Ima li tamo neko normalan?! Raskol u raskolničkoj crkvi - Bojović smenio Miraša Dedeića na Cetinju!
Podeli vest
U takozvanoj Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi na Cetinju došlo je do raskola, kada je Boris Bojović, nepriznati vladika, sa čela te nevladine organizacije smenio Miraša Dedeića, koji se predstavljao kao mitropolit Mihailo.
Ova odluka je doneta na skupu koji je nazvan "Opštecrnogorski zbor". Iako ne kriju mržnju prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi, kao i svemu što ima srpski predznak, predstavnici CPC su najavu za zbor napisali na ćirilici.
PES je doneo odluku da formira Vladu sa onim subjektima koji su Spajića podržali za mandatara, saopštili su iz ovog pokreta i kazali da su, nažalost, lideri Koalicije ZBCG Andrija Mandić i Milan Knežević izabrali opciju DPS-a i URA-e u sabotaži Milojka Spajića da uopšte i postane mandatar.
Agencija za sprečavanje korupcije najavila je pokretanje prekršajnog postupka protiv devet javnih funkcionera koji se nisu odrekli jedne od funkcija iako to zakon nalaže.
31.08.2023
15:52
Nejasno je kako se donose odluke u ovoj nepriznatoj, nekakonskoj crkvi, pa se ne zna na koji način je Boris izabran za njenog navodnog poglavara.
Čovek koji sebe naziva đakonom, Stefan Marković rekao je okupljenima na Cetinju da su doneli odluku da Dedeić mora da se penzioniše jer je mator.
- Mi pravoslavni Crnogorci, vernici naše svete CPC, okupljeni na Opštecrnogorskom zboru donosimo odluku da se mitropolit crnogorski Mihailo usled svoje starosne dobi, te u zadnjim godinama slabijoj posvećenosti arhijereskoj službi povuče u mirovinu, zadržavši Ustavom i kanonom zagarantovano doživotno dostojanstvo mitropolita, sa titulom umirovljeni mitropolit crnogorski - kazao je u svom obraćanju Marković.
Širom Crne Gore, povodom formiranja nove Vlade, održani su protesti građana u auto-kolonama u više gradova. Protesti građana nezadovoljnih saradnjom sa nekadašnjim partnerima DPS-a i što koalicija Za budućnost Crne Gore neće biti deo vladajuće većine, održani su u Podgorici, Nikšiću, Pljevljima, Tivtu, Herceg Novom...
Uprava carina Republike Srbije oduzela je preko 112 tona, odnosno gotovo 111 miliona komada cigareta vrednih preko 15,5 miliona evra iz jednog carinskog skladišta u Beogradu.
29.08.2023
19:53
Bojoviću je potom predata bela mitra sa brilijantskim krstom, a okupljeni su skandirali: "Živeo vladika, dostojan".
Bojović je najavio da će formirati Mitropolitski savet i upravni odbor, kao i da će obnoviti navodni rad Svetog Sinoda, iako čitava organizacija okuplja jedva 20 navodnih sveštenika.
Ova nevladina organizacija već duže vreme želi da oduzme manastire Sprske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, pa je Bojović najavio da će formirati pravni tim koji će se baviti tim radom.
Miraš zabranio izdajnicima da se prerušavaju u sveštenike!
Odgovor Dedeića bio je ekspresan! Borisu i njegovoj družini Miraš je ukinuo sveštenička prava i okrakterisao svecetinjsko sabranje kao propali politički miting i "gaženje Ustava CPC".
- Obmanuti sveštenici CPC koji su 03. 09. 2023. godine učestvovali u nekanonskom, nezakonitom i antiustavnom proglašenju vikarnog episkopa Borisa Bojovića za mitropolita Crnogorske pravoslavne crkve odrekli poslušnost su zakonitoj jerarhiji CPC. Po apostolskom kanonu 31; gangrijskom 6; antiohijskom pomjesnom Saboru pravilo 5; kartaginskom pomjesnom Saboru pravilo 10-11; Isti su napravili i druge greške i greha i u Crkvi nedozvoljene radnje, zbog čega im se, na osnovu apostolskih kanona 5 i 59; kanonu 20 IV Vas. Sabora, kanonu 3 Trulskog kanonu 14 Sardinijskog i kanonima 19 i 133 Kartaginskog izriče privremena zabrana sveštenodejstvovanja do konačne odluke na narednoj sjednici Svetog Sinoda CPC", istakao je Miraš i poručio, nakon svih ovih kanona koje je pobrojao da je „sveštenik pod ovakvom zabranom sveštenik samo po imenu, ali bez ikakvih svešteničkih prava, što je normirano kanonskim pravilima navedenih sabora".
Što bi rekli, ko razumije shvatiće!
Mesecima u svađi
Sredinom aprila objavljen je snimak telefonskog razgovora Dedeića i Bojovića o sumnjivom trošenju novca od donacijama, a u kojem se vide njihove svađe i netrpeljivost. U pitanju je snimak od 48 minuta u kojem se spominju Đukanović i sastanci sa njim, kao i novac koji su od Đukanovića dobijali kao donacije.
Skup je održan uoči godišnjice dana kada su pojedinci sa Cetinja pokušali da spreče ustoličenje mitropolita crnogorsko-primorskog SPC Joanikija na Cetinju.
Crnogorsku pravoslavnu crkvu ne priznaje nijedna pravoslavna crkva, a jedina koja joj pruža podršku je raskolnička Kijevska patrijaršija.
Ova navodna crkva Miraša Dedeića imala je podršku bivšeg predsednika Crne Gore Mila Đukanovića, koji je spornim Zakonom o slobodi veroispovesti hteo da manastire SPC proglasi državnim i da upravljanje njima dodeli Dedeiću.
Iako mnoge pristalice Đukanovića tvrde da poštuju navodnu CPC, većina posećuje manastire SPC i za obaljanje verskih obreda angažuje sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve.
Čak je Đukanović svog unuka krstio u Vaseljenskoj patrijaršiji, čime je izbegao da verski obred bude obavljen u raskolničkoj CPC.
Vladimir Božović, bivši ambasador Srbije u Crnoj Gori ušao je danas u tu zemlju i došao u posetu svojim roditeljima u Nikšić, a naglasio je da je Informer jedini medij u Srbiji kome je javio ovu vest
Komentarišući to što u novoj Vladi Crne Gore, po svemu sudeći, nema mesta za Srbe, predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da ne želi da se meša u unutrašnja pitanja te zemlje.
Jakov Milatović, predsednik Crne Gore, poručio je da je narod u toj državi jasno rekao da želi Srbe u budućoj vladi i da je to potvrđeno u Podgorici, gde je u vlasti koalicija Za budućnost Crne Gore (ZBCG) Andrije Mandića i Milana Kneževića, ali i na predsedničkim izborima na kojima je pobedio!
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
PES je doneo odluku da formira Vladu sa onim subjektima koji su Spajića podržali za mandatara, saopštili su iz ovog pokreta i kazali da su, nažalost, lideri Koalicije ZBCG Andrija Mandić i Milan Knežević izabrali opciju DPS-a i URA-e u sabotaži Milojka Spajića da uopšte i postane mandatar.
Politički analitičar Dragomir Anđelković, dežurni desničar Dragana Šolaka, gostovao je na televiziji N1 i tom prilikom najavio nasilnu promenu vlasti u Srbiji.
Predsednik Francuske Emanuel Makron, koji je najavio razgovore o pripremama za kontakte sa ruskim liderom Vladimirom Putinom, propustio je pogodan trenutak, ocenjuje ekspert za međunarodnu bezbednost Mark Episkopos.
Isplivala je šokantna fotografija na kojoj se pored štićenika odreženih istitucija Nebojše Bojovića i bivšeg ministra Tomislava Momirovića, nalazi prepoznatljiva njuška - rektor Beogradskog univerziteta Vladan Đokić.
Predsednik Udruženja prognanih Srba iz Hrvatske Mile Bosnić ocenio je danas da je odluka hrvatskih vlasti da Tompson nastupi na dočeku rukometne reprezentacije Hrvatske pokazatelj da iza svih ustaških događanja u toj zemlji stoji Vlada Hrvatske.
Bojan Dimović, zamenik direktora Olimpijskog centra Jahorina, u kome najviše novca ostavljaju ljubitelji skijanja iz Srbije, obožavalac je ustaškog pevača Marka Perkovića Tompsona.
Analitičar Dragoslav Bokan gostovao je u emisiji "Da se ne lažemo" na Informer TV. Bokan je tom prilikom govorio o ustaškom pevaču Marku Perkoviću Tompsonu, mržnji prema Srbima i srpskom autošovinizmu.
U večerašnjoj 22. epizodi Exatlona Srbija pobedu je odneo Crveni tim, rezultatom 8:5 kojim su sačuvali jednog člana svog tima od ispadanja na kraju nedelje.
Član predsedništva SNS Miroslav Čučković gostujući u Info jutru komentarisao je učešće rektora Beogradskog univerziteta Vladana Đokića na narednim izborima i to ispred tzv. Studentske liste.
Četrnaesta epizoda Informerove hit emisije "Na merama" otkriće vam gde poslanik blokader Branko Miljuš “bistri” politiku, čime se bavi samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve su gastronomske navike političara u pokušaju Miroslava Aleksića, kako penzionerske dane provodi poznato TV lice Žika Šarenica, te na koji način jedan od glavnih pretendenata za studentsku listu Milo Lompar glumata čoveka iz naroda.
U konzervi tunjevine "Il capitano" potrošač je, verovali ili ne, pronašao udicu, otkrilo je Udruženje potrošača "Efektiva". Samo pukom srećom, dodaju oni, čovek je nije pojeo, pa su sprečene fatalne posledice.
Američki proizvođač automobila Ford nedavno je vodio razgovore sa kineskim proizvođačem električnih vozila Xiaomi o mogućem partnerstvu koje bi kineskim kompanijama omogućilo ulazak na tržište SAD.
Treneru džudo kluba "Partizan" iz Beograda produžena je mera kućnog pritvora i protiv njega je pokrenuta optužnica zbog saobraćajne nesreće u kojoj je stradao mladi sportista Lazar P.
Na poslednjem ročištu koje se održalo pred Osnovnim udom u Beranama zbog brutalnog prebijanja Dejane Ć. (22), saslušano je nekoliko svedoka, a prikazan je i snimak jezivog nasilja koje je pretplata Srpkinja od osumnjičenog Vasa R.
Kako je Informer prvi pisao, u velikoj akciji UKP danas je u poznatom beogradskom restoranu uhapšeno nekoliko osoba zbog reketiranja, a među njima i Aleksandar A. pripadnik ''vračarskog klana".
Mnogi američki filmovi koji su obeležili generacije nastali su prema popularnim knjigama, donoseći na veliki ekran priče koje su osvojile i čitaoce i gledaoce širom sveta.
Američka reperka Niki Minaž objavila je šokantan status na društvenoj mreži Iks u kojem se osvrnula na imena mnogih holivudskih zvezda koja se spominju u kontroverznim dokumentima Džefrija Epstina.
Arapski parfemi su prepoznatljivi po izuzetnoj dugotrajnosti, snažnom intenzitetu i raskošnom bogatstvu mirisnih nota, a evo kojih pet važe za najlepše.
Voditelj Zoran Pejić Peja otvoreno je govorio o svom životu, karijeri, braku, ali i vezi svog sina Jovana Pejića Peje sa Enom Čolić, pa otkrio da je on najplaćeniji voditelj.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar