• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer.rs/index.hr

17.08.2022

11:15 >> 11:16

HRVATSKA SE SPREMA ZA ISKLJUČENJE STRUJE! Direktor energetskog instituta otkrio šta čeka ovu zemlju na jesen!

Pixabay

Balkan

HRVATSKA SE SPREMA ZA ISKLJUČENJE STRUJE! Direktor energetskog instituta otkrio šta čeka ovu zemlju na jesen!

Podeli vest

Dražen Jakšić, direktor energetskog instituta Hrvoje Požar, komentirisao je za medije cene energenata, kao i kakvi se scenariji mogu očekivati na jesen

Što se tiče cena struje, Jakšić je rekao da su one u veleprodaji višestruko više nego pre godinu dana te da se deo njih preliva na leđa potrošača, ali i da domaćinstva danas plaćaju daleko nižu cenu od nabavne.

“Pritisak je u svakom slučaju velik i zbog uticaja krize Rusije i Ukrajine, a i sada imamo situaciju da je ovo izuzetno sušna godina u celoj Evropi i time je smanjena proizvodnja električne energije iz hidroelektrana i to utiče na porast cena na veleprodajnim tržištima.

"Kako će se ona odraziti i na cenu domaćinstva zavisi i od odluke vlade, ali neko će tu razliku morati platiti. U ovom slučaju veliki je teret na dobavljačima, u ovom trenutku na HEP-u, koji drži veliki deo na tržištu maloprodaje u Hrvatskoj", rekao je Jakšić.

Ističe da dugoročno nije održiva cena koju sada plaćamo, ali i da je nezahvalno prognozirati kako će se cene kretati.

“Imamo poremećaj u nabavci i teško je predvideti kako će se cene kretati, ali zasigurno neće doći do bitnog smanjenja cena u sledećem periodu, ostaće na visokom nivou sigurno nekoliko meseci, a možda i duže i pitanje je koliko je to održivo za funkcionisanje energetskih kompanija”, rekao je Jakšić.

O redukcijama


Što se tiče spominjanih redukcija struje, direktor instituta Hrvoje Požar rekao je da se nada da neće doći do takvog scenarija.

“Međutim, činjenica je da imamo značajno manju proizvodnju iz hidroelektrana i veću potrebu za proizvodnjom iz fosilnih goriva i uvoza, sa sličnom situacijom se susreću mnoge evropske zemlje. Ja bih rekao da situacija jeste zabrinjavajuća, ali još uvek nije alarmantna i nadamo se da do redukcija neće moratidoći”, rekao je Jakšić.

Ipak, uputio je savet građanima. “Treba pozvati sve građane u što većem broju, ali i preduzetnike, na mere štednje. Nikad nije bilo važnije štedeti energiju nego sada, kako bismo na zimu mogli izbeći redukcije, da bi akumulacije bile punije i kako bi skladišta gasa bila što punija”, rekao je Jakšić.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Zoran

pre 3 godine

E, baš mi puca prsluk šta će biti u rvatskoj. Ajde malo da gledamo u svoje dvorište.

sledeća vest

Politika

Vučević poručio: Istina o Pogromu ne sme biti zaboravljena!
Politika

Vučević poručio: Istina o Pogromu ne sme biti zaboravljena!

Izaslanik predsednika Republike i savetnik predsednika Srbije za regionalna pitanja Miloš Vučević ocenio je večeras da Pogrom nad Srbima u AP KiM koji se dogodio na današnji dan 2004. godine bio slom međunarodnog prava i dodao da je nemoguće graditi trajni mir među narodima na temeljima očigledne nepravde.

17.03.2026

21:49 >> 21:53

TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje
Live TV

Dobro veče Srbadijo - Arno Gujon o godišnjici Albanskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji - Zločin koji i dalje traje

Urednik i voditelj emisije "Dobro veče Srbadijo" Igor Ćurčić ugostiće sutra od 22 sata uživo velikog humanitarca i direktora vladine kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujona, koji će govoriti o godišnjici stravičnog pogrom nad Srbima 17. Marta 20024. godine. Igorovi gosti biće i zdravičar i čuvar srpske tradicije Dragiša Simić, kao i harmonikaš Dragan Todorović, ali i sestre Gobović, Marija i Marina koje svojim glasovima pronose i čuvaju srpski etno melos.

16.03.2026

15:49

JOŠ TV VESTI

Društvo

Preminuo patrijarh Ilija II
Društvo

Preminuo patrijarh Ilija II

Katolikos-patrijarh cele Gruzije Ilija II preminuo je u klinici u Tbilisiju u 93. godini, saopštio je čuvar patrijaršijskog trona Gruzijske pravoslavne crkve, mitropolit Šio.

17.03.2026

21:30

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set