AKO ZAŽIVI "VELIKA ALBANIJA" POČEĆE REKOMPOZICIJA ZAPADNOG BALKANA! Samo, Srbija se tu pita, uprkos nesposobnosti EU i SAD!
Podeli vest
Evropska unija i SAD kao da su nemi na pretnje Ramuša Haradinaja da će Kosovo ujediniti sa Albanijom ukoliko Srbija ne prizna samoproglašenu nezavisnost Kosova, jer nije homogena oko kosovskog pitanja, ali i jer su zapadne sile, odnosno Amerika i EU neusaglašene
Zašto Zapad žmuri pred najavama o ujedinjenju Kosova sa Albanijom?
Srbija i njena južna pokarajina su glavna priča poslednjih dana. Nema ko se nije oglasio o problemu lažne države i načinu kako da se Beograd natera da prizna Prištinu - od Međunarodne krizne grube, ambasadora SAD u lažnoj državi, EU... Svi imaju ideje i planove, ali su zaboravili najvažniju stvar - o tome se pita Srbija i bez njenog pristanka svi planovi Zapada su samo "mrtvo slovo" na papiru!
28.01.2021
18:22
Najave o ujedinjenju Albanaca, EU pripisuje predizbornoj kampanji Prištine, ali to nije razlog da ćuti, smatraju sagovornici Sputnjika.
Suzana Grubješić iz Centra za spoljnu politiku ističe da EU ne reaguje na ove izjave kosovskih lidera jer je uverena da je to predizborna retorika.
Zapad žmuri pred najavama o ujedinjenju Kosova sa Albanijom
- Portparol EU je osudio te izjave ali onako kako to čini Evropska komisija, dakle ništa jasno ili eksplicitno već je uopšteno rečeno da takve ideje narušavaju mir i stabilnost u ovom delu Evrope - kaže ona.
Evropska komisija i većina u EU, dodaje ona, ovakve izjave shvata kao deo predizborne kampanje na Kosovu jer se i Ramuš Haradinaj i Aljbin Kurti bore za osvajanje vlasti.
- U takvim uslovima u 99 odsto slučajeva reči se ne biraju tako da oživljavanje tih prastarih ideja o velikoj Albaniji sada ima svrhu u pridobijanju glasova - navodi Grubješić.
S druge strane, navodi, uopšte ne sumnja da takva ideja postoji i da bi mnogi Albanci vrlo rado videli veliku Albaniju odnosno ujedinjeno Kosovo sa Albanijom ali misli da su takve ideje neostvarive i to je nebrojeno puta rečeno svima.
Brisel mora biti odlučniji u osudi
- Ukoliko bi se to shvatalo na drugačiji način, onda bi to značilo oživljavanje svih drugih velikodržavnih projekata što bi odvelo u rekompoziciju zapadnog Balkana. Verujem da je bilo reakcija iz EU ka Prištini „iza scene", jer naravno ovo jeste opasan koncept. Ukoliko je EU stalo do mira i stabilnosti u ovom delu Evrope morale bi reakcije da budu jasnije i eksplicitnije - napominje Suzana Grubješić.
Foto: fotomontaža
Dragan Đukanović iz Centra za spoljnu politiku i profesor Fakulteta političkih nauka podseća da koncept velike Albanije ne podržava ni istok ni zapad. Razlog zbog čega se EU ne oglašava po ovom pitanju, prema njegovom mišljenju, treba tražiti u nejedinstvu same EU.
- Evropska unija nema koherentan stav kada je u pitanju kosovska nezavisnost i uopšte status Kosova, jer pet njenih članica nije priznalo nezavisnost Kosova. Tako da ona ovu vrstu rasprave koju poteže deo rukovodstva u Prištini ne smatra dovoljno relevantnom. Pošto nema jedinstven stav prema Kosovu generalno se i ne oglašava - kaže Đukanović.
EU ne vidi šta se radi u delovima Balkana
Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose je uveren da postoji više faktora zbog čega je EU nema i to nisu samo izbori, odnosno utisak da je u pitanju samo izborna retorika.
- Evropa je opsednuta svojim problemima vrlo dugo i od 2015. ne rade ništa ozbiljno na Balkanu, već se bave svojim problemima. Pri tom ne razumeju da su tako Balkan prepustili sopstvenoj dinamici, što može da se razvije u raznim pravcima - kaže Janjić.
Egocentrična politika EU, dodaje on, koja se vodi unutar država članica dovodi u pitanje njeno funkcionisanje i strašno podseća na SFRJ u raspadu.
Čeka li Evropa „veliku Albaniju", pa da nastavi integracije
- Znači, Evropa se očigledno strahom od ekonomske krize bavi unutrašnjim interesima nacija država, nemaju zajedničku geopolitiku i kada toga nema, propuštaju stvari kao što je ova kao da nisu na njihovoj teritoriji - dodaje naš sagovornik.
„Bajdenova" Amerika će se baviti sobom
Janjić kaže da nije siguran da će ideja o strateškom partnerstvu EU i Amerike zaživeti sa ovakvom Evropskom unijom.
- Bajdenova Amerika će se baviti sobom. To je ozbiljan problem i za nas i za Kosovo, jer ako se velike sile međusobno neusaglašavaju nego se pozicioniraju, a to se dešava, onda malo političari, oni koji su za velike države koriste prostor za svoje ideje, u ovom slučaju za veliku Albaniju - objašnjava Janjić.
Foto: fotomontaža
Ovo je period, zaključuje Janjić, kada velike sile moraju ozbiljno da se bave ovim delom sveta jer se čini da nema nikakvog orijentira/centra koji kontroliše situaciju, kako ne bi došli pred svršen čin što bi neminovno rasplamsalo strasti, ako ne i nešto gore.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Srbija i njena južna pokarajina su glavna priča poslednjih dana. Nema ko se nije oglasio o problemu lažne države i načinu kako da se Beograd natera da prizna Prištinu - od Međunarodne krizne grube, ambasadora SAD u lažnoj državi, EU... Svi imaju ideje i planove, ali su zaboravili najvažniju stvar - o tome se pita Srbija i bez njenog pristanka svi planovi Zapada su samo "mrtvo slovo" na papiru!
Pripadnici Afričkog korpusa Oružanih snaga Rusije napustili su malijski grad Kidal, nakon što je to uporište bilo opkoljeno hiljadama boraca, navodi se u izveštajima sa terena.
Iran je Sjedinjenim Američkim Državama predao formulu za pregovore u tri faze, prema kojoj bi se najpre razgovaralo o potpunom prekidu rata i garancijama da se sukob neće obnoviti u Iranu i Libanu.
Tajkunsku voditeljku Utiska nedelje, Olju Bećković, večeras je uživo u programu svojim odgovorom frapirao jedan gledalac koji se pri kraju emisije uključio kako bi glasao za jedan od ponuđenih predloga, to jest tema.
Blokaderski profesor Milo Lompar, koji predvodi jednu od zaraćenih blokaderskih frakcija, takozvane Lompariste, konačno je otkrio istinu o poliičaru Vladanu Đokiću, koji bi, podsetimo, trebalo da bude rektor Beogradskog univerziteta.
Sudija Ustavnog suda Mihajlo Rabrenović ocenio je da su rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić i deo dekana radili na upropašćavanju institucije koju su bili zaduženi da unaprede i rekao da to ne može biti obrazac koji će se preneti na nivo države.
Nakon pucnjave na Sedreniku, u kojoj su ranjene dve osobe, porodica i prijatelji povređenih reagovali su na način na koji je slučaj predstavljen u javnosti.
Tužilaštvo za organizovani kriminal Severne Makedonije saopštilo je da je privedeno 14 osoba osumnjičenih za nelegalan uvoz, distribuciju i korišćenje falsifikovanih medicinskih lekova i pomagala za estetske intervencije.
Državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Bijelom Polju odredio je zadržavanje do 72 sata osumnjičenima T. V. (27) i L. R. (34) iz Mojkovca, nakon saslušanja povodom slučaja brutalnog zlostavljanja muškarca B. M. (28).
U poslednje dve decenije, Balkan je potreslo čak 13 masovnih ubistava u kojima je ugašeno 102 života, a najtužnija činjenica je da su trećina tog broja bila deca.
Prava drama odigrala se danas na auto-putu Miloš Veliki, u smeru od Požege ka Beogradu, kod tunela Laz, kada se zapalio kamion natovaren robom velike vrednosti.
Glumac Miodrag Miki Krstović retko govori o privatnom životu, ali je jednom prilikom odlučio da podeli iskustvo koje mu je, kako kaže, potpuno promenilo pogled na zdravlje.
Finansijski horoskop za maj donosi dobre vesti za neke znakove, posebno za Bikove, Blizance i Jarčeve, kojima se otvaraju nove prilike za zaradu i stabilnost.
Glumac i slikar Uroš Đurić jedno vreme bio je u ulozi tragača u kvizu "Potera" koji se emituje na Radio-televiziji Srbije. Tokom tog perioda, dogodio mu se jedan nezgodan gaf.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar