Glavni tužilac u BiH Milanko Kajganić tvrdi da izmene Krivičnog zakona koje je u julu 2021. godine nametnuo bivši visoki predstavnik Valentin Incko nisu zakonite i ustavne! Takozvanim Inckovim zakonom preti se zatvorskom kaznom od pet godina svakome ko negira navodni 'genocid' u Srebrenici!
Kajganić je ovo rekao za Radio-televiziju Republike Srpske (RTRS), dodajući da su do sada najviše prijava za negiranje 'genocida' dobili protiv predsednika RS Milorada Dodika, ali da su sve te prijave odbijene.
Odmah posle ove izjave, Kancelarija disciplinskog tužioca Visokog sudskog i tužilačkog saveta BiH (VSTS) ekspresno je formirala 'disciplinski predmet' protiv Kajganića!?! Iako nije saopšten konkretan razlog za ovu odluku, sva je prilika da je reč o političkom zastrašivanju i pokušaju disciplinovanja glavnog tužioca u BiH!
Odbačene prijave
Tome u prilog idu tekstovi u sarajevskim medijima koji pišu da je Kajganić 'pokušao da obesmisli' izmene Krivičnog zakona BiH koje je nametnuo Valentin Incko.
- Imamo situaciju u javnosti da se smatra da je donet novi zakon i da taj zakon zabranjuje samo negiranje genocida, ali i da svaka polemika oko toga je li negde bio genocid ili nije bio genocid predstavlja krivično delo. To nije u skladu sa Krivičnim zakonom BiH, postoje tu još neki elementi koje treba dokazati kako bi to bilo krivično delo - izjavio je Kajganić gostujući na RTRS, dodajući da je najveći broj prijava za negiranje 'genocida' bio protiv Milorada Dodika.
- U značajnom broju tih predmeta mi smo doneli tužilačke odluke. One su do sada sve bile negativne. Tužioci su objasnili iz kojih razloga su doneli te negativne odluke - istakao je Kajganić.
Odmah posle ove Kajganićeve izjave, protiv glavnog tužioca BiH pokrenuta je istraga!?!
- Kancelarija disciplinskog tužioca Visokog sudskog i tužilačkog saveta BiH formirala je disciplinski predmet protiv glavnog tužioca Tužilaštva BiH Milanka Kajganića zbog izjave za Radio-televiziju Republike Srpske - saopštila je portparolka Marjana Popović.
Nema elementa odgovornosti
Apsolutno nema elemenata disciplinske odgovornosti glavnog tužioca Milanka Kajganića. Članovi VSTS i disciplinski tužilac trebalo bi da poznaju pravo i da uvide da je njegova izjava bila pojašnjenje javnosti, tvrdi advokat Tatjana Savić.
Sam glavni tužilac BiH Milanko Kajganić, na drugoj strani, kaže da nije upoznat sa istragom koja je pokrenuta protiv njega.
- Nisam zvanično niti nezvanično obavešten da je formiran disciplinski predmet protiv mene. Nemam nameru da komentarišem odluke Kancelarije disciplinskog tužioca - ističe Kajganić.
Komentarišući sve ove navode, predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić kaže da je ovo pokušaj da se uvede verbalni delikt.
- Pokušaji da se uvede verbalni delikt o svakoj temi koja koristi srbofobne stereotipe i vraća nas u period 1992-1995. godine i priču o agresorima i braniocima u BiH razotkriva da se nije odustalo od ukidanja Republike Srpske. Ovo otkriva i nemoć bošnjačkih unitarista, kojima ističe vreme u paralelnom procesu sa restrukturiranjem svetske ravnoteže. Njima se žuri, pa zato sada pokazuju paniku - naglašava Stevandić.
Teško će im proći
Politički analitičar Anđelko Kozomara ocenjuje da se Kajganić nije izjašnjavao o Srebrenici, nego je stručno objašnjavao kada negiranje 'genocida' može da bude krivično delo.
- Glavni tužilac je u problemima. Neustavnim i antidejtonskim pravosuđem u BiH upravlja radikalna bošnjačka struja, koja hoće da jednim udarcem postigne dva cilja: pravosudno da kazni Dodika, jer mu politički ne može ništa, ali i da sa mesta glavnog tužioca smeni Srbina. Bez obzira na to što je u BiH sve moguće, ovo će im ići baš teško. Već je protiv nekoliko zvaničnika RS i novinara obustavljen postupak zbog negiranja 'genocida', upravo iz razloga na koje je ukazivao Kajganić - zaključuje Kozomara.
Prijavljen i Dodikov savetnik, tužioci odlučili da nema istrage
Radovan Kovačević, savetnik Milorada Dodika, podsetimo, 6. septembra 2021. godine gostujući na Federalnoj TV rekao je da u Srebrenici nije bilo genocida, posle čega je prijavljen Tužilaštvu BiH.
- Jasno i odgovorno tvrdim da se u Srebrenici nije dogodio genocid, da zločin koji se dogodio u Srebrenici ne može da se kvalifikuje kao genocid - kazao je Kovačević, protiv koga je krivičnu prijavio podneo Ibra Bešlija, službenik Federalne uprave policije.
Tužilaštvo BiH, postupajući po ovoj prijavi, saopštilo je da nema osnova za pokretanje istrage protiv Kovačevića.
"Obaveštavamo da je Tužilaštvo, u smislu odredbi iz člana 216, stav 3. Zakona o krivičnom postupku BiH, donelo Naredbu o neprovođenju istrage protiv Radovana Kovačevića zbog krivičnog dela negiranje genocida, iz člana 145, stavovi 3 i 7 KZ BiH, jer ne postoji osnov sumnje da je prijavljeno lice počinilo predmetno krivično delo", naveli su tužioci.
Izjava predsednika Republike Srpske Milorada Dodika da Srpska ostaje neutralna i da neće ući u NATO, niti da se to uopšte razmatra, naišla je na seriju napada opozicionih političara iz Republike Srpske, kao i medija iz FBiH koji su pokušali da demantuju Dodika.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Izjava predsednika Republike Srpske Milorada Dodika da Srpska ostaje neutralna i da neće ući u NATO, niti da se to uopšte razmatra, naišla je na seriju napada opozicionih političara iz Republike Srpske, kao i medija iz FBiH koji su pokušali da demantuju Dodika.
Džihadisti iz Sarajeva spalili su zastavu Republike Srpske postavljenu na jarbolu uz entitetsku liniju između Bosne i Hercegovine i Republike Srpske u blizini Darive.
Bogat dečiji program, rekordna zastava, primeri tehnološkog napretka i koncerti najvećih domaćih muzičkih zvezda. To je samo deo onoga što će građani imati prilike da vide sutra, 27. juna, na velikom skupu ispred Skupštine Srbije.
Pred Posebnim odeljenjem za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Višeg javnog tužilaštva u Beogradu saslušan je V. J. zbog pretnji predsedniku Aleksandru Vučiću i glavnom javnom tužiocu VJT.
Dok naša Vlada sa ponosom podržava ispunjenje poslednje želje srpskog heroja, Aleksandar Radovanović, generalni sekretar Pokreta slobodnih građana i jedan od podržavalaca uličnih blokada, sramno je napao lik i delo Blagoja Jovovića.
Samozvana organizacija „Alternativa Crna Gora“, predvođena Veskom Pejakom, pokrenula je sramnu hajku protiv vlasnika i glavnog urednika Informera Dragana J. Vučićevića!
Deonica autoputa od Adrana do Preljine na Moravskom koridoru, duga 28,71 kilometar, biće otvorena za saobraćaj sutra u 9.00 sati, najavili su Putevi Srbije.
Univerzitetski klinički centar Niš ulazi u završnu fazu priprema za otvaranje savremene bolničke banke krvi, jednog od najvažnijih projekata za unapređenje zdravstvene zaštite na jugu Srbije.
Više od 6.900 ljudi iz Srbije i inostranstva već se prijavilo za volonterski program Ekspo Plejmejkeri, a posebnu pažnju budućih volontera privlači volontersko angažovanje u sektoru Protokol, saopštilo je danas preduzeće Ekspo 2027.
Beogradska policija, po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, uhapsila je M. J. (37), zbog sumnje da je izvršio više krivičnih dela teška krađa i prevara.
Viši sud u Beogradu, po predlogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu izdao je međunarodnu poternicu protiv dvojice muškaraca osumnjičenih da su učestvovali u ubistvu Darka Veskovića Prike u Kumodražu.
Maloletni M.M. koji je kao 13-godišnjak ubio školskog druga Andreja Simića (13) u porodičnoj kući u Niškoj Banji, biće saslušan danas u Višem sudu u Nišu na suđenju svojim roditeljima M. M. i M. M. M. optuženim za teško delo protiv opšte sigurnosti i zlostavljanje maloletnika.
Pripadnici policije u Novom Pazaru, po nalogu nadležnog tužilaštva, podneće krivičnu prijavu protiv N. I. (42) iz Novog Pazara zbog sumnje da je izvršio krivično delo falsifikovanje isprave.
Slavni glumac i reditelj Radoš Bajić odlučio je da svoj godišnji odmor provede u Srbiji, tačnije u svom voljenom zavičaju, selu Medveđa kraj Trstenika.
Ako vam se baterija tokom putovanja prazni mnogo brže nego inače, uzrok možda nije stari telefon, već automatski uključeni lokacioni servisi i neprekidna potraga za signalom i Wi-Fi mrežama.
Glumica Selma Hajek otkrila je da efekat prirodnog "fejsliftinga" postiže tako što kosu zateže u visoki rep ili čvrstu punđu, što vizuelno podiže crte lica.
Čuveni kolač "slatki greh", koji se pravi od keksa, vanila krema i čokolade, gotov je za svega 20 minuta i idealan je izbor kada želite osvežavajući desert bez uključivanja rerne.
Pevačica Milica Pavlović danas je organizovala promociju novog albuma "Caka", a tom prilikom je otkrila da joj je ideja bila da kroz muziku vrati duh nostalgije.
Specijalnim nultim danom sinoć je svečano otvoreno ovogodišnje izdanje festivala Belgrade Music Week, a čast da započnu najveći muzički događaj leta, i to višečasovnim koncertnim spektaklom, pripala je neprikosnovenom tandemu - Jali Bratu i Bubi Corelliju.
Večeras će Tašmajdan biti epicentar najvećeg muzičkog događaja godine. Sve je spremno za Južni Vetar festival, spektakl koji će na jednom mestu okupiti legende najpopularnijeg muzičkog pokreta u istoriji domaće muzike.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.