AFERA RESPIRATORI DRMA BIH! Uvezla ih poljoprivredna firma, prvo uvezeni, pa dobijena dozvola!
Podeli vest
SIPA istražuje lica i firme iz Gračanice i Zavidovića, zbog sumnje da su uvozeći zaštitnu medicinsku opremu proneverili 300.000 evra. Istovremeno, u Federaciji i afera u nabavci respiratora
Reč je o 100 respiratora iz Kine, koje je Vlada obezbedila preko privatne firme "Srebrena malina" iz Srebrenice, i za to izdvojila 10 i po miliona KM (više od 5 miliona evra). Slučaj istražuju SIPA i Tužilaštvo sarajevskog Kantona, a njime će se baviti i Komisija federalnog Doma naroda.
Generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske Vlado Đajić ističe da je od početka epidemije virusa korona u Srpskoj, današnji dan najgori do sada
29.04.2020
14:02
Da li je firma "Srebrena malina" iz Srebrenice imala potrebne dozvole za uvoz respiratora iz Kine, zašto je kompanija kojoj je primarna delatnost prodaja voća dobila ovaj posao, kolike su bile tržišne cene nabavljene medicinske opreme?
Ovo su samo neka pitanja koja skoro svi mediji postavljaju nadležnim u Federaciji. Za Federalnu upravu civilne zaštite, koja je učestvovala u nabavci, nema ništa sporno, prenosi RTRS.
- Najvažnije je da smo dobili respiratore, svi treba da budemo ponosni, i ne znam čemu sad to kako je nabavljeno. Sve je bilo odrađeno po proceduri - uverava Sanita Alagić, pomoćnik direktora Federalne uprave civilne zaštite.
U Civilnoj zaštiti tvrde da je ponuda ovog preduzeća bila najpovoljnija i što se tiče cene, i roka za nabavku.
U Ministarstvu za javno zdravlje o ovome ne govore mnogo. Ni u Federalnom zavodu za javno zdravlje, iako su deo Štaba civilne zaštite.
Da nešto ne funkcioniše u Štabu civilne zaštite Federacije potvrđuje i izjava komandanta Jelke Milićević. Kaže da institucije nisu učestvovale u ovoj nabavci, i da to treba istražiti. Pomoćnik direktora Civilne zaštite tvrdi suprotno.
Mediji u Federaciji na cenu stavljaju upitnik, navodeći da više od 100.000 KM (oko 50.000 evra) za jedan respirator nije realno. Pojedini su došli do određenih faktura, gde je ova medicinska oprema skoro tri puta jeftinija.
Vlasnik preduzeća "Srebrena malina" Fikret Hodžić nije odgovarao na pozive RTRS, ali je pre nekoliko dana za jedan portal rekao da su pregovori za nabavku neke opreme postojali, a da od toga trenutno nema ništa.
U novom saopštenju potvrdio je da je njegova firma nabavljala respiratore.
- Posao s nabavkom respiratora za Federaciju, iako je imao humanitarni karakter, pre svega bio je trgovina. U toj trgovini naša kompanija zaradila je određeni novac. U poslu sa respiratorima nismo bili vođeni profitom. Naprotiv, s obzirom na vrstu posla koju smo uradili, našu zaradu bi mogli smatrati skromnom - navedeno je u saopštenju Hodžića.
U Agenciji za lekove i medicinska sredstva BiH potvrdili su da ova firma poseduje dozvolu za veleprodaju medicinskih sredstava. Izdata je juče. Nezvanično se saznaje da je pošiljka stajala na aerodromu, do podnošenja carinske deklaracije, za koju je uslov bilo dobijanje dozvole.
Pod istragom je i kvalitet respiratora. Iz budžeta je za ove namene izdvojeno 10,5 miliona KM, a na sarajevski aerodrom došlo je za sada 80, od ukupno 100 obezbeđenih respiratora.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske Vlado Đajić ističe da je od početka epidemije virusa korona u Srpskoj, današnji dan najgori do sada
Suviše sam Srbin i suviše volim Srbiju da bih bio po volji moćnicima! Mene zanima podrška građana Srbije, a ne u tuđim kabinetima i zemljama, koju očigledno imaju blokaderi i političar Vladan Đokić!
U današnjem izdanju "Dnevnog avaza", najtiražnijeg dnevnog lista u BiH, osvanuli su naslovi: Željezara otkrila izdaju, o devastaciji namenske industrije, uništenja Koksare i sada Željezare, a na redu su Železnice FBiH i BH Telekom.
Zdenko Tomanović, advokat koga mnogi nazivaju "blokaderski saradnik", budući da se njegovo ime nalazi na listi "blokadera" tužio je Anju Vesović, novinarku Informera, ali se na suđenju već nekoliko puta nije pojavio.
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski pred spomenikom "ZAŠTO" odala poštu radnicima RTS ubijenim u NATO agresiji.
Mnogi vernici nisu sigurni kako treba da se obuku za odlazak u crkvu. Jedni iz straha ne žele da pogreše, dok oni drugi navuku na sebe prvo što im padne pod ruku. Prečasni protonamesnik inž. Hadži Željko Jovanović kaže da adekvatnim oblačenjem poštujemo svetinju i vernike u njoj.
Naučnici su sve bliže objašnjenju vulkanske munje - fenomena koji se javlja tokom erupcija i koji može da dostigne izuzetno visok intenzitet, poput erupcije Hunga Tonga-Hunga Hapai 2022. godine kada je zabeleženo više od 2.600 munja u minuti.
Beloglavi sup Stoja, koji je izlegao 2024. godine u Specijalnom rezervatu prirode Uvac, vratio se u svoju matičnu koloniju nakon dve godine lutanja širom Balkana.
U Kazneno-popravnom zavodu u Požarevcu (Zabeli) 59 zaposlenih je doniralo krv u prvoj po redu akciji ove godine koju Uprava za izvršenje krivičnih sankcija organizuje sa nadležnim institucijama.
Novosađanin S.M. koji se sumnjiči za pokušaj ubistva B.G. (18) ostaje u pritvoru koji mu je produžen do 19.maja, a Iza rešetaka ostaje i B.S. (49) koji se tereti pomoć nakon izvršenog dela.
Slaviša Krunić, biznismen iz Banjaluke, ubijen je pre sedam godina u Glamočanima kod Laktaša, kada je na njegov službeni džip otvorena rafalna paljba. U krvavom napadu ubijen je i njegov telohranitelj Žarko Pavlović, dok je vozač Goran Ilić ranjen. Iako su izvršioci i pomagači osuđeni, slučaj ni danas nije u potpunosti rasvetljen.
Policija u Nišu, intenzivnim operativnim radom, rasvetlila je dve teške krađe i tešku krađu u pokušaju, i po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Nišu, uhapsila Z. S. (57) i A. V. (47), zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili ova krivična dela.
Povodom tvrdnji da je ukinut dečiji program na Javnom servisu Srbije, oglasio se predsednik Upravnog odbora Radio-televizija Srbije Branislav Klanšček.
Kompozitor, dirigent, pedagog i muzički pisac Stevan Hristić preminuo je 21. avgusta 1958. godine u Beogradu, a sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju.
Fanovi Luisa Hamiltona ne prestaju da komentarišu njegovu vezu sa Kim Kardašijan, a reakcije na društvenim mrežama postaju sve oštrije kako njihova romansa dobija na intenzitetu.
Snup Dog najavio je film o svom životu i time izazvao lavinu oduševljenja na ovogodišnjem Cinema Con festivalu. Naglasio je da će film biti starosno ograničen.
Glavni grad Stokholm važi za jednu od najupečatljivijih evropskih destinacija, poznat po tome što se prostire na 14 ostrva povezanih mostovima i obiluje zelenilom.
Branka Kolarov, javnosti poznata po učešću u takmičenju "Nikad nije kasno", godinama se borila za potomstvo, a agoniji je došao kraj kada je rodila trojke.
Tamara Radoman, najbolja drugarica učesnice "Elite" Anite Stanojlović, otkriva sve o zadrugarkinoj trudnoći, ali i pogodnostima koje ona ima u rijalitiju zbog toga što je u blagoslovenom stanju.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar