MODŽTABA HAMNEI JE RANJEN: Tvrdnje "Vašington posta" - Izolovan je i ne odgovara na poruke
123. 03. 2026. u 11:09
223. 03. 2026. u 11:09
Balkan
Makedonski građani bojkotom referenduma nisu samo odgovorili šta misle o promeni imena svoje zemlje, već i šta misle o pritiscima vezanim za to pitanje. Uprkos tome, premijer Makedonije Zoran Zaev uporno pokušava da predlog promena imena zemlje progura kroz parlament (Sobranje).
S obzirom da nije uspeo da zadobije podršku građana za svoj naum i naum zapadnih sila, Zaev je počeo da se služi metodama tako poznatim na Balkanu, a tako primerenim ljudima sa one strane zakona - ucenom.
Sa jednom razlikom što Zaev ucenjuje i trguje javno, pred kamerama, i čini se, što bi mladi rekli, bez blama. Sve ono što saznajemo u naknadnim memoarima, vikiliksima, tajnim dokumentima, a što se odnosi na zakulisne pritiske i neprimerene političke trgovine, premijer Makedonije je izrekao na otvorenoj sceni.
Zaev je u svom govoru u Sobranju opoziciji koju čini VMRO-DPMNE ispostavio "nepristojnu ponudu" - glasajte za promenu ustava, a zauzvrat će vaši članovi optuženi zbog nemira od 27. aprila prošle godine dobiti amnestiju. Sve to uvio je u oblandu nacionalnog pomirenja. Takav vid brutalne trgovine, da se politički rival odrekne svojih suštinskih stavova da bi ugrabio za sebe lični benefit, javno nismo videli čak ni u balkanskoj političkoj pozornici koja često podseća na kaljugu.
Premijer Makedonije, naravno, izbegava da kaže zbog čega su građani Makedonije protestovali 27. aprila 2017, kada su upali u Sobranje, pa ćemo mi ukratko podsetiti na te događaje.
Neposredan povod za proteste bio je izbor Taljata Džaferija za predsednika Sobranja na nelegalan način, ali u dubini svega stajalo je kršenje Ohridskog sporazuma, prema čijim odredbama najjača makedonska partija u Sobranju tvori vladu sa najjačom albanskom strankom.
Nije zgoreg pomenuti da Socijaldemokratski savez (bivši komunisti) Zorana Zaeva nisu osvojili parlamentarnu većinu na izborima, već je to bio VMRO-DPMNE.
Foto: public/Ap photo
Zaev je na čelo vlade stupio, ne voljom svojih građana, već voljom nekoga drugog, izvan Makedonije. U tome je zapravo problem.
Sada mu ne ostaje ništa drugo nego da se služi ucenama kako bi izborio prolaz za politički cilj za koji se zalaže. Ucena kao sredstvo u politici nije retka pojava, kaže Aleksandar Gajić iz Instituta za evropske studije i pre je odraz političke nemoći, nego političke moći. Ali, ovoga puta, ucena se servira na tacni kao - kompromis.
- Ucena se koristi kao sredstvo da se drugoj strani, onoj u odnosu na koju se nema dovoljna moć uticaja, predočava eventualna šteta koja će joj biti naneta ako ne prihvati neku ponudu koja joj se predstavlja dobronamernom. A ta ponuda zapravo to nije, nego služi kao sredstvo odvlačenja pažnje ili ublažavanja utiska da se radi o pokušaju da se dostigne ili ostvari nešto što nije realno ostvarivo, na štetu druge strane - objašnjava Gajić.
Drugoj strani se pruća manja ili sporedna korist u odnosu na štetu koju mora da podnese, dodaje on.
Na našim prostorima, politička ucena često je korišžena, a najčešće su je koristili međunarodni emisari, poput Ričarda Holbruka, dodaje Gajić.
Holbruk se koristio, kaže on, rečnikom pritisaka i ucena, uvijenih u oblandu naizgled fer dogovora. Ukoliko dogovor izostane, uvek je prećeno upotrebom sile.
- Sličnu situaciju prepoznajemo i u politici EU prema ovom, nepridruženom delu Balkana. Stalno se ispostavljaju nekakvi spiskovi i zahtevi koje druga strana treba da ispuni, a sa druge strane im se nudi neki vid posredne ili neposredne koristi, koja že im, nakon prihvatanja, biti prebačena, data ili dozvoljena. Zapravo, radi se o grubim vidovima pritisaka i izrazima nemoći EU na ovom delu Balkana da se postignu neki politički ciljevi- smatra Gajić.
