• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Tanjug

14.11.2019

08:54

DRAMATIČNO UPOZORENJE U HRVATSKOJ! Drama koja se sada dešava samo je POČETAK UŽASA KOJI NAM SLEDI!

Balkan

DRAMATIČNO UPOZORENJE U HRVATSKOJ! Drama koja se sada dešava samo je POČETAK UŽASA KOJI NAM SLEDI!

Najviši nivo mora izmeren od 1955. kod Splita, talas rekordne visine kod Dubrovnika, poplave duž cele hrvatske obale - sve su to samo delovi scenarija koji je naznaka onoga što će u godinama i decenijama koje dolaze postajati sve učestalija pojava, pišu hrvatski mediji.

Naime, s klimatskim promenama, jačaće svi oni meteorološki fenomeni koji su rezultirali ovakvim vremenskim prilikama, prenosi portal Index.hr.

Geofizičar Mirko Orlić, specijalizovan za cunamije, kaže da je kod Dubrovnika u utorak 12. novembra izmeren najveci talas maksimalne visine od 10,87 metara.

Vetar i talasi tek su deo priče o poplavama kakve malo ko pamti. Drugi deo su visoki nivoi mora.

"Arktički led je ove godine krajem oktobra bio rekordno nizak, najniži ikada do sada, a sada se izjednačio s prethodnim najnižim iz 2012. godine. Tu imamo i priču o globalnom zagrevanju koje nije uniformno na celoj Zemlji, nego je veće na područjima polova, a manje u području ekvatora", navodi Orlić.

BUJICE U DALMACIJI! Na Jadranu na snazi NARANDŽASTO UPOZORENJE! (FOTO/VIDEO)


On kaže da su sadašnja zbivanja na Jadranu svojevrstan pogled u budućnost.

U poslednjih tridesetak godina, nivo mora u Jadranu porastao je za oko sedam centimetara. Prvo je rastao sporije u celom Mediteranu, ali poslednjih godina se izjednacio s rastom u svetu.

"Nivo mora na Mediteranu bio je dosta stabilan šezdesetih i sedamdesetih, dok je u svetu rastao oko 17 centimetara u 100 godina. Imali smo fazu u kojoj je nivo mora u Mediteranu bio prilično stabilan da bi se poslednjih godina rast ubrzavao. Zato imamo ove poplave. Kako ce nivo rasti do kraja stoleća, to zavisi od scenaria po kojem ćemo ispuštati gasove koji proizvode efekat staklene bašte. Prema umerenom scenariju, nivo će rasti izmedu 30 i 60 cm, u onom ozbiljnijem, ako se ništa ne preduzme, mogao bi rasti i do metra. Rast nivoa od sedam centimetara na Jadranu već puno utiče na poplave. Nekome se može činiti da je to malo, ali kada se doda na sve ostalo, brojka postaje značajna. Rast može činiti razliku od toga da će poplaviti 30 posto Venecije do toga da će poplaviti 100 posto", tumači Orlić.

Tagovi:

Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Politika

Cirkus! Evo ko je Ackela, blokaderski operativac koji je smislio plan "B" za spas Đokića - Spominju se i dvor i princ (FOTO)
Politika

Cirkus! Evo ko je Ackela, blokaderski operativac koji je smislio plan "B" za spas Đokića - Spominju se i dvor i princ (FOTO)

Jedan od glavnih blokaderskih operativaca Aleksandar Živojinović zvani Ackela, inače poznat iz afere "Ackela i Kaluđer rasturili listu u Smederevskoj Palanci", sada se u krugu svojih saradnika blokadera sa Pravnog fakulteta u Beogradu hvali svojim najnovijim manevrom prema Vladanu Đokiću, samoproglašenom "blokaderskom papi", koji je za rubriku "Verovali ili ne".

22.07.2026

19:03

TV

Naše kamere nikad ne spavaju! Gledajte "Na merama" u subotu od 20h
Live TV

Naše kamere nikad ne spavaju! Gledajte "Na merama" u subotu od 20h

U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...

17.07.2026

15:41

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set