• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Tanjug

05.11.2020

22:47

KADA ĆE SE ISPUNITI AMFILOHIJEVA POSLEDNJA ŽELJA! To se ne sme uraditi pre nego što... Perović dao odgovor!

Balkan

KADA ĆE SE ISPUNITI AMFILOHIJEVA POSLEDNJA ŽELJA! To se ne sme uraditi pre nego što... Perović dao odgovor!

Rektor Cetinjske bogoslovije Gojko Perović rekao je da crkvu na vrhu Lovćena treba podići onda kada se svi oko toga saglase i da nijednu crkvu ne treba dizati "tako što će neko nekoga da napada"

- Ako deo crnogorske građanske javnosti kaže da crkva na Lovćenu koju su obnovili Karađorđevići nije i Njegoševa crkva, onda ova koju bismo svi mi Crnogorci podigli, ne rušeći ništa, ne bi bila ''karađorđevićevska crkva'' nego neka treća ili ona prva - crkva Svetog Petra Cetinjskog na vrhu Lovćena - kazao je Perović za televiziju Vijesti i dodao da je amanet najvećeg pesnika i mitropolita crnogorskog, Njegoša, da bude sahranjen kao pravoslavni hrišćanin i vladika u crkvi na vrhu Lovćena.

Perović je kazao i da Njegošev mauzolej treba da ostane "kao simbol jednog vremena".

Izvornu crkvu na vrhu Lovćena, koju je podigao Njegoš 1845. sa željom da tu bude sahranjen, srušili su Austrijanci 1916. godine, a nakon toga su vlasti Kraljevine Jugoslavije obnovile kapelu 1925. Ponovno rušenje se dogodilo 1972. godine i na tom mestu je izgrađen Njegošev mauzolej.

"Vraćanje" Njegoševe crkve na vrh Lovcena bila je velika želja pokojnog mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija.

Patrijarh srpski Irinej je u nedelju na Amfilohijevoj sahrani u Podgorici rekao da ono što je Amfilohije nosio u srcu i kao amanet jeste "ljubav prema Kosovu i obnavljanje kapele na Lovćenu".
 



Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Težak prevarant! Ko je Zagorkin advokat Ivan Ninić: Kupio diplomu, Srbiju krivio za Banjsku...
Politika

Težak prevarant! Ko je Zagorkin advokat Ivan Ninić: Kupio diplomu, Srbiju krivio za Banjsku...

Nakon objavljivanja čitave afere i pozadine tužbe Bojana Pajtića protiv Informera, iza koje stoji vrhovna tužiteljka lično, otkrivamo i identitet advokata porodice Dolovac, vođe blokaderskih odmetnutih tužilaca i sudija, saradnika Aljbina Kurtija, branioca lica optuženih za planiranje terorizma u Srbiji i, najzad, rado viđenog gosta na svim antisrpskim medijskim platformama koje koristi za direktno rušenje vlasti i obmanjivanje javnosti.

07.06.2026

08:14

TV

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda
Live TV

"U sredu sa Bojanom Bilbijom" - Novi radijski format koji može i da se gleda

Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.

05.06.2026

16:31

Emisija koja pomera granice! Gledajte “Na merama” sutra od 20h!
Live TV

Emisija koja pomera granice! Gledajte “Na merama” sutra od 20h!

U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo koga to traži novinar blokader Mladen Savatović, čime se zanima političar u pokušaju Đorđe Stanković, gde se skriva najbolji drugar rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović, kako se opušta propali aktivista Petar Đurić…

05.06.2026

12:55

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Zabava

Premijera predstave "Luna Luna Park"
Kultura

Premijera predstave "Luna Luna Park"

Pozorište lutaka "Pinokio" sa ponosom najavljuje premijeru predstave "Luna Luna Park", u režiji Fabricija Montekija, koja će se održati u subotu 6.juna u 19:00 časova.

04.06.2026

11:51

Magazin

Džet set