Isto tako je i "nepristojna ponuda" izraz političke nemoći Zorana Zaeva, koji je na vlast došao, kako Gajić kaže, nelegalnim posredovanjem tadašnjeg američkog zvaničnika Brajana Hojt Jija:
- Zaev, nakon propasti referenduma i nepostojanja podrške najvećeg dela makedonskog biračkog tela pokušava da kombinacijom ucene i ponude pridobije parlamentarnu većinu kako bi progurao ono što na referendumu građani nisu podržali.
Makedonska opozicija, prema Gajićevom mišljenju, svesna je ubedljive većine građana koji su bojkotovali referendum i koji ne bi trebalo da nasednu na ucene makedonskog premijera.
VMRO-DPMNE bi trebalo da insistira na onome što je i Zaev obećao tokom referendumske kampanje - vanrednim parlamentarnim izborima ukoliko referendum ne uspe.
Zaev, međutim, mora da insistira na promeni ustava sada, jer on je samo glasnogovornik stvarnih arhitekata sporazuma iz Prespe, a stvarni arhitekti sporazuma ne dolaze iz Makedonije ili Grčke, već iz „međunarodne zajednice", odnosno sa Zapada.
- Glavne arhitekte su oni koji ignorišu volju naroda i Zoran Zaev mora, kao njihov portparol, da zastupa sporazuma, čak i kada je propao, da izlazi sa ovakvim stavovima i da u ime onih koji imaju realnu političku moć, mnogo vežu nego što je njegova, da ulazi u ovakve situacije i iznosi ovakve ponude iza kojih se krije ucena.
Foto: Ilustracija
To nije redak slučaj, to je situacija manje-više prisutna u svim marionetskim i banana-državama, zaključuje Gajić.
Koliko je obećanje Zorana Zaeva čvrsto možda najbolje govori činjenica da je na suđenju grupi članova VMRO-DPMNE za događaje od 27. aprila prošle godine, sudija Dobrila Kacarska isključila javnost sa suđenja i kaznila advokate odbrane sa po 1.000 evra zbog navodne opstrukcije sudskog procesa.
Možda je i to vrsta pritiska na opoziciju, jer ako se suđenje odvija tajno, a sudija kažnjava advokate, kako to drugačije shvatiti nego kao poruku - kako li će se tek optuženi provesti, ako su njihovi advokati kažnjeni.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
pre 7 godina
Gluposti!Gradjani koji su izašli na referendum jasno su se opredjelili i rekli šta misle i šta hoće.Oni koji nisu izašli,ne zna se šta misle i šta hoće.Da je ovako kako inforemer piše ti koji su "bojkotovali" referendum trebali su izaći i jasno se izjasniti za što su!Ovako,popstoji izražena volja onioh gradjana koji su se odazvali na refrendum i rekli šta hoće.Srbi tu ne mogu ništa...sem da kukakju!
Jalova srpska opozicija, tajkunski mediji i blokaderi hoće da puknu od muke zbog spektakularnog skupa u Beogradskoj areni na kom se okupilo više od 75.000 pristalica politike Aleksandra Vučića i Srpske napredne stranke (SNS).
23.03.2026
11:39
Samo sedam dana pred lokalne izbore, opoziciona scena izgleda kao razjedinjena i posvađana grupa bez ikakvog plana, a gostovanje tajkuna Dragana Đilasa u emisiji "Utisak nedelje" to je najbolje pokazalo.
23.03.2026
10:41
Slobodan Georgiev, jedan od urednika programa Dragana Šolaka je tokom gostovanja na tajkunskoj televiziji N1 govorio o aktuelnom sukobu između Dragana Đilasa i blokadera.
23.03.2026
10:05
Narodni poslanik Dejan Bulatović poslao je otvoreno pismo nekadašnjem stranačkom kolegi i lideru Stranke slobode i pravde Draganu Đilasu.
23.03.2026
09:48
Među blokaderskom opozicijom već duže vreme vlada otvoreni rat, a uvrede i optužbe sevaju sa svih strana.
23.03.2026
09:42
Srbija je danas imala samo jedan izbor i napravila ga je jasno: Informer televizija je apsolutno najgledanija u trenutku prenosa velikog narodnog skupa SNS-a!
21.03.2026
17:59
Milica Đurđević Stamenkovski, ministarka za rad i zapošljavanje bila je gost emisije Info Jutro, kod voditeljke Katarine Odalović.
21.03.2026
11:42
Danas od 16 časova na Informer TV uživo prenosimo veliki skup "Za Srbiju, za našu porodicu", koji će biti održan u Beogradskoj areni.
21.03.2026
08:34
U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo vam kako “dokoniše” poslanik blokader Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve “male signale” razmenjuju muzička zvezda Nataša Bekvalac i političar Draško Stanivuković, gde provodi vreme nekadašnji premijer Zoran Živković, kakav je bio provod na slavlju kod pevača Ere Ojdanića, šta je na meniju funkcionera SPS-a Dušana Bajatovića, kuda su posle lekarskog pregleda otišli pevačica Ana Nikolić i njen emotivni partner, kompozitor Goran Ratković Rale…
20.03.2026
10:30
Počela je peta nedelja Vaskršnjeg posta, koja se naziva Gluva nedelja.
23.03.2026
10:00
Od danas do 31. maja, roditelji će moći da zakažu termin za testiranje budućih đaka prvaka, a ta usluga će biti dostupna na portalu eUprave.
23.03.2026
09:11
U Srbiji će danas biti oblačno vreme, uz temperature od 1 do 16 stepeni Celzijusove skale.
23.03.2026
06:42
Zbog planiranih radova na mreži, Elektrodistribucija Srbije najavila je isključenje struje.
23.03.2026
06:30
Srpska pravolsavna crkva i njeni vernici danas praznuju Svetog mučenika Kodrata Korintskog, a veruje se da je čuvan, hranjen i vođen promislom Božjom i anđelom hraniteljem.
23.03.2026
06:15
Isplivale su jezive poruke prljavog policajca Petra Lazovića upućene navodnom šefu "kavačkog klana" Radoju Zviceru, a objavio ih je "Libertas". Radi se o porukama iz Skaj prepiske, ali one do sada nisu bile objavljene.
23.03.2026
11:12
Vojin L. (38) koji je ranjen u petak u Ulici Džona Kenedija u Zemunu, nakon što je na njega pucao nepoznati napadač, vraćen je u zatvor na dalju hospitalizaciju.
23.03.2026
10:54
Nepoznata osoba u ranim jutarnjim časovima bacila je zapaljivu napravu na jedan ugostiteljski objekat na Vračaru.
23.03.2026
08:20
Muškarac je podlegao povredama dok se dve ženske osobe nalaze u teškom stanju nakon pucnjave u selu Majance kod Podujeva.
23.03.2026
07:24
Žena (73) ranjena u pucnjavi u selu Majance kod Podujeva, preminula je od zadobijenih povreda. U pucnjavi je na licu mesta stradao muškarac, koga je upucala bivša devojka.
23.03.2026
10:27
Film "Projekat, Očajnički pokušaj" (Project Hail Mary) je u prvom vikendu prikazivanja širom sveta zaradio neverovatnih 141 milion dolara.
23.03.2026
09:30
Čuveni novosadski glumac Radoje Čupić poslednje godine svog života proveo je na selu, u miru vojvođanskog Kulpina.
23.03.2026
09:08
Glumac Nikolas Brendon (54), koji se proslavio ulogom u kultnoj seriji "Bafi, ubica vampira", preminuo je 20. marta u snu.
23.03.2026
08:56
Preminuo je čuveni novosadski glumac Radoje Čupić. Poslednja uloga bila mu je u filmu "Žetva" koji govori o stradanju Srba na Kosovu i Metohiji uoči sukoba 1999. godine.
23.03.2026
07:22
Čuveni američki glumac Čak Noris dobio je čitulje u pojedinim beogradskim dnevnim listovima.
22.03.2026
15:43
Blizanci su poznati po svojoj komunikativnosti i brzom umu, ali kada je u pitanju novac, njihove proračunate odluke mogu iznenaditi.
23.03.2026
11:00
Parfem može da utiče na zdravlje štitne žlezde ako se nepravilno nanosi, posebno kada se prska direktno na vrat.
23.03.2026
09:40
Tri horoskopska znaka 5.aprila dobijaju neverovatan nebeski blagoslov koji menja njihove živote.
23.03.2026
06:35
Nedavna studija nemačkih i švajcarskih istraživača otkrila je kada ljudi doživljavaju najveću sreću u životu.
23.03.2026
08:00
Spoj krompira, tunjevine i povrća u bogatom prelivu daje osvežavajuću salatu koja je idealna za tople dane, ali i svaki trenutak kad vam treba brz obrok.
23.03.2026
10:20
Marija Kulić majka rijaliti učesnice Miljane Kulić oštro je prokomentarisala najavljeni ulazak Stanije Dobrojević u "Elitu 9".
23.03.2026
11:17
Pevač Zdravko Čolić saslušan je jutros u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, koje vodi istragu protiv osumnjičenih za bombaški napad na njegovu kuću.
23.03.2026
10:19
Rijaliti učesnica Anita Stanojlović sumnja da je trudna sa Lukom Vujovićem o čemu se poverila voditeljki Ivani Šopić.
23.03.2026
09:44
Pevač Sergej Ćetković proslavio je 50. rođendan u krugu porodice i najbližih prijatelja.
23.03.2026
09:13
Odlukom glasova publike ''Elitu 9'' sinoć je napustio Milan Zlatanović Cimi.
23.03.2026
08:36
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar