Skandalozna odluka rukovodstva Radio-televizije Crne Gore i generalnog direktora Borisa Raonića da Javni servis prikaže bosanskohercegovački film "Quo vadis, Aida" Jasmile Žbanić, koji govori o "genocidu" nad Bošnjacima u Srebrenici 1995. godine, izazvao je ogorčenje kod većine žitelja ove zemlje
Sama najava izazvala je ogorčenje među Srbima u Crnoj Gori, koji su, kako kažu, očekivali da će padom režima Mila Đukanovića, Javni servis napraviti diskontinuitet u odnosu na kreatore programa iz vremena koje je baštinilo antisrpsku politiku. Kategorični su u oceni da film ima političku pozadinu preko koje se nastavlja antisrpska propaganda, ali i prikriveni cilj da se u drugi plan potisne ostvarenje Predraga Gage Antonijevića "Dara iz Jasenovca" i predstavlja potiranje tog zločina koji se dogodio u Drugom svetskom ratu.
- Film "Quo vadis, Aida" nema nikakve veze sa umetničkim ostvarenjem koje bi zavređivalo pažnju. Radi se o jednoj apsolutnoj propagandi zapadnog sistema nametnutih vrednosti koji je napravio i tzv. državu Kosovo i rat u bivšoj Jugoslaviji, a sada želi da održi taj princip krivice jednog naroda - kaže za "Novosti" dramaturg i režiser Radisav Jevrić.
On smatra da se u ovom filmskom "ostvarenju" ne radi ni o kakvoj estetici, već o najgoroj vrsti propagande.
- Ne postoje druge žrtve iako se desio krvavi rat u kojem je bilo ratnih zločina na svim stranama, kao i u svakom građanskom ratu. Svaka žrtva je važna, bilo da je jedna ili ih je više. Ali, nekog proglašavati genocidnim, a nekog apriori žrtvom ne vodi ničemu. Film je propagandni pamflet i ništa više - kategoričan je Jevrić.
Po oceni stručnjaka, film je napravljen u duhu satanizacije Republike Srpske i celog srpskog naroda. Da je, film antisrpska propaganda pod firmom umetničkog stvaralaštva uveren je i profesor Budimir Aleksić, direktor Instituta za srpsku kulturu.
- Sve je u duhu narativa koji traje 30 godina, a on je pojednostavljen i banalan: da su Srbi remetilački faktor na Balkanu, da su krivi za sve ratove i da ih treba predstaviti kao negativce kao i njihovo političko i vojno rukovodstvo u proteklom građanskom ratu - kaže Aleksić.
Foto: printscreen
On dodaje i da to što Javni servis Crne Gore emituje antisrpsku propagandu znači "da i ovaj menadžment i rukovodstvo RTCG nastavljaju uređivačku politiku prethodne, Đukanovićeve medijske politike koja je imala vrhunac upravo na Javnom servisu".
- Ovaj film služi da bi se skrenula pažnja sa stvarnog genocida u Jasenovcu, da bi se on zaboravio i potisnuo. Stvarni ideološki događaji, stvarna stradanja, žrtve i dželati treba da se izbrišu, a da se na drugoj strani iskonstruiše još jedna laž. Emitovanje takvih filmova nije ništa drugo nego nastavak mržnje i netrpeljivosti prema većinskom stanovništvu pravoslavne Crne Gore koja o proteklim ratovima na ovim prostorima misli dijametralno suprotno od onoga što misle nosioci antisrpske politike u regionu i šire - kategoričan je Aleksić.
Insert iz filma "Quo vadis, Aida" gde srpski vojnici pretresaju delegaciju muslimana iz Srebrenice.
Odmah nakon toga imate i istiniti snimak iz 1995. godine, objavljeno je Instagram stranici Istorija Srbije, morate pogledati:
Šverc cigareta će se odvijati sve dok neko u vrhu vlasti dobija pare za to, a Demokratski front bi to ukinuo za jedan dan. Zato su svi koji primaju pare od šverca cigareta bili protiv da DF uđe u Vladu, saopštio je predsednik Pokreta za promjene i jedan od lidera DF-a Nebojša Medojević
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Šverc cigareta će se odvijati sve dok neko u vrhu vlasti dobija pare za to, a Demokratski front bi to ukinuo za jedan dan. Zato su svi koji primaju pare od šverca cigareta bili protiv da DF uđe u Vladu, saopštio je predsednik Pokreta za promjene i jedan od lidera DF-a Nebojša Medojević
Unutar studentskog pokreta koji je organizovao blokade došlo je do ozbiljnog raskola i međusobnih optužbi za netransparentnost, loš rad na terenu i nestanak novca.
Ruska vojska zauzela je selo Ševčenko u Harkovskoj oblasti koje su ukrajinske oružane snage pokušale da zadrže koristeći najobučenije jedinice, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Srbi širom Kosova i Metohije od ranih jutarnjih sati masovno izlaze na izbore, a prizori iz srpskih sredina svedoče o velikom odzivu građana koji žele da ostvare svoje biračko pravo i izaberu svoje istinske predstavnike u parlamentu u Prištini.
Voditeljka TV Prva, Marija Savić Stamenić, govorila je o stanju u medijima tokom perioda vlasti bivšeg predsednika Srbije Boris Tadić, ističući da su tada postojala ozbiljna ograničenja kada je reč o načinu izveštavanja i postavljanju pitanja najvišim državnim funkcionerima.
Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, Čedomir Antić, gostovao je u emisiji na TV Prva, gde je govorio o aktuelnim društvenim i političkim temama, odnosu prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi, studentskim blokadama, kao i o, kako je naveo, rastućim podelama u društvu.
Nakon objavljivanja čitave afere i pozadine tužbe Bojana Pajtića protiv Informera, iza koje stoji vrhovna tužiteljka lično, otkrivamo i identitet advokata porodice Dolovac, vođe blokaderskih odmetnutih tužilaca i sudija, saradnika Aljbina Kurtija, branioca lica optuženih za planiranje terorizma u Srbiji i, najzad, rado viđenog gosta na svim antisrpskim medijskim platformama koje koristi za direktno rušenje vlasti i obmanjivanje javnosti.
Publika od sada ima priliku da svake srede od 17 časova na Prvom programu Radio Beograda prati novi politički tok-šou "U sredu sa Bojanom Bilbijom". Reč je o autorskom projektu koji se bavi najvažnijim političkim, geopolitičkim i društvenim temama koje oblikuju svakodnevni život građana Srbije, ali i globalne procese koji utiču na ceo svet.
U prethodnoj epizodi Informerove emisije “Na merama” otkrili smo koga to traži novinar blokader Mladen Savatović, čime se zanima političar u pokušaju Đorđe Stanković, gde se skriva najbolji drugar rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović, kako se opušta propali aktivista Petar Đurić…
Meteorolozi u Grčkoj izdali su upozorenje zbog naglog skoka temperatura koje će u pojedinim delovima zemlje prelaziti i 40 stepeni Celzijusa, dok se more ubrzano zagreva.
Arhimandrit Jefrem Vatopedski, jedan od najuticajnijih svetogorskih staraca, preživeo je progon, zatvaranje i veliku nepravdu, a sada prvi put u javnost
Mađarski MOL dobio je licencu od SAD da do 16. juna nastavi pregovore o kupovini ruskog većinskog udela u NIS-u. Iz kompanije navode da pregovori napreduju.
Radoman Vintolm i Dejan Bulatović uhapšeni su po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), zbog sumnje da su izvršili krivična dela stvaranje kriminalne organizacije i šverc kokaina.
Telefonske poruke dvojice tadašnjih službenika policije Crne Gore, otkrivaju da je zaštićeni svedok u slučaju ubistva Šćepana Roganovića prošao policijsku torturu nakon što je uhapšen u februaru 2020. godine kao član grupe koja je organizovala i taj zločin.
Muškarac star 25 godina zadobio je povrede nožem u tuči koja se dogodila na uglu ulica Koče Popovića i Gavrila Principa na Zelenom vencu, rečeno je u Hitnoj pomoći.
Kantonalno tužilaštvo Zeničko-dobojskog kantona uputilo je 4. juna Kantonalnom sudu u Zenici predlog za određivanje pritvora B. N, osumnjičenom za pokušaj ubistva vanbračne supruge H. S. u Zavidovićima.
Američki glumac Džejms Hendi poznat po ulogama u filmovima Top Gan: Maverik i Džumandži, izboden je na smrt u vlastitom domu u Los Anđelesu, saopštila je policija.
Pozorište lutaka "Pinokio" sa ponosom najavljuje premijeru predstave "Luna Luna Park", u režiji Fabricija Montekija, koja će se održati u subotu 6.juna u 19:00 časova.
Slaviša Čurović bio je protiv referenduma 2006. godine i odvajanja Crne Gore, a njegov stav nije podržala produkcijska kuća, te je zadala kukavički udarac!
Sredina juna donosi značajne finansijske promene za Bikove, Device i Ribe, a 15. jun se izdvaja kao datum kada bi moglo doći do olakšanja u vezi sa novcem i dugovima.
Britanska manekenka Peni Lejn privukla je veliku pažnju na reviji kupaćih kostima u Majamiju, gde je na pisti predstavila dva različita i veoma efektna izdanja.
Bivša stjuardesa Barbara Bačilijeri, koja je godinama radila u kabinskom osoblju, upozorila je na najčešće greške koje putnici prave tokom spavanja u avionu i objasnila zašto neke navike mogu biti nehigijenske, neprijatne, pa čak i opasne.
Kompanija Meta počela je širom sveta da uvodi novu pretplatničku uslugu za Instagram, čime određene funkcije po prvi put postaju dostupne isključivo korisnicima koji plaćaju mesečnu članarinu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar