojne operacije protiv Irana.
Teretni brod „Golden Leo“, koji je pod zastavom Gvineje-Bisao prevozio žito iz ukrajinske luke, zahvatio je veliki požar nakon što je kod Odese pogođen sa tri krstareće rakete H-59/H-69, saopštila je Ratna mornarica Ukrajine.
Sjedinjene Američke Države (SAD) pripremaju naglo proširenje vojne operacije protiv Irana, dok Pentagon već prebacuje dodatne borbene avione na Bliski istok, piše Vašington post, pozivajući se na izvore iz američke administracije.
Britansko tužilaštvo saopštilo je da traži izručenje braće Tejt zbog optužbi da su između 2010. i 2017. godine silovali žene i učestvovali u trgovini ljudima radi seksualne eksploatacije.
Katarina Vićentijević koja je stekla slavu ulogom Zagorke Zaze Patrnožić u seriji "Srećni ljudi" prisetila se saradnje sa kolegom Danilom Lazovićem koji je u pomenutoj komediji igrao Šćepana Šćekića.
Slavni holivudski vizionar Kristofer Nolan skoro ceo život sanja da snimi film uz pomoć revolucionarne IMAX tehnologije i da na velikom platnu oživi mitsku priču o kralju Itake, jedinom smrtniku koji je uspeo da nadmudri i porazi moćne bogove sa Olimpa.
Pevačica Elena Kitić ponovo je privukla veliku pažnju javnosti i izazvala lavinu komentara na društvenim mrežama kada je pozirala u gaćicama i bez brushaltera.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.