Orah kao prirodni lek je simbol intelektualne snage jer se unutar njegove čvrste ljuske nalik lobanji, nalazi vijugavi plod koji izgledom podseća na mozak
Plodovi oraha stižu krajem septembra, a s obzirom na to da se mogu dugo očuvati dostupni su tokom cele godine i pri tom ne gube na kvalitetu. Zdravi orasi bi trebalo da budu svetlo braon boje i i bez užeglog mirisa.
Ovo koštunjavo voće je snažan izvor energije a bogato je vitaminima, mineralima i antioksidantnim materijama. Redovna konzumacija oraha podiže nivo dobrog a snižava nivo lošeg holesterola u krvi, podstiče koncentraciju, pamćenje i uopšte je izvrsna hrana za mozak.
Foto: Pixabay
Orasi
Mladi zeleni plodovi oraha sadrže dosta C vitamina i joda a tradicionalna medicina ih najčešće preporučuje za lečenje štitne žlezde kao sastavni deo likera od oraha ili orahovače. Osim toga, ovaj narodni lek blagotvorno deluje na želudac i jača krv. Zeleni plodovi oraha beru se u maju i junu.
Čaj od listova oraha preporučuje se za čišćenje i jačanje krvi, jačanje organizma, podsticanje varenja, za ispiranje upaljenih rana, protiv čireva i bubuljica, za ispiranje očiju i usne šupljine. Za pripremu čaja od listova oraha upotrebljavju se sveži ili suvi listovi a beru se dok su još mladi, tokom proleća.
Orahovo ulje štiti kožu od sunca, sprečava njeno pšreterano isušivanje, korisno je protiv opekotina i za jača kosu.
Ulje od oraha je bogato omega-3 masnim kiselinama, vitaminom E, vitaminima B1, B2, B3 tako da svakako spada u zdrave namirnice. Smanjuje nivo holesterola i triglicerida u krvi.
U godini kada je na ispit stavljen opstanak čovečanstva, Hemofarm je istrajao na liniji održivog razvoja – sačuvao je zdravlje i odbranio poverenje uz poštovanje odgovornog odnosa prema resursima i okruženju. Tokom pandemijske 2020. godine, uz maksimalnu posvećenost 3.800 zaposlenih i rada u četiri smene, kompanija je uspela da ostvari rekordu proizvodnju i obezbedi sigurno snabdevanje najkvalitetnijim lekovima svih tržišta na kojima Štada posluje, rezime je tek objavljenog Hemofarmovog Izveštaja o održivom razvoju za 2020.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U godini kada je na ispit stavljen opstanak čovečanstva, Hemofarm je istrajao na liniji održivog razvoja – sačuvao je zdravlje i odbranio poverenje uz poštovanje odgovornog odnosa prema resursima i okruženju. Tokom pandemijske 2020. godine, uz maksimalnu posvećenost 3.800 zaposlenih i rada u četiri smene, kompanija je uspela da ostvari rekordu proizvodnju i obezbedi sigurno snabdevanje najkvalitetnijim lekovima svih tržišta na kojima Štada posluje, rezime je tek objavljenog Hemofarmovog Izveštaja o održivom razvoju za 2020.
Građani širom Srbije uputili su se ka Beogradu, gde će sutra biti održan veliki skup u organizaciji Srpske napredne stranke. Sve detalje možete pratiti u našem blogu uživo iz minuta u minut.
Svečano je otvoren deo autoputa od Adrana kod Kraljeva do Preljine kod Čačka, na Moravskom koridoru, a prisustvovao je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji se autobusom vozio novom deonicom zajedno sa predstavnicima vlade i izvođačima radova.
Svečano je otvoren deo autoputa od Adrana kod Kraljeva do Preljine kod Čačka, na Moravskom koridoru, a prisustvovao je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji se autobusom vozio novom deonicom zajedno sa predstavnicima vlade i izvođačima radova.
Predsednik Aleksandar Vučić prisustvuje otvaranju deonice Adrani–Preljina na Moravskom koridoru, a tokom obraćanja govorio je i zabrani ulaska u Crnu Goru Vučićeviću.
Pred Posebnim odeljenjem za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Višeg javnog tužilaštva u Beogradu saslušan je V. J. zbog pretnji predsedniku Aleksandru Vučiću i glavnom javnom tužiocu VJT.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da predstoji ozbiljna politička borba u kojoj vladajućoj koaliciji neće biti lako, ali da opozicija ima još teži zadatak ako želi pobedu. Predsednik je ujedno uputio poziv građanima da se okupe 27. juna ispred Narodne Skupštine.
Sutra od 09:00 časova otvara se za saobraćaj deonica Moravskog koridora od Preljine do Adrana, a putarina se neće naplaćivati do 1. jula, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Uhapšeni Baranin, Martin Janković, brat je Stefana Jankovića, koji se takođe dovodi u vezu sa škaljarskim klanom i koji se trenutno nalazi na optuženičkoj klupi zbog ubistva dvojice državljana Srbije, Filipa Marjanovića i Vukašina Gošovića, koji su, prema optužbama, likvidirani 2019. godine u Danilovgradu.
Beogradska policija, po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, uhapsila je M. J. (37), zbog sumnje da je izvršio više krivičnih dela teška krađa i prevara.
Maloletni M. M. (15) iz Niške Banje danas je saslušan pred Višim sudom u Nišu u postupku koji se vodi protiv njegovih roditelja M. M. i M. M. M., a koji se terete za zapuštanje i zlostavljanje maloletnog lica, kao i za teška dela protiv opšte sigurnosti u saizvršilaštvu.
Agent Službe bezbednosti Ukrajine Kiril Makarenko, koordinator neonacističke mreže Telegram kanala, pozvao je da se organizuje teroristički napad u SAD na Dan nezavisnosti kao čin osvete, saopštila je Federalna služba bezbednosti Rusije.
Zamenik komandanta ukrajinskog puka bespilotnih sistema "KRAKEN" Konstantin Nemičev izjavio je danas da bi Ukrajina mogla da gađa "centre donošenja odluka" u Belorusiji ukoliko Rusija, zajedno sa beloruskim snagama, pokuša novu ofanzivu preko beloruske teritorije.
Najmanje 55 smrtnih slučajeva evidentirala je juče služba hitne medicinske pomoći (SAMU) u Parizu, što je višestruko više od uobičajenog dnevnog proseka od manje od 10, javio je danas BFMTV.
Slavni glumac i reditelj Radoš Bajić odlučio je da svoj godišnji odmor provede u Srbiji, tačnije u svom voljenom zavičaju, selu Medveđa kraj Trstenika.
Naš paparaco uhvatio je Jevrema Kosnića, muža manekenke Danijele Dimitrovske, sa društvom u kafani, a on se nije odvajao od zgodne brinete, te ju je ispratio čak i do WC-a!
Starleta Aleksandra Subotić izazvala je veliku pažnju javnosti iskrenom izjavom o nevenčanom suprugu Peci Raspopović, koji je od nje stariji 24 godine.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.