POD OZNAKOM HITNO! Amfilohije reagovao zbog sramnog poteza crnogorske policije na granici!
Podeli vest
Pretresi sveštenika i monaha na graničnim prelazima politički su i anticrkveno motivisani, ocenio je mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, koji je od Saveta za građansku kontrolu policije tražio da ispita zakonitost takvog postupanja
To piše u pritužbi na postupanje policije koju je poglavar MCP juče predao Savetu, a kojom je tražio da to pitanje hitno stave na dnevni red, kako bi se “disrkiminatorne aktivnosti prema pravoslavnom sveštenstvu i monaštvu prekinule”.
Pobuna naroda u CG odveć je daleko otišla, da bi se mogla zaustaviti jeftinom hladnoratovskom propagandom. Proces emancipacije crnogorskog društva od Đukanovića je nepovratan
03.03.2020
13:15
„Već skoro mesec, na drumskim graničnim prelazima Crne Gore se vrši svojevrsna neposredna diskriminacija pravoslavnog sveštenstva i monaštva Mitropolije crnogorsko-primorske i eparhija Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, kao i pravoslavnih sveštenika i monaha koji iz drugih država iz pokloničkih razloga svetinjama, kao i do sada dolaze u Crnu Goru. O tome smo neposredno obavešteni od strane sveštenstva i monaštva koje je bez ikakvog razloga, i to samo zbog toga što pripadaju Pravoslavnoj crkvi, zadržavano na graničnim prelazima i samo su njima, na očigled građana, vršeni pretresi automobila“, napisao je Amfilohije.
Istakao je da su brojni mediji u Crnoj Gori i regionu izveštavali o toj „nebivalnoj pojavi“ i članovima Saveta dostavio jedan dokaz toga, naglašavajući da su ostali dostupni na internetu, pišu Vijesti.
„Ne sporeći pravo pripadnicima Granične policije na graničnim prelazima da, u skladu sa zakonskim propisima, vrše službene dužnosti, ipak moramo da primetimo da se radi o politički i anticrkveno motivisanim aktivnostima, nakon usvajanja Zakona o slobodi veroispovesti ili uverenja i pravnom položaju verskih zajednica, koje su nedopuštene u demokratskom društvu i pravnoj državi. U ovom slučaju, samo je jedna grupa lica - pravoslavno sveštenstvo i monaštvo, označena kao ‘državno opasna’ i prema njoj se diskriminatorno postupa“, napisao je poglavar MCP.
Amfilohije je naglasio je da prilikom pretresa nije pronađena nijedna nedozvoljena stvar.
On je savetu dostavio zapisnik Uprave policije sačinjen na zahtev episkopa Joanikija, nakon što je policija 7. februara pretresla automobil u kom je bio.
„Navedenim postupanjem se vrši neposredna diskriminacija po osnovu vere, što je Ustavom i zakonima Crne Gore zabranjeno, ali i svojevrsno zastrašivanje sveštenstva i monaštva, kao i brojnih građana na graničnim prelazima. Ukazujemo da je Uprava policije potvrdila ove navode ‘Vijestima’ 4. Februara“, piše u Amfilohijevoj pritužbi.
Tog dana UP je, nakon pretresa automobila u kom je bio sveštenik Velibor Džomić, „Vijestima“ saopštila da sveštena lica „nisu izuzeta od vršenja graničnih provjera“ i da su službenici GP „vršili i pregled motornih vozila u kojima su se nalazila sveštena lica“.
Amfilohije je zamolio Savjet da pitanje diskriminacije sveštenstva neodložno stavi na dnevni red „kako bi se ovakve diskriminatorne aktivnosti prema pravoslavnom sveštenstvu i monaštvu prekinule“.
Savet je već juče tražio izjašnjenje UP o postupanju prema sveštenicima.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pobuna naroda u CG odveć je daleko otišla, da bi se mogla zaustaviti jeftinom hladnoratovskom propagandom. Proces emancipacije crnogorskog društva od Đukanovića je nepovratan
Evropske cene gasa skočile za 30 odsto na trogodišnji maksimum nakon što je Iran pokrenuo napade na ključnu energetsku infrastrukturu širom Bliskog istoka.
Uglješa Mrdić, predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Skupštine Srbije i poslanik SNS istakao je da je potvrđeno da su Zagorka Dolovac i Boris Stamenković lagali srpsku javnost!
Jedno od najprepoznatljivijih lica Infomer TV, voditelja Igora Ćurčića, od večeras ćete moći da gledate svakog utorka od 22 časa u emisiji „Dobro veče Srbadijo".
Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.
Od 23. marta na portalu elektronske uprave počeće zakazivanje termina za testiranje i upis dece u prvi razred osnovne škole, najavio je direktor Kancelarije za IT i elektronsku upravu Mihailo Jovanović.
Cene mesa u Srbiji u narednim mesecima neće padati, a ponuda je trenutno stabilna, izjavio je sekretar Udruženja za stočarstvo Privredne komore Srbije (PKS) Nenad Budimović.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski obišla je Gerontološki centar u Kučevu, u kojem su radovi završeni pre roka.
Ivan Vijoglavin (36) nestao je 3. januara ove godine, a njegovo telo je nađeno 12. marta u Tisi. Dvojica muškarca uhapšeni su zbog sumnje da su ga ubili i telo bacili u reku, u nameri da prikriju tragove.
Student Pomorskog fakulteta u Kotoru, mladić (19) iz Bileće koji je pao sa četvrtog sprata sudentskog doma u tom gradu, preminuo je nakon šest dana borbe za život.
B. T. (40) iz Sečanice kod Aleksinca određen je pritvor do 30 dana zbog pokušaja ubistva R. M. (61). Fotografije sa mesta događaja pokazuju kuću u kojoj se desio zločin.
Kultna serija "Čuvari plaže" koja je obeležila devedesete i stvorila planetarne seks simbole dobija svoj rimejk, a prve fotografije sa seta već su zapalile svet.
Ulogu tragičnog ruskog cara Pavla I Petroviča u hit seriji "Katarina Velika" koja se emituje na Informer TV, maestralno je izneo ruski glumac Pavle Tabakov.
Epl savetuje korisnike da prilagode osnovna podešavanja svojih Wi-Fi rutera kako bi poboljšali bezbednost i brzinu interneta. Fabrička podešavanja često usporavaju mrežu i čine je ranjivom na napade.
Mart je pravi trenutak da svoju baštu pripremite temeljno i promišljeno, korak po korak, a mi vam donosimo šest trikova uz koje će biljke bujati tokom proleća.
Aneta Mlčakova jedna je od najpoznatijih čeških manekenki i influenserki. Atraktivnu plavušu često porede sa Barbi lutkom, a nestvarnom lepotom je pokorila društvene mreže.
Slavica Coka Ratković, bivša žena kompozitora Gorana Ratkovića Raleta, se ponovno obratila javnosti, nakon što je Ana Nikolić objavila papir kao navodni dokaz o tome da su Slavica i njen prvi muž, a Anin emotivni partner, i crkveno razvedeni.
Harmonikaš Miroljub Aranđelović Kemiš došao je na snimanje Pinkovih zvezda, gde menja suprugu Zoricu Brunclik, a oko vrata nosi burmu, koju na prst više ne može da stavi.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar