Nekoliko dana pred parlamentarne izbore u Crnoj Gori opozicione stranke upozoravaju da preti repriza izbornih neregularnosti poput kupovine ličnih karata i dovoženja birača iz dijaspore kojima su plaćeni putni troškovi
Dovlačenje nelegalnih birača koji nemaju rezidencijalni uslov od dve godine, pa time ni pravo glasa, prema navodima crnogorskih medija, najizraženije je na sjeveru. Više izvora tvrde da mjesni odbori Demokratske partije socijalista (DPS) u Bijelom Polju organizuju dolaske birača kojima plaćaju putne troškove oko 200 evra kako bi glasali za njih na parlamentarnim izborima 30. avgusta.
Zbog toga se u subotu u Bijelom Polju očekuju najmanje dva autobusa crnogorskih državljana iz Njemačke.
Ipak, iako vlast u Podgorici tradicionalno računa na glasove iz dijaspore, procjene su da će DPS ovog puta morati da računa na manji broj glasača iz inostranstva nego obično, prvenstveno zbog korona virusa.
"Tržište glasova"
O tome svjedoče i otkazani letovi, na primjer iz Njujorka i Luksemburga. „Tržište glasova“ za vladajuću stranku naročito je značajno u Luksemburgu gdje živi živi značajan broj crnogorskih iseljenika pretežno bošnjačke nacionalnosti. Neki od njih stigli su ipak u međuvremenu kako bi ostvarili biračko pravo, pa se spekuliše da su u neka podgorička naselja došle čitave porodice.
Sa druge strane, opozicija je proteklih meseci pokušala da blokira masovan dolazak nelegalnih glasača u Crnu Goru. Koalicija „Za budućnost Crne Gore“ je kreirala aplikaciju „Ostani doma“ preko koje navodno mogu da provjere nezakonite birače koji dolaze iz inostranstva, odnosno one koji se nisu odjavili iz Crne Gore, a imaju i prebivalište zemlje u kojoj žive.
Kandidat za poslanika te koalicije Slaven Radunović kazao je na konferenciji za štampu da su oni ovom akcijom uspjeli da značajno smanje broj glasača koji nelegalno imaju dva prebivališta – istovremeno u zemlji u kojoj žive i u Crnoj Gori, te da su nakon njihovog obraćanja vlastima država gdje živi najveći broj crnogorskih iseljenika uspjeli da onemoguće dio DPS podrške iz inostranstva.
Pored lica koja imaju crnogorsko državljanstvo ali ne i pravo glasa, prema tvrdnjama opozicije, postoje i lica koja nemaju nikakve veze sa Crnom Gorim, a koje režim organizovano dovodi na glasanje.
Tako je na konferenciji za medije jedan od lidera DF-a Nebojša Medojević kazao da vlast u Podgorici navodno brodskim linijama Bari-Bar i Bari-Drač dovodi Rome iz Italije, Njemačke i Holandije.
- To nisu lica koja imaju bilo kakve veze s Crnom Gorom. Za njih su urađene lične karte i upisani su u birački spisak. Preko jedne agencije u Baru su im kupljene karte i taj transport bi trebalo da počne ovih dana. Ja sam pisao ambasadorki SAD da se radi o operaciji organizovanog kriminala, odnosno trgovini ljudima. Ti Romi dobiju pasoš na brodu pre iskrcaja u Baru i ličnu kartu za glasanje. Svaka grupa od 10 do 12 ima vodiča Roma iz Crne Gore koji su informatori ANB-a - tvrdi Medojević.
Kupovina ličnih karata
Kako se izborni dan približava, Demokratski front(DF) takođe tvrdi da Demokratska partija socijalista(DPS) sve više pojačava izborne zloupotrebe, te da je ovih dana izuzetno inteziviran otkup ličnih karata od građana Crne Gore koji su žrtve tranzicije i koji svojim pristajanjem da za 30 ili 50 evra prodaju ličnu kartu dovode u pitanje budućnost Crne Gore.
Poručuju da će, ukoliko se to ne zaustavi, ići korak dalje, tako što će DF početi da objavljuje imena i onih osoba koje su prodali lične karte, a ne samo imena onih koji se, kako kažu, bave otkupljivanjem ljudskih duša.
- Ukoliko nakon ove opomene ne dobijemo povratne informacije sa terena da su ljudi prestali da prodaju lične karte ili makar da je ovakav trend smanjen, teška srca ćemo krenuti da objavljujemo sadržaj notesa u koje smo imali uvid - saopštio je jedan od lidera Df-a, Slaven Radunović na Fejsbuk mreži.
SPC predmet istrage Agencije za sprečavanje korupcije
Sa druge strane, ni u DPS-u ne stoje skrštenih ruku, pa je Savjet Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) danas zatražio da se hitno prikupi i pripremi sveobuhvatna informacija u odnosu na aktivnosti vjerskih zajednica u aktuelnoj izbornoj kampanji, a u vezi sa članovima 7 i 33 Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja.
Više je nego jasno da je glavna meta ove inicijative Srpska pravoslavna crkva (SPC), koju je prethodno prorežimska nevladina organizacija „CEMI“ optužila da je moguće jedan od finansijera kampanje opozicionih političkih partija, a što je vjerskim zajednicama po zakonu o finansiranju političkih subjekata zabranjeno.
Građani koji se nalaze u samoizolaciji ili karantinu, a nisu pozitivni na koronavirus, moći će na dan izbora, u nedelju 30. avgusta privremeno da izađu radi glasanja i nakon toga se vrate u karantin ili kuću, dok će oni koji su pozitivni, a koji se nalaze na kućnom lečenju moći da glasaju putem pisma, kao i oni koji se nalaze na bolničkom lečenju.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
janjo
pre 5 godina
"Kupuje licne karte", ma sta izmisljate, ne kupuje nego ih PRAVI (ima policiju Milo pod sobom pa nemora da kupuje, nego samo pravi nove) pa ce sada na izborima Crna Gora imati VISE gasaca nego stanovnika...... zato tu glupost sa kupovanjem bacite, neda Milo pare za to, nove licne karte nepostojecih i umrlih su jeftinije
Građani koji se nalaze u samoizolaciji ili karantinu, a nisu pozitivni na koronavirus, moći će na dan izbora, u nedelju 30. avgusta privremeno da izađu radi glasanja i nakon toga se vrate u karantin ili kuću, dok će oni koji su pozitivni, a koji se nalaze na kućnom lečenju moći da glasaju putem pisma, kao i oni koji se nalaze na bolničkom lečenju.
Aktivisti Srpske napredne stranke (SNS), koji su kod Slavije postavili štandove stranke, napadnuti su od strane blokadera, koji su na njih nasrnuli noževima, suzavcem i teleskop-palicama.
Kina je danas demantovala tvrdnju Fajnenšel tajmsa da je kineski predsednik Si Đinping rekao predsedniku SAD Donaldu Trampu da bi ruski predsednik Vladimir Putin "mogao da zažali zbog pokretanja invazije na Ukrajinu".
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević govorio je o skandaloznoj politici koju vodi tzv. rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić, koji je upravo pokazao način na koji se bori za svoje "studente".
Potpredsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) i narodni poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srbije, Boris Bajić na sednici Skupštine objasnio ko su i šta su blokaderi.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako je blokader Ivan Bjelić umislio da je reinkarnacija Če Gevare, koja je omiljena aktivnost voditelja blokadera Zorana Kesića, gde smo to zatekli bivšeg fudbalera Ognjena Vranješa, kuda se kreće novinar Veran Matić...
Informer televizija od 16. maja donosi drugačiji vikend program za sve gledaoce koji žele da dan počnu uz najvažnije informacije, aktuelne teme i program uživo koji traje punih sedam sati.
Ležeći policajci moraju biti propisno postavljeni i odobreni od nadležnih organa, dok ako oštete automobil, imate pravo na odštetu samo ako niste napravili prekršaj.
Na pijacama u Vranju paprika, bilo da je zelena, crvena, slatka ili ljuta, neizostavni deo je prodaje. Međutim, ovih dana Vranjanci su na ozbiljnim mukama zbog cene ovog povrća koja ide i do 600 dinara po kilogramu.
Na magistralnom putu Tutin–Novi Pazar, u mestu Nadumce, danas je došlo do teške saobraćajne nezgode kada je putnički automobil marke "pasat" sleteo sa puta u kanjon Sebečevske reke.
U sarajevskoj Opštini Centar, na putu raskrsnice ulica Terezija-Vrbanja, juče se oko 18.25 časova, dogodila saobraćajna nesreća u kojoj je jedna osoba povređena.
Legendarna Katinkina kuća na Dedinju bila je mesto snimanja kultnih ostvarenja poput "Srećnih ljudi", "Žikine dinastije" i filma "Davitelj protiv davitelja".
Glumica Milena Dapčević dobijala je anoniman pretća pisma jer je bila u vezi sa istaknutim partizanskim borcem Pekom Dapčevićem što je u tadašnje vreme bilo neprihvatljivo.
Kontroverzni biografski film "Majkl" do sada je zaradio neverovatnih 700 miliona dolara širom sveta, ostavljajući iza sebe sve skandale koji ga prate od prvog dana snimanja.
Verovatno ste se već susreli sa onim malim poljem "Ja nisam robot" koje treba da označite na mnogim sajtovima. To je funkcija poznata kao reCAPTCHA, koja pomaže u razlikovanju stvarnih korisnika od automatizovanih botova.
Bigl po imenu Fin, koji je čitav život proveo u laboratorijskom kavezu, prvi put je osetio slobodu. Njegova reakcija kada je ugledao more je zapalila internet.
Zova je sada u punom cvetu, a budući da vrlo brzo prođe, iskoristite lepe dane da odete u prirodu, naberete je i napravite sok koji možete piti tokom vrelih dana.
Ako žudite za domaćom poslasticom, a nemate vremena za pečenje kore, obavezno probajte ovaj brzi kolač od piškota koji ukusom ne zaostaje za komplikovanijim tortama.
Pevač Željko Šašić uskoro će održati veliki koncert, a tom prilikom progovorio je i o odnosu sa bivšom partnerkom Sonjom Vuksanović, ali i o ćerki Sofiji.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar