HRVATSKA NA KOLENIMA, PODACI SA POPISA tek delimično otkrivaju DEMOGRAFSKU KATASTROFU LIJEPE NJIHOVE!
Podeli vest
Državni zavod za statistiku Hrvatske će u petak objaviti prve podatke sa prošlogodišnjeg popisa stanovništva. Ovaj podatak biće i odgovor na pitanje koje već neko vreme kruži u javnosti - ima li ih manje od četiri miliona
Brojni negativni demografski trendovi primećeni su u poslednjih nekoliko godina; od emigracije, koja je posebno porasla od ulaska Hrvatske u Evropsku uniju, do povećane smrtnosti, delimično uzrokovane epidemijom, ali i slabim prirodnim priraštajem.
Zastrašujuća situacija zavladala je u Hrvatskoj nakon što vatrogasci ne mogu da stave pod kontrolu jeziv požar koji je buknuo kod Lokve Rogoznice kraj Omiša u ponedeljak nešto nakon 21 sat, pri čemu je situaciju dodatno pogoršala stravično jaka bura koja je počela da duva nedugo nakon izbijanja vatrene stihije, pa su sa tog područja čitav region obišli jezivi snimci.
11.01.2022
14:49
Kombinacija ovih faktora predstavlja demografsku katastrofu, o kojoj su stručnjaci dosta pisali poslednjih godina. Ali demograf Nenad Pokos tvrdi da se u senci razmišljanja o depopulaciji dešava još jedan nepovoljan trend. Tvrdi da mnoga hrvatska naselja prirodno odumiru. Štaviše, nije reč o puzećem efektu, kaže on, već o skokovitoj promeni, koja je vidljiva i u naseljima koja su donedavno imala pozitivnu prirodnu promenu.
To najbolje ilustruje broj živorođenih po naseljima u pojedinim godinama, koji pokazuje da prema poslednjim dostupnim podacima u 2020. godini, od ukupno 6.757 statistički nezavisnih naselja, u njih 2.910 ili čak 43,1 odsto nije bilo novorođenih. U 1224 naselja je rođeno samo jedno dete, utvrđeno je da u 61,2 odsto naselja niko nije rođen ili je rođeno samo jedno dete.
Još porazniji je podatak da je 2020. godine čak 93,4 odsto naselja nije imalo rođenu decu ili je broj rođenih u njima bio samo do desetoro dece. Nasuprot tome, u ostalih 448 ili 6,6 odsto naselja rođeno je više od desetoro dece, a u tom broju samo 32 naselja beleže više od 100 rođene dece. U četiri najveća naselja; Više od četvrtine rođeno je u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku, odnosno 26,3 odsto od ukupnog broja dece u Hrvatskoj", rekao je demograf Pokos.
Analizirajući ove poražavajuće brojke, odlučio je da ih uporedi sa podacima iz 1970. godine. U to vreme u Hrvatskoj je bilo 6735 naselja. U 39,5 odsto naselja nije rođeno dete ili je rođeno samo jedno dete. S druge strane, u 885 naselja 1970. godine rođeno je više od 10 dece, što je duplo više naselja sa relativno dobrim prirodnim priraštajem u odnosu na 2020. godinu.
Pravi kontekst demografske katastrofe može se dobiti samo ako se ovi podaci uporede sa brojem umrlih u svakom naselju u prethodnoj godini. Pokos je to takođe analizirao i došao do zapanjujućih brojki.
- U 2020. godini zabeležen je prirodni pad u čak 3.905 ili 57,8 odsto naselja, odnosno broj umrlih u ovim naseljima bio je veći nego u broju živorođenih. Može se zaključiti da su i ova naselja na ivici. demografskog izumiranja, čime se udeo uskoro izumrlih naselja podiže na 77 odsto, odnosno više od tri četvrtine svih naselja.
U 2020. godini bilo je 998 rođenih više nego umrlih, što je samo 14,8 odsto svih naselja, ili skoro četiri puta manje nego što je bilo naselja sa prirodnim padom. U preostalih 556 naselja broj rođenih bio je isti kao i broj umrlih, a među njima je bilo 281 naselje u kojima je samo jedan stanovnik rođen živ i umro, pa se s pravom postavlja pitanje demografske budućnosti ovih naselja", upozorio je demograf Pokos.
I ovde je povukao paralelu sa 1970. godinom i utvrdio da je tada u 2701 naselju 40,1 odsto od ukupnog broja naselja zabeležilo prirodni pad. Rođenih je bilo za 2.499 više ili 37,1 odsto od ukupnog broja, dok je isti broj rođenih i umrlih zabeležen u 786 naselja, a u 749 naselja niko nije umro niti rođen.
Pokos upozorava da u analizi nije koristio podatke o migracijama, jer oni nisu javno dostupni za svako naselje u Hrvatskoj. Ali on je uveren da bi korišćenjem ovih podataka dobili još poraznije brojke.
Problematično je i to što mnogi građani prijavljuju prebivalište u naseljima u kojima ne žive veći deo godine osim, ??recimo, posedovanja stana ili vikendice, čime izbegavaju plaćanje većeg poreza. Osim toga, mnogi iseljenici nisu odjavili svoje prebivalište u Hrvatskoj da bi ostvarili pravo na zdravstveno osiguranje ili socijalna davanja.
Kada bi ovi podaci bili usaglašeni, odnosno pravilno ažurirani i javno dostupni, demograf Pokos i njegove kolege mogli bi otkriti prave razmere demografske katastrofe u Lijepoj njihovoj.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
riki
pre 4 godine
..ko ih sisa samo neka umiru neka nestanu svi to je genocidna tvorevina i tzv.narod.
Zastrašujuća situacija zavladala je u Hrvatskoj nakon što vatrogasci ne mogu da stave pod kontrolu jeziv požar koji je buknuo kod Lokve Rogoznice kraj Omiša u ponedeljak nešto nakon 21 sat, pri čemu je situaciju dodatno pogoršala stravično jaka bura koja je počela da duva nedugo nakon izbijanja vatrene stihije, pa su sa tog područja čitav region obišli jezivi snimci.
Rusija sada ima jasnu prednost u novoj trci u naoružanju 21. veka, izjavio je bivši obaveštajac i vojni analitičar Skot Riter u intervjuu novinaru Endrjuu Napolitanu.
Posle poteza Vašingtona prema Venecueli, Grenlandu i Iranu, postaje jasno da američka spoljna politika ne staje na tim tačkama. Prema oceni političkog analitičara Ivana Starodubceva, sledeća meta strateškog pritiska logično je – Turska.
Državni vrh, na čelu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, izdvojio je za lečenje naših najmlađih stanovnika više nego što su blokaderi mogli da sanjaju pre 2012. godine - a o tome je na Informer TV govorio i Mirsad Đerlek, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja.
Andrea Jovanović, doktorantkinja filozofije na Filozofskom fakultetu u Beogradu i istraživač-saradnik u Institutu za političke studije, komentarisala je blokadere i njihovu navodnu listu. Koemnta na ovu temu je dao i narodni poslanik - Nebojša Bakarec.
Opozicioni voditelj i osvedočeni hejter svih koji ne prate njegov narativ Marko Vidojković još jednom je demonstrirao svoju "učtivost" i "kulturu" u najnovijoj kolumni za "Danas".
U 10. epizodi Exatlona videli smo pobedu Crveni za samo jedan poen, što znači da su Plavi izgubili borbu za nominacije. Posle toga, odlučeno je da Dušica Topić ispadne iz daljeg takmičenja.
Učesnik Exatlona Srbija Nemanja Radovanović izazvao je veliku pažnju kada je, vidno uznemiren, ušao pred svim takmičarima otvoreno priznao da ne oseća podršku svog Plavog tima.
Član Plavog tima Exatlona Srbija Nemanja Radovanović odustao je od uloge kapitena, te je "štafetu" predao Sanji Kalinović koja se prema njegovim rečima jedina javila da preuzme tu ulogu.
Među učesnicima Exatlona tenzije rastu iz epizode u epizodu, a u večerašnjoj one su kulminirale. Atmosfera na poligonima bila je gotovo električna, a napetost između Plavih i Crvenih dostigla je vrhunac.
Prethodne sedmice u Informerovoj mega popularnoj emisiji "Na merama" mogli ste da vidite kako bivša ministarka Danica Grujičić pohodi blokaderske šatore, gde to tumara analitičar Aleksandar Radić, čime se sada bavi doskorašnji trener KK Partizan Željko Obradović, na koji način glumica Iva Štrljić vežba za novu ulogu…
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek gostujući u Info jutru govorio je o ulaganjima u zdravstvo i lečenju dece pre 2012. godine i od te godine do danas.
Analitičar Stevica Deđanski istakao je da je pitanje prodaje Naftne industrije Srbije pre svega ekonomsko, te da je najvažnije očuvati stabilnost energetskog sistema i interese države.
Filmska pljačka dogodila se sinoć na Zvezdari kada su četvorica nepoznatih muškaraca opljačkali prodavnicu i tom prilikom povredili sina vlasnika lokala (29) koji je državljanin Kine.
Suđenje za planiranje likvidacije Marka Ljubiše Kana obeležio je izostanak svedoka čije je privođenje bilo naloženo, dok su pred sudom izneti novi detalji o sumnjivim kretanjima, presretnutim porukama i obračunima kriminalnih klanova.
Policija u Staroj Pazovi sinoć je zaustavila 33-godišnjeg muškarca koji je vozio BMW pod dejstvom alkohola i kokaina, bez vozačke dozvole, bez lične karte i sa kesicama droge u džepu, i automobilu.
Prošlo je skoro 10 godina od smrti glumca Milorada Mandića Mande, a njegov brat Nenad otkrio je da je glumčevo zdravlje bilo ozbiljno narušeno zbog kredita za stan i pozorišta.
Kultni film "Maratonci trče počasni krug" ne pamti se samo po nezaboravnim replikama i glumačkim bravurama, već i po brojnim anegdotama koje su se dešavale iza kamere.
Glumica Nevena Neradžić, koja u filmu "Saučesnici" igra partnerku glavnog junaka kojeg tumači Radovan Vujović, kaže da je inspiraciju za ulogu pronašla u svojim prošlim vezama.
Naprskate se ujutru, a već posle ručka, ništa? Ovi parfemi za 2026. godinu obećavaju ono što većina ne može: miris koji traje satima i ne nestaje sa kože.
Prema drevnim feng šui učenjima, postoji jedna stvar koju mnogi nesvesno drže pored vrata, a koja se smatra posebno lošim znakom i privlači nesreću u dom.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar