Jelena Brajdić nestala je 1970. godine pod okriljem noći u Rakovičkom Selištu u Karlovačkoj županiji kada je imala 62 godine
Iako porodica napokon zna gde je skončala, okolnosti njenog nestanka i uzrok smrti i dalje su misterija. Spominjali su se različiti motivi nestanka, a najviše su pitanjima "rešetali" njenu snaju, suprugu najstarijeg Jelenina sina Ivana. Njeno šestero dece izgubilo je svaku nadu, da bi nakon 50 godina, tačnije 17. oktobra 2020., njene kosti pronašli speleolozi, pripadnici HGSS-a, u pećini Badanjkov bezdan, 300 metara od kuće. A DNK analiza prošle nedelje pokazala je - to je nestala Jelena Brajdić!
Jelenin unuk Mile dobro pamti dan kad mu je baka nestala.
- Bio je 1. maj. Znam da smo mi deca sadili grašak u polju. Mama je išla napred i stavljala kolce, a mi smo išli iza nje, bacali seme i zatrpavali rupice. Baka je imala običaj da zaključa vrata ako negde ide. Imali smo dvostruka vrata, spoljna i unutrašnja. Mama je primetila da je baka otišla, a nije zaključala vrata - prisećao se Mile, koji s ocem Ivanom (90) još živi u Rakovičkom Selištu.
- Mama je rekla da pogledamo da nije izvela kravu na pašu. Ali, kad smo došli do krave, videli smo da kravu dva dana niko nije pomuzao - zamišljeno priča Mile, a prenosi portal "24 sata".
Otkriva nam da su deca s odraslima nekoliko dana tražili baku po okolini.
- Obišli smo rodbinu koja je živela u susednim selima, obišli smo sve na ovom području. Spustili smo se i do ulaza u pećinu, gde su je speleolozi pronašli. Tamo smo našli njene crne papuče i krpu u kojoj je držala novac, ali novca nije bilo. Tamo ima jedan uski, strmi procep, u koji smo se mi kao deca nekada zavlačili, ali tada nismo mogli prođemo - ispričao je Mile.
Izgubila svu rodbinu
On je istakao da su njegovu baku tražili policajci sa psom, ali bez uspeha.
- Nakon godinu ili dve proglašena je mrtvom i do ove jeseni nismo znali gde je, ni šta joj se dogodilo - govori on.
Kako ističe za ovaj portal, baka Jelena je bila krojačica koja je u dva rata izgubila gotovo svu rodbinu.
- Posle Drugog svetskog rata ostala je udovica sa šestoro male dece. Suprug joj je ubijen 1942. godine, a svekar i svekrva preminuli su godinu kasnije od tifusa. Još je ranije ostala bez oca i brata - priča Mile.
Foto: Pixabay
Bila vernik
Njegov otac Ivan je Jelenino najstarije dete. Imala je još četiri ćerke i najmlađeg sina Stjepana rođenog 1942. Od njih šestoro živi su samo Ivan i Milka, koja živi u Zagrebu. Baka Jelena ima i 18 unučadi.
Ivan Brajdić prisetio se kako su 1942. bežali prema Karlovcu.
- Naišli smo na partizane. Pitali su nas kamo ćemo, rekli su da su oni narodna vojska i da nemamo što da bežimo, te su nas poslali kući. Bilo je teško nakon rata. Ja sam se najviše namučio. I opet sam dugo poživeo - priča Ivan uz širok osmeh.
Jelenini poslednji ostaci stigli su u utorak u Rakovicu, a u sredu je već bila sahranjena. Njena deca i unuci sad će napokon imati gde da joj zapale sveću.
- Bila je vernica. Te godine kad je nestala, bila je nesrećna jer joj deca nisu došla u posetu na Uskrs, a planirala su da je posete na Dan rada - kaže Mile.
Iz porodične kuće, oko četiri ujutru, 30. marta, nestala je Maja Paunović (14) iz naselja Resavice u opštini Despotovac, kako kaže za Telegraf.rs Saša Paunović, otac devojčice.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Iz porodične kuće, oko četiri ujutru, 30. marta, nestala je Maja Paunović (14) iz naselja Resavice u opštini Despotovac, kako kaže za Telegraf.rs Saša Paunović, otac devojčice.
Bivši pukovnik Oružanih snaga Ukrajine Valerij Drogajcev, koji je 2022. godine izdao naređenje za raketni napad sistemom „Točka-U“ na Belgorod, navodno je otrovan falsifikovanim alkoholom koji su mu dali ljudi iz njegovog ranijeg okruženja.
Kako nezvanično saznajemo, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu uhapšeno je više pripadnika Interventne jedinice 92 jer su sprečili procesuiranje Saše Vukovića zvanog Boske za pucnjavu u jednom restoranu na Autokomandi u novembru prošle godine.
Nakon istorijskih scena koje su obišle svet, kada su ispred Hrama Svetog Save brojni vernici iz Srbije, regiona i drugih delova sveta čekali da se poklone i pomole pred Bogorodičinim pojasom, pokrenut je bogohulni trend kojem su se ovoga puta pridružile i hrvatske "Novosti".
Pozitivni trendovi u odnosima Srbije i Sjedinjenih Američkih Država postali su trn u oku moćnicima iz senke u Evropskoj uniji i zbog toga je lansirana operacija "Udar" čiji je jedini cilj da se sruši strateški dijalog Beograda i Vašingona, saznaje Informer.
Predsednik Srpske radikalne stranke (SRS) prof. dr Vojislav Šešelj žestoko je udario na crnogorskog predsednika Jakova Milatovića, poručivši da šef naše države Aleksandar Vučić nema nijedan razlog da ga poziva u Beograd!
Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović istakla je da su danas uspešno zatvorena sva pitanja sa madjarskim MOL-om, te da je postignut kompromis kada je u pitanju ugovor akcionara izmedju Republike Srbije i MOL-a.
Na vojnoj vežbi koja će se održati na Vidovdan, 28. juna, biće prikazano mnogo toga novog, uključujući i napadačke rojeve dronova i borbene sisteme koje građani do sada nisu mogli da vide, rekao je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Nevreme praćeno lokalnom pojavom pljuskova sa grmljavinom do kraja dana stiže na zapad i jug Srbije, rekli su iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Ulcinjska policija isključila je iz saobraćaja četiri četvorocikla - kvad vozila i podnela prijave protiv više osoba zbog prekršaja iz Zakona o bezbednosti saobraćaja.
Po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, policijski službenici Policijske stanice Novi Beograd uhapsili su državljanina Turske M. C. (44), zbog sumnje da je izvršio krivično delo polno uznemiravanje.
Policija u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsila je M. J. (22), zbog sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
U Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu priveden E. M. (33), koji je uhapšen po nalogu javnog tužioca zbog sumnje da je izvršio krivično delo krađa.
Porodica popularnog grčkog pevača Konstantinosa Argirosa postala je bogatija za još jednog člana. Njegova supruga Aleksandra Nika porodila se 8. juna i na svet donela zdravu devojčicu, njihovo drugo dete.
Tokom leta nije važno samo koliko često zalivate biljke, već i u koje vreme to radite. Pogrešan termin zalivanja može dovesti do venuća, opadanja cvetova i oštećenja listova, čak i uz redovnu negu.
Iako ne postoji jedinstvena formula za srećnu i stabilnu vezu, određeni obrasci ponašanja mogu ozbiljno da naruše bliskost, sigurnost i poverenje između partnera.
Brz, ukusan i posan obrok dolazi iz jednostavne kombinacije pirinča, sočiva i spanaća. Gotov je za samo 15 minuta i savršen je za dane posta ili lagani biljni ručak bez komplikacija.
Jovana Jeremić ponovo je privukla pažnju javnosti iskrenim izjavama o svom emotivnom životu i vezi sa bokserom Milošem Stojanovićem Tigrom, pa razvezala jezik o koleginicama koje su "lažne moralistkinje".
Pevač Nikola Rokvić uvek je bio miljenih ženskog pola, a današnjom objavom gde kao od majke rođen, peva pod tušem zapalio je ne samo maštu već i društvene mreže.
Voditeljka Radio-televizija Srbije Ivana Milenković završila je studije na Arhitektonskom fakultetu, a nakon master studija upisala je i doktorske studije na odseku za ekološku i bioklimatsku arhitekturu.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.