Iako je svrha sna još uvek donekle misterija, stručnjaci kažu da spavanje utiče na skoro svaki deo ljudskog tela. Kao rezultat toga, nedostatak sna povećava rizik od raznih zdravstvenih problema, od dijabetesa do depresije. Da bi ostali zdravi, ljudima je potreban adekvatan san na redovnoj osnovi
Većina odraslih bi trebalo da spava sedam ili više sati svake noći kako bi izbegli negativne posledice po zdravlje. Međutim, koliko sati spavanja treba pojedinoj osobi zavisi od starosti i drugih zdravstvenih faktora.
Ako ste napeti i često pod stresom, nabavite kućnog ljubimca. Ovo je savet nemačkih psihologa sa Univerziteta u Rostoku, koji tvrde da je samo pet minuta maženja i milovanja životinje dovoljno da se oseti promena u nivou zadovoljstva
27.05.2022
12:42
San je veoma važan za naše fizičko i mentalno zdravlje.
Tokom sna mozak prerađuje informacije i događaje koji su se odigrali tokom dana, ali i emocije i slike koje čuvamo iz prošlosti. Koliko nam je sati sna zaista potrebno zavisi pre svega od toga koliko smo se istrošili prethodnog dana i kakvo nam je opšte zdravsteno stanje.
Spavanjem pokrećemo najvažnije fiziološke procese. Oni pomažu našem telu da se regeneriše, odmori ili savlada neku bolest. Dugačka je lista dobrobiti koje dovoljno spavanja donosi, evo nekih:
Foto: Shutterstock
Spavanjem pokrećemo najvažnije fiziološke procese
telo tokom spavanja reguliše i oslobađa hormone koji kontrolišu apetit, metabolizam i rast.
san pojačava funkciju mozga, koncentraciju, fokus i produktivnost.
spavanjem se smanjuje rizik od bolesti srca i mozga.
održava se imuni sistem.
smanjuje rizik od hroničnih zdravstvenih stanja i depresije.
poboljšava se celokupno psihičko stanje zbog optimalne produktivnosti i fizičke ravnoteže.
Koliko sati sna nam treba: 7-9 sati za dugovečnost
Koliko sati sna nam je potrebno da bi smo se fizički oporavili od napora prethodnog dana, zavisi od načina života koji vodimo. Nije isto da li smo dan proveli u šumskoj šetnji, uživajući na plaži, ili smo imali stresan dan u kancelariji, naporan dan u fabrici ili na gradilištu…
Kako bismo sledećeg dana dali najbolje od sebe, vreme koje provedemo u krevetu trebalo bi da se uklapa u preporučeno vreme. Ovo su neke od vremenskih vrednosti, kojima treba da se pridržavamo. One predstavljaju optimalano vreme koji je zdravo izdvojiti za spavanje:
Uzrast i preporučeno dnevno vreme spavanja
Bebe: 16-18 sati
Deca predškolskog uzrasta: 11-12 sati
Deca školskog uzrasta: ne manje od 10 sati
Tinejdžeri: 9-10 sati
Odrasli (uključujući i seniore): 7-9 sati
Foto: Shutterstock
Tokom sedam do devet sati sna, ćelije se brže regenerišu, proces starenja usporava, a vi ste na dobrom putu da sebi obezbedite dugovečnost.
Kao što možete primetiti potrebe za spavanjem su različite čak i unutar iste starosne grupe. Da li dobro funkcionišete nakon sedam sati ili vam je potrebno da odspavate koji sat više zavisi od individualnih potreba, ali i od spoljašnjih faktora.
To su pre svega stres, hrana koju ste konzumirali pre spavanja, umor, kvalitet kreveta ili dušeka i jastuka na kom spavate.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ako ste napeti i često pod stresom, nabavite kućnog ljubimca. Ovo je savet nemačkih psihologa sa Univerziteta u Rostoku, koji tvrde da je samo pet minuta maženja i milovanja životinje dovoljno da se oseti promena u nivou zadovoljstva
Predsednik Aleksandar Vučić danas je u poseti Bajinoj Bašti, gde je obišao destileriju BB Klekovača, razgovarao sa lokalnim privrednicima, i porodicom Knežević, čiji najmlađi sin uspešno leči Mojamoja bolest (MMD) u Švajcarskoj o trošku države.
U emisiji "Paralela" na Informer TV izneto je ekskluzivno svedočenje bivšeg pripadnika službe obezbeđenja koji je godinama radio u sistemu MUP-a i koji je, prema sopstvenim navodima, bio deo tima koji je obezbeđivao vrhovnu javnu tužiteljku Zagorku Dolovac.
Advokat i član Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović oglasio se danas i poslao jasnu poruku blokaderima u vezi sa dešavanjima od pre tačno godinu dana.
Vojska Srbije je prva oružana sila u Evropi koja je nabavila hipersonične balističke rakete. Brzina rakete, koja može da pređe šest maha, čini srpske "migove 29" prvim lovcima u Evropi sa hipersoničnim udarnim sposobnostima, a taj podatak izazvao je haos u regionu.
Šačica blokadera koja se krije iza takozvane studentske liste ovih dana deli propagandni materijal u Lučanima. Kako navode meštani, oni obilaze kuće i stanove, ubacujući svoje letke u poštanske sandučiće građana.
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
Veliki povratak voditelja Petra Latinovića donosi emisiju "Politički okvir", koja će se emitovati svakog petka u 22 časa na Informer TV i kroz razgovore o ključnim temama oblikovati pogled na savremena politička dešavanja iz potpuno novog ugla.
Književnik Dragoslav Bokan i marketinški stručnjak Nebojša Krstić gostovali su u emisiji "Info jutro" na televiziji Informer. Oni su govorili o nabavci supersoničnih raketa iz Kine, kao i o Hrvatskoj i blokaderima.
Predsedik Srbije Aleksandar Vučić istakao je danas tokom obraćanja građanima na mitingu u hali u Bajinoj Bašti da će već za desetak dana početi rad na tunelu i obnovi državnog puta, dok će se za lokalne puteve izdvojiti 6 miliona evra.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas tokom obilaksa Bajine Bašte da će dovesti novog investitora, kao i da će uraditi Svetosavsku ulicu, ali i ceo put do Užica.
U jednoj prodavnici nameštaja primećen je očigledan primer prevare u kojem su pojedinačni delovi kompleta sniženi, dok se pri kupovini celog seta kupcima obračunava viša, redovna cena.
Povodom obeležavanja 33 godine od osnivanja Drugog odreda Šekovići Specijalne brigade policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, u Šekovićima je danas otkriven spomenik srpskom junaku Miloradu Pelemišu.
U Subotici su uhapšene dve osobe zbog sumnje da su neovlašćeno proizvodile i prodavale drogu, nakon što je policija u jednoj akciji otkrila dve ilegalne laboratorije za uzgoj marihuane.
Teška saobraćajna nesreća dogodila se u mestu Ratari kod Obrenovca jutros oko 4 sata. Do udesa je došlo kada je vozač automobila J.N. (26) sleteo s puta i udario u banderu.
Ministri spoljnih poslova Evropske unije razmatraće mogućnost proširenja evropske pomorske misije "Aspides" na Ormuski moreuz, radi zaštite brodova i bezbednosti plovidbe, piše Fajnenšel tajms, pozivajući se na neimenovanog zvaničnika upoznatog sa razgovorima.
Šesnaesti je dan sukoba između Sjedinjenih Američkih Država i Izraela sa jedne, i Irana sa druge strane, uz međusobne udare na Izrael, američke baze i druge ciljeve širom Bliskog istoka. Najnovija dešavanja pratite uživo na Informer.rs.
Nezavisna služba NetBlocks potvrdila je dana da je u Iranu došlo do potpunog pada ključne telekomunikacione mreže usled dramatičnog kolapsa infrastrukture koji je izazvao strah od početka rata.
Sin Nikole Rađena Aleksej, kojeg je dobio u braku sa pevačicom Milica Ristić, danas proslavlja rođendan, a ponosni tata ne krije emocije povodom ovog posebnog dana.
Pevač Bojan Marović otvoreno je govorio o teškim trenucima sa početka karijere, kada je, uprkos velikoj popularnosti, prolazio kroz finansijske probleme.
Pevačica Jelena Karleuša nikad iskrenije govorila je o vezi sa žestokim momkom Zoranom Davidovićem Ćandom, kao i njegovom ubistvu koje se dogodilo u martu, pre tačno 26 godina.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar