Izraz "špansko selo" većina ljudi kod nas u svakodnevnom govoru koristi kao sinonim za nešto zabačeno i nepoznato, ali ljubitelji literature, filma i putovanja ne bi se dvoumili da neko od španskih sela odmah posete i što duže tamo ostanu.
Razlog više za to jeste odluka Svetske turističke organizacije (UNWTO) da na listu od 32 najlepša svetska sela uvrsti čak tri iz Španije!
Prema propozicijama za godišnji izbor najlepših sela, tri seoske sredine su i maksimum s kojim se jedna zemlja kandiduje, a Španija je imala dobar izbor. Reč je o selima: Rupit, Alkezar i Gvadalupe.
U skladu sa modernim dobom Svetska organizacija je u odnosu na neke prethodne godine promenila kriterijume, pa su posebno visoko ocenjena sela koja nisu promenila mnogo svoj izvorni izgled.
Katalonsko selo Rupit izgleda kao naslikano. Glavna atrakcija ovog srednjovekovnog mesta, koje se nalazi na sat i po vremena vožnje od Barselone, jesu uske kamene ulice sa starim kućama.
Alkezar je selo od samo 300 stanovnika, smešteno u parku Sijera de Guara. Ima mnogo kampova i idealno je za avanturiste i one koji vole aktivan odmor.
Foto: Informer
DA PODSETIMO Biseri Srbije
Naša Mokra Gora 2021. godine bila je na listi od 44 najlepša svetska sela, od čak 170 prijavljenih.
Za 2022. godinu Turistička organizacija Srbije konkurisala je sa Tršićem, rodnim mestom Vuka Karadžića, Belim Vodama, selom nadomak Kruševca, bogatom mineralnom vodom i kamenom belovodskim peščarom, koji je proslavio umetnička dela Moravske škole, i Ždrelom, kod Petrovca na Mlavi.
Tamo možete da planinarite, istražujete kanjone... U okolini Alkezara možete pronaći i vrhunska vina, dok u regionu postoji i nekoliko pećina sa praistorijskim slikama pod zaštitom Uneska.
Selo Gvadalupe postoji zahvaljujući jednom manastiru.
Reč je o veličanstvenom zdanju Monasterio de Gvadalupe. Španska turistička organizacija posebno naglašava da obavezno treba probati raznovrsnu hranu u Gvadalupeu.
Na listi najlepših iz našeg najbližeg okruženja našlo se i selo Bohinj u Sloveniji.
Andski medved je nakon bekstva iz zoološkog vrta u Sent Luisu od 7. februara uspeo da ovog meseca pobegne i drugi put, uprkos pojačanim bezbednosnim merama nakon prvog bekstva.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Andski medved je nakon bekstva iz zoološkog vrta u Sent Luisu od 7. februara uspeo da ovog meseca pobegne i drugi put, uprkos pojačanim bezbednosnim merama nakon prvog bekstva.
Tokom noći između 16. i 17. jula širom Krima prijavljeni su požari i napadi bespilotnim letelicama, dok su, prema navodima pojedinih kanala za praćenje situacije, u Crnom moru pogođeni i ruski tankeri iz takozvane "flote iz senke".
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić oglasila se na društvenoj mreži Iks nakon što je šef naše države Aleksandar Vučić ponovo pozvao političke protivnike na dijalog uoči predstojećih izbora.
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević čestitao je danas predsedniku SPS Ivici Dačiću 36 godina od osnivanja Socijalističke partije Srbije (SPS).
Poslanik i član Predsedništva Srpske napredne stranke (SNS) Nebojša Bakarec objavio je novu kolumnu s naslovom "Lažna agencija "Pulsr" i "Stenford" su samo "smokvin list" za lažno istraživanje CRTE".
Poznati korisnik Iksa Vukša Dragović, poznat po raskrinkavanju blokadera, nevladinog sektora i tokova novca u strukturama korišćenim za sprovođenje obojene revolucije u Srbiji prethodnih godinu i po dana, objavio je šokantne detalje o kvaziistraživanju javnog mnjenja u režiji opoziciono-blokaderske organizacije CRTA.
