• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: informer.rs

17.03.2025

08:40

(VIDEO) TRAMPA MOŽDA OTROVALI?! Jeziv snimak kruži mrežama: Rusi šokirali tvrdnjom, ako je bio ricin...

Printscreen

Vesti

(VIDEO) TRAMPA MOŽDA OTROVALI?! Jeziv snimak kruži mrežama: Rusi šokirali tvrdnjom, ako je bio ricin...

Podeli vest

Nakon što je novinarka slučajno udarila aktuelnog predsednika SAD Donalda Trampa mikrofonom u lice, povelo se pitanje – šta da je mikrofon bio natopljen smrtonosnim otrovom poput ricina i da li Tajna služba SAD adekvatno štiti predsednika?

Incident se dogodio dok je Tramp odgovarao na pitanja novinara u bazi Endruz u Merilendu.

Ruski senator Aleksej Puškov osvrnuo se na incident, navodeći da su se pojavile spekulacije da je mikrofon mogao biti obložen otrovom ili da se ispod njegove navlake nalazio skriveni igličasti vrh premazan ricinom.

Ovaj scenario, iako spekulativan, dodatno je podgrejao zabrinutost oko bezbednosti Trampa, koji je već bio meta atentata prošle godine.

Šta je ricin i koliko je opasan?

Ricin je smrtonosni otrov dobijen iz ricinusovog zrna, a prema podacima FBI, nema poznat protivlek. Može se udahnuti u obliku aerosola, uneti putem zatrovane hrane ili vode, ili ubrizgati direktno u krvotok. Deluje tako što blokira proizvodnju proteina u ćelijama ljudskog tela, što dovodi do smrti u roku od 36 do 72 sata.

Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti upozoravaju da je ricin deo „otpadne kaše“ koja nastaje prilikom prerade ricinusovog ulja, ali da se mora posebno izdvojiti i preraditi kako bi bio upotrebljen kao biološko oružje.

Da li je predsednička zaštita nedovoljna?

Incident s mikrofonom pokrenuo je ozbiljne diskusije o tome da li je predsednik SAD dovoljno zaštićen. Tajna služba je odgovorna za bezbednost predsednika, ali ovaj događaj ukazuje na potencijalne propuste – kako je moguće da se predsednik SAD nađe u situaciji gde mu neko u neposrednoj blizini može prići s predmetom koji bi mogao biti korišćen za napad?

Iako zasad nema dokaza da je u incidentu s novinarkom bilo zle namere, ovaj slučaj otvara važno pitanje – da li je Trampova bezbednost dovedena u pitanje zbog lošeg obaveštajnog rada i propusta u zaštiti?

Pokušaji atentata

Američki obaveštajni izvori ranije su upozoravali da postoji realna opasnost od novih pokušaja atentata na Trampa. U julu 2024. godine pokušan je atentat tokom njegovog predizbornog mitinga u Pensilvaniji, a u novembru je Ministarstvo pravde SAD optužilo Iran za planiranje napada na američkog predsednika.

Takođe, u septembru 2020. godine presretnuta je pošiljka upućena Beloj kući, u kojoj se nalazio ricin. FBI je tada potvrdio da je otrov bio namenjen Trampu i da je poslat iz Kanade, a američki mediji preneli su da je paket zaustavljen pre nego što je mogao dospeti do predsednika.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Bećirović sipa so na ljutu srpsku ranu! Dodik: Umesto solidarnosti zbog smrto 500.000 Srba, ekstremista udario na Vučića
Politika

Bećirović sipa so na ljutu srpsku ranu! Dodik: Umesto solidarnosti zbog smrto 500.000 Srba, ekstremista udario na Vučića

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je danas da član Predsedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović, optuživši predsednika Srbije Aleksandra Vučića za navodno mešanje u unutrašne stvari BiH, "umesto da ćuti i solidariše se sa današnjim danom, sipa so na ljutu ranu srpskom narodu" u danu kada se obležava stradanje više od 500.000 Srba u Jasenovcu, u najstrašnijem zločinu u prošlom veku.

27.04.2025

18:36

TV

Društvo

Obavezno pratite ove korake! MUP izdao važno upozorenje za sve građane!
Društvo

Obavezno pratite ove korake! MUP izdao važno upozorenje za sve građane!

Predstojeći prvomajski uranak prilika je da brojni građani odu na izlet u prirodu i da spremaju hranu na roštilju, što može predstavljati rizik da se pojave požari na otvorenom zbog čega komandant Vatrogasno-spasilačke brigade Beograd Dragan Miković savetuje da ložišta i roštilji treba da budu na obezbeđenim mestima koja su predviđena za takve aktivnosti, kao i da ne treba praviti roštilj i ložiti u šumama.

27.04.2025

22:00

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set