• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Tanjug

17.06.2018

09:01

SEVERNOM MAKEDONIJOM NEZADOVOLJNI I GRCI I MAKEDONCI: Danas ipak potpis istorijskog sporazuma?

Balkan

SEVERNOM MAKEDONIJOM NEZADOVOLJNI I GRCI I MAKEDONCI: Danas ipak potpis istorijskog sporazuma?

Podeli vest

Ispred zgrade makedonskog Sobranja i sinoć su održane demonstracije protiv dogovora sa Grčkom o rešenju spora oko imena bivše jugoslovenske republike

Ovo je četvrti dan kako građani protestuju ispred Sobranja smatrajući da je dogovor grčkog i makedonskog premijera o promeni imena štetan za Makedoniju.

Učesnici protesta traže povlačenje dogovora sa Grčkom, ostavku vlade premijera Zorana Zaeva, kao i da se ne održi referendum oko novog imena, prenela je agencija MIA.

Učesnici protesta traže povlačenje dogovora sa GrčkomTanjug

Učesnici protesta traže povlačenje dogovora sa Grčkom

Protest je održan uoči današnjeg potpisivanja sporazuma o rešavanju makedonsko-grčkog spora oko imena i strateškom partnerstvu Makedonije i Grčke.

Sporazum će biti potpisan u mestu Psarades na grčkoj strani Prespanskog jezera, a zvanični sastanak dve delegacije biće nastavljen u Oteševu, na makedonskoj strani jezera.

MAKEDONSKO RASKRŠĆE: Ivanov ne da potpis na sporazum, ZAEV NAJAVLJUJE REFERENDUM!

Ceremoniji potpisivanja sporazuma na poziv premijera Grčke i Makedonije Aleksisa Ciprasa i Zorana Zaeva prisustvovaće visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini i evropski komesar za proširenje Johanes Han, saopštila je evropska služba za spoljne poslove.

Sporazum će biti potpisan u 10.30 po lokalnom vremenu, a ANA prenosi da će potpisivanju prisustvovati i predstavnica generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Rozmari Dikarlo.

Delegacije će predvoditi premijeri Zaev i Cipras koji će se obratiti, nakon čega će potpis na sporazum staviti ministri spoljnih poslova dve zemlje Nikola Dimitrov i Nikos Kocijas, zajedno sa međunarodnim posrednikom UN u pregovorima Metjuom Nimicom, navodi MIA.

Atina i Skoplje su, nakon 27 godina, postigli istorijski sporazum da Republika Severna Makedonija bude novo ime te bivše jugoslovenske republike.

GRCI PROTIV IMENA SEVERNA MAKEDONIJA

Većina Grka protivi se da Severna Makedonija bude ime bivše jugoslovenske republike, pokazuju rezultati najnovije ankete.
Prema anketi, koju je sprovela agencija "Mark" za list "Proto tema", 68,3 odsto Grka je protiv sporazuma Atine i Skoplja o rešenju višedecenijskog spora

Kako prenosi "Katimerini", 73,2 odsto ispitanih protivi se upotrebi termina "Makedonija" u novom imenu.

SAČUVAO FOTELJU: Vlada Aleksisa Ciprasa preživela glasanje o poverenju!

Čak 49 odsto anketiranih, koji tvrde da su glasali za vladajuću Sirizu, izjasnilo se protiv sporazuma koji će danas biti potpisan.

Izglasano poverenje Ciprasovoj vladitanjug ap

Izglasano poverenje Ciprasovoj vladi

Anketa pokazuje i rast rejtinga Nove demokratije u odnosu na Sirizu.Ako bi izbori bili danas održani u Grčkoj, 30,6 odsto bi glasalo za Novu Demokratiju, 16,2 odsto za Sirizu.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Tagovi:

Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

Exatlon

TV

JOŠ TV VESTI

Društvo

Opasna zaraza hara: Na udaru mališani do 4 godine
Društvo

Opasna zaraza hara: Na udaru mališani do 4 godine

Prvi ovogodišnji izveštaj o gripu Instututa za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" ukazuje da je aktivnost virusa i dalje iznad epidemijskog praga, iako je trend opadajući u odnosu na prethodni izveštaj.

15.01.2026

20:15

Hronika

Pohapšeni saradnici "balkanskog kartela" u Španiji: Koristili tehniku "majmuna" (VIDEO)
Hronika

Pohapšeni saradnici "balkanskog kartela" u Španiji: Koristili tehniku "majmuna" (VIDEO)

Agenti španske Građanske garde (Guardia Civil), u zajedničkoj akciji sa Nacionalnom policijom i Poreskom upravom, sproveli su složenu istragu koja je rezultirala razbijanjem tri kriminalne organizacije koje su delovale koordinisano, razbijajući kompletnu infrastrukturu koju su koristili za unos velikih količina kokaina iz Kolumbije u Španiju putem napada na kontejnerske brodove.

15.01.2026

18:59

Zabava

Magazin

Džet set