Osoblje u avionu koristi niz šifri kako ne bi izazivali paniku među putnicima, a evo koje ukazuju da ste u opasnosti tokom leta.
Kada sednete u avion, očekujete miran let, bezbedno sletanje i rutinsko osoblje koje s osmehom deli uputstva. Ipak, ono što putnici ne znaju jeste da kabinsko i pilotsko osoblje koristi čitav niz šifrovanih izraza i brojeva kako bi komunicirali o potencijalno opasnim situacijama, bez izazivanja panike među putnicima.
Ove šifre, koje se koriste i u kokpitu i na aerodromima, imaju jasan i strogo definisan protokol, a neke od njih, kao što je kod „7500“, označavaju najozbiljnije moguće situacije - poput otmice aviona. Ukoliko ste se ikada pitali šta znače ti kodovi koje piloti izgovaraju u komunikaciji sa kontrolom letenja, vreme je da saznate.
Foto: Shutterstock
"7500" - avion je otet
Kod 7500 je tajna šifra koju piloti koriste kada žele da signaliziraju da je avion otet. Ova šifra ne izgovara se naglas putnicima, ona se šalje putem transpondera (uređaja koji komunicira sa kontrolom leta) kako bi obavestila nadležne službe bez izazivanja panike u kabini.
U slučaju otmice, ova šifra služi da tajno aktivira bezbednosne protokole, uključujući moguće preusmeravanje aviona, angažovanje vojnih letelica i međunarodne bezbednosne reakcije. Ako je avion zaista otet, posada neće glasno saopštiti ovu šifru, što je dodatna potvrda koliko su ovakve procedure pažljivo osmišljene.
"7600" – problemi sa komunikacijom
Kod 7600 označava da je avion izgubio radio-komunikaciju sa kontrolom letenja. Ovo ne mora odmah značiti ozbiljan kvar, ponekad je reč o tehničkoj greški, ponekad o propustu u opremi za prijem ili slanje signala.
Foto: Shutterstock
stjuardesa
Međutim, čak i tada pilot mora da poštuje stroge procedure za komunikaciju putem drugih sredstava - svetlosnih signala ili predvidivih obrazaca u letenju, dok ne povrati vezu sa kontrolorima. Iako manje dramatičan od ostalih kodova, i ovaj signal zahteva punu pažnju.
"7700" – let je u opasnosti
Ako pilot prijavi kod 7700, to znači da je avion u opštem hitnom stanju. Ova šifra može označavati širok spektar problema: od ozbiljnog kvara na motoru, požara, medicinskog hitnog slučaja do gubitka pritiska u kabini.
Kod 7700 se takođe automatski prikazuje na radarima kontrolora letenja i prioritet se daje tom letu. Svi ostali avioni u blizini dobijaju instrukcije da se sklone sa puta, a kontrola leta se fokusira isključivo na taj let. Ovo je situacija u kojoj svaki sekund može biti presudan.
Bivša stjuardesa Nikola Dejlova otkrila je šta se događa kada posada posumnja da se dvoje putnika povuklo u toalet sa drugačijim namerama i zašto se takve situacije najčešće završavaju neprijatno po učesnike.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Bivša stjuardesa Nikola Dejlova otkrila je šta se događa kada posada posumnja da se dvoje putnika povuklo u toalet sa drugačijim namerama i zašto se takve situacije najčešće završavaju neprijatno po učesnike.
Opoziciono-blokaderski korisnik Iksa Vukša Dragović objavio je na toj društvenoj mreži "objedinjeni spisak" Nevladinih organizacija (NVO) i mnogih drugih blokaderskih grupacija i pojedinaca, kao i način njihovog finansiranja u Srbiji, a posebnu pažnju privukla je priča o Proglasu Dragana Bjelogrlića.
Ruski zagovornici najtvrđe linije traže od predsednika Rusije Vladimira Putina da odustane od diplomatije i drastično pojača rat protiv Ukrajine, piše Rojters, posle serije ukrajinskih napada dronovima na Moskvu, Sankt Peterburg i Krim, kao i smrtonosnih napada na putničke autobuse.
Uoči velikog narodnog skupa "Srbija, jedna porodica", koji će danas biti održan ispred Narodne skupštine u Beogradu, roboti su tokom generalne probe izašli na binu i zaigrali moravac, najavljujući spektakl koji očekuje posetioce.
Uoči "velikog" Vidovdanskog skupa koji je najavljen za 28. jun 2026. godine u Kraljev, u javnost su procurile tvrdnje o nesuglasicama između pojedinih blokaderskih struktura koje učestvuju u organizaciji događaja.
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) oglasilo se povodom jučerašnjeg skupa podrške predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u selu Oplanić nedaleko od Kraljeva.
Opozicioni korisnik društvene mreže Iks Vukša Dragović objavio je, kako navodi, "objedinjeni spisak" nevladinih organizacija (NVO) i njihovog finansiranja u Srbiji, a sada zbog raskrinkavanja NVO hidra se pobrinula da mu se ukine PayPal.
Nova deonica Moravskog koridora od petlje Adrani kod Kraljeva do Preljine kod Čačka juče je svečano otvorena, a saobraćaj je pušten danas u 09:00 sati.
Na društvenim mrežama osvanulo je šokantno iskustvo Srbina koji je, kako kaže, pretpreo pravu torturu sa jednim Grkom, koji svakodnevno ponižava i vređa svoje mušterije!
Ljubitelji večernjeg osveženja od danas mogu da uživaju u noćnom kupanju na otvorenim bazenima Sportskog centra "Olimp" u Beogradu, koje će biti organizovano svakog dana u terminu od 21 do 24 časa, tokom cele letnje sezone.
Iznoseći svoju odbranu pred Višim tužilaštvom u Beogradu, Danka Vuković, supruga Saše Vukovića Bosketakoji se sumnjiči da je 12. maja u restoranu "27" na Senjaku ubio Nešovića, ispričala je da je izričito bila protiv druženja njenog muža sa Aleksandrom Nešovićem.
Specijalno policijsko odeljenje po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva Crne Gore izvršava hitne dokazne radnje lišenja slobode više osoba u Rožajama, što je treći talas hapšenja zbog šverca cigareta.
Sve više se priča o motivu likvidacije Darka Veskovića Prike, a prema nezvaničnim saznanjima, mogao bi biti povezan sa njegovim navodnim kontaktima sa istražnim organima i spremnošću da govori o pojedinim događajima iz kriminalnog miljea.
Državljanin Srbije uhapšen je na auto-putu Skoplje-Đevđelija nakon što je vozio 221 kilometar na sat, saopštilo je danas Ministarstvo unutrašnjih poslova Severne Makedonije.
Penzionisani potpukovnik američke vojske Danijel Dejvis ocenio je da Volodimir Zelenski neće uspeti da obezbedi za Ukrajinu povoljne uslove mirovnog sporazuma sa Rusijom.
Sjedinjene Američke Države izvele su udare na iranske vojne ciljeve posle napada dronom na teretni brod u Ormuskom moreuzu, a Iran je zatim saopštio da su pomorske snage Korpusa čuvara islamske revolucije pogodile položaje američke vojske u regionu.
Bivši pomoćnik Leonida Kučme Oleg Soskin optužio je suprugu predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog, Olenu Zelensku, da se neprimereno ponašala dok je govorila o sukobu u Ukrajini i da je osmehom pokazala stvarni odnos prema običnim građanima.
Burkina Faso je prekinula diplomatske odnose sa Francuskom, bivšom kolonijalnom silom, posle godina sve dubljeg sukoba oko bezbednosti, suvereniteta i francuskog uticaja u Sahelu.
Slavni glumac i reditelj Radoš Bajić odlučio je da svoj godišnji odmor provede u Srbiji, tačnije u svom voljenom zavičaju, selu Medveđa kraj Trstenika.
Elitarka Maja Marinković se u emisiji "Amidži šou" prisetila nekadašnjih partnera, pa otkrila publici koji je bio najvatreniji, a koji najlošiji tokom vrele akcije.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.