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
U najnovijoj epizodi emisije "Na merama" videćete gde je ovog puta "uhvaćen" blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu to mudruje blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, kako izgleda "težak" život samozvanog revolucionara Predraga Voštinića.
Poreska uprava primila je 27.900 prijava za godišnji porez na dohodak građana za 2025. godinu, a među poreskim obveznicima prednjače menadžeir, direktori, inženjeri, ekonomisti, IT stručnjaci i pravnici.
Četvoro Nišlija od kojih je troje povređeno u teškoj saobraćajnoj nesreći u Crnoj Gori, dok je jedna osoba roditelj povređenog deteta, stigla je danas oko 13 časova avionom Er Srbije iz Tivta na niški aerodrom "Konstantin Veliki".
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da danas u Vašingtonu počinje strateški dijalog između Srbije i Sjedinjenih Američkih Država.
Kosovo i Metohiju je u protekle dve decenije posetilo više od 100 francuskih volontera, koji su potom nastavili da svedoče istinu o životu Srba u južnoj srpskoj pokrajini, rekao je osnivač Humanitarne organizacije "Solidarnost za Kosovo" Arno Gujon.
U cilju pordške naporima Ministarstva zdravlja Republike Srbije da se stanovnicima u teško pristupačnim krajevima obezbedi kvalitetna zdrvstvena zaštita.
Maloletnik V. C. (16) povređen je sinoć nešto posle 21 sat kada su tri nepoznate osobe izašle iz automobila, ubacile ga u vozilo, a potom pretile da će da ga izbodu.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić poručio je, povodom dvogodišnjice tragične pogibije policajca Nikole Krsmanovića, da Srbija večno pamti svog heroja koji je položio život na oltar otadžbine.
Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu pripadnici Uprave kriminalističke policije uhapsili su petočlanu kriminalnu grupu koja je u jednoj laboratoriji u Batajnici proizvodila opojnu drogu marihuana u veštačkim uslovima.
Po nalogu javnog tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu policijski službenici PS Zemun doneli su rešenje o zadržavanju G.Z.(41) zbog sumnje da je izvršila krivično delo nasilje u porodici.
Grčka se suočava sa pojačanim pritiscima partnera iz NATO-a i Evropske unije (EU) da Ukrajini isporuči rakete iz protivvazdušnih (PVO) sistema "patriot"
Jedanaest osoba, među kojima i deca, poginulo je u požaru u sirotištu u blizini glavnog grada Alžira, a uzrok požara bila je električna varnica iz klima-uređaja
Katarina Vićentijević koja je stekla slavu ulogom Zagorke Zaze Patrnožić u seriji "Srećni ljudi" prisetila se saradnje sa kolegom Danilom Lazovićem koji je u pomenutoj komediji igrao Šćepana Šćekića.
Slavni holivudski vizionar Kristofer Nolan skoro ceo život sanja da snimi film uz pomoć revolucionarne IMAX tehnologije i da na velikom platnu oživi mitsku priču o kralju Itake, jedinom smrtniku koji je uspeo da nadmudri i porazi moćne bogove sa Olimpa.
U popularnoj srpskoj seriji "Selo gori, a baba se češlja", koja je osvojila srca gledalaca širom Balkana, mnogi nisu ni primetili da su originalne uloge bile napisane za potpuno drugačije glumce.
Kontroverzni američki pevač R. Keli formalno je zatražio od predsednika Donalda Trampa da preinači njegovu kaznu od 30 godina zatvora, pokazuju najnoviji sudski spisi koje je ove nedelje objavila Kancelarija advokata za pomilovanje.
Voditelj Milan Milošević u emisiji "Demanti" prisetio se anegdote kada je kao novinar u štampi pisao o intimnim odnosima poznatog pevača i jedne starlete.
Pevačica Anastasija Ražnatović tokom trudnoće imala je veliku podršku partnera Nemanje Gudelja, a ima i onih pevačica koji su se vrlo brzo razišli nakon prinove.
Pevačica Anastasija Ražnatović dobila je sina, a sada se putem Instagrama oglasila doktorka koja ju je porađala i zahvalila se na lepoj saradnji čitave porodice Gudelj.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.