Novi nacrt sporazuma SAD i Ukrajine o retkim metalima podrazumeva vraćanje sve američke pomoći poslate Kijevu, pišu ukrajinski mediji.
Oni navode da veliki sporazum predviđa obaveze Ukrajine da kompenzuje SAD cenu celokupne pomoći: budžetske, vojne, humanitarne i ostale. Ističu da dokument prelazi skoro sve "crvene linije" koje su prethodno dogovorene za ovaj projekat.
"Takva pomoć se mora 'izračunati' i zapisati prilikom potpisivanja dokumenta – a to iznosi stotine milijardi dolara. Štaviše, projekat je takođe u suprotnosti sa budućim članstvom Ukrajine u EU", prenose ukrajinski mediji.
Šef kijevskog režima Volodimir Zelenski objavio je da su Sjedinjene Države predložile Kijevu novi sporazum o retkim mineralima koji je bolji od prvobitnog okvirnog sporazuma i ne uključuje povećano učešće SAD u nuklearnim elektranama u zemlji.
Zelenski je najnoviji američki predlog opisao kao "veliki, sveobuhvatni sporazum".
Foto: EPA
"Fajnenšel tajms" je prošle sedmice preneo da administracija Donalda Trampa traži nove uslove za pristup SAD ključnim mineralima i energetskim sredstvima u Ukrajini i da razmatra proširenje svojih ekonomskih zahteva prema Kijevu uključujući i potencijalno vlasništvo nad njegovim nuklearnim energetskim postrojenjima.
Američki predsednik je zatražio dogovor o retkim zemnim mineralima kao nadoknadu na vojnu pomoć vrednu milijarde dolara koju su SAD poslale Kijevu od početka Specijalne vojne operacije.
Vašington sada, navodno, predlaže sporazum o mineralima koji bi zaobišao raniju okvirnu fazu i išao direktno na detalje o tome ko poseduje i kontroliše zajednički investicioni fond.
Za sada nije jasno šta je podstaklo Vašington da Kijevu ponudi "bolji dogovor".
Iako su mnogi detalji sporazuma o mineralima koji su predložile SAD nejasni, ukrajinski zvaničnici kažu da ne poziva na predaju nuklearnih elektrana SAD.
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov imao je posla sa osam američkih državnih sekretara, i sa svima je, nepodeljeno je mišljenje u diplomatskim krugovima, izašao kao pobednik! Hajde da bacimo pogled na njegove rezultate sa američkim diplomatama.
Zvanična Podgorica aktivno radi na urušavanju ugleda Srbije i predsednika Aleksandra Vučića u SAD, sa ciljem da se oslabi Demokratski front u Crnoj Gori!
Državni dug i budžetski deficit SAD rastu nesmanjenom brzinom. Šef Departmana za vladinu efikasnost (DOGE) Ilon Mask je naveo da se budžetski novac u SAD i dalje "troši ne zna se na šta sve". Pritom je najavio veliku finansijsku reviziju.
Novi nacrt sporazuma sa SAD o resursima ne ide u prilog Ukrajini; sada on uključuje sva rudna bogatstva, uključujući naftu i gas, a i zaključen je na neodređeno vreme, izjavio je zamenik predsednika Vrhovne rade iz partije Glas, Jaroslav Železnjak na svom Telegramu.
U neočekivanom diplomatskom obrtu, Sjedinjene Američke Države su povukle potez koji je iznenadio njihove partnere u Ujedinjenim nacijama, odbivši da se pridruže zvaničnoj osudi Rusije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov imao je posla sa osam američkih državnih sekretara, i sa svima je, nepodeljeno je mišljenje u diplomatskim krugovima, izašao kao pobednik! Hajde da bacimo pogled na njegove rezultate sa američkim diplomatama.
Posle najave Sjedinjenih Američkih Država da će smanjiti broj svojih vojnika u misiji Kfor na Kosovu i Metohiji, iz NATO-a stiže ista poruka uz cinično obrazloženje da se bezbednosna situacija na KiM poboljšala, to jest, stabilizovala.
Iran je uveo privremeni režim tranzita za trgovačke brodove koji prolaze kroz Ormuski moreuz, prema kojem brodarske kompanije moraju unapred da podnesu zahtev za prolaz nadležnom organu, Upravi Persijskog zaliva (PGSA), dok u prvih 60 dana neće biti naplaćivane takse, a troškove će snositi iranska vlada, saopštio je Sekretarijat Vrhovnog saveta za nacionalnu bezbednost te zemlje.
Na blokaderskoj N1, jedan od studenata blokadera Čeda Aleksić tokom gostovanja rastavio opoziciju i istakao kako su "studenti" nezavisni a onda najavio da imaju spreman scenario za bilo koji ishod izbornih rezultata.
Marija Pavković, kćerka generala Nebojše Pavkovića, potvrdila je za Srnu da će porodica danas pred Drugim osnovnim sudom u Beogradu podnijeti tužbu protiv NATO-a zbog smrti njenog oca, za koju se vezuju posledice izloženosti osiromašenom uranijumu korištenom u agresiji NATO-a na SR Jugoslaviju 1999. godine.
Svetski poznati ekonomista i stručnjak za održivi razvoj Džefri Saks izjavio je večeras u Beogradu da je Srbija uspela da pronađe ispravan put u vrlo komplikovanim geopolitičkim okolnostima navodeći da je tome najverovatnije doprinela duga i teška istorija naše zemlje.
Grčka je godinama među omiljenim destinacijama srpskih turista, ali zbog sve većeg broja lažnih oglasa za smeštaj, oprez prilikom rezervacije postao je neophodan - posebno kada se radi o sumnjivim uplatama i nerealnim cenama, kojih je sve više!
Urušenu crkvu Svetog Arhangela Gavrila u selu Dobrejance u zaseoku Crna Bara, u Poljanici kod Vranja, malobrojni meštani, ali i oni čije je poreklo odavde, počeli su da obnavljaju.
U Srbiji će danas biti pretežno sunčano i toplo uz slab vetar severnih pravaca, a popodne se očekuje lokalni razvoj oblačnosti. Temperature od 11 do 33 stepena.
Zbog sumnje da su stvorili kriminalnu organizaciju, koja se u dužem periodu bavila švercom cigareta, juče je po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva Crne Gore uhapšeno 14 osoba.
Pripadnici Sektora unutrašnje kontrole uhapsili su još dva muškarca u nastavku istrage koja se u Višem tužilaštvu u Novom Sadu vodi protiv 12 osoba, među kojima je i penzionisani policajac, o davanju lažnih identiteta ozbiljnim kriminalcima, stranim državljanima, koji su bili na crvenim Interpolovim poternicama, zbog najtežih krivičnih dela.
U emisiji "Oko" na RTS-u gostovali su psiholog Zorana Filipović, majka ubijenog dečaka u Ribnikaru, Suzana Stanković Čikić i advokat Ognjen Božović, koji su govorili o tome da li može da se na vreme prepozna dete poput Koste K.
Zvezda filmova "Krug" i "Lilo i Stič" Dejvi Čejs (35) živela je mučeničkim životom mesecima pre smrti, dok su njeni prijatelji i voljeni očajnički pokušavali da joj spasu život.
Deveto izdanje Ravno Selo Film Festivala, međunarodnog festivala prvog ili drugog filma, biće održano od 25. do 28. juna, pod sloganom "Selom kruže filmske priče".
Kada vam se jede nešto slatko, a nemate mnogo vremena ni volje za komplikovane recepte, ovaj jogurt kolač je pravo rešenje, jednostavan je za pripremu, a uspeva čak i početnicima.
Pevačica Indira Radić u razgovoru za Informer otvoreno je govorila o trenutku kada se rasplakala na koncertu, odnosu sa snajkom iz Rusije, ali i drugim aktuelnim temama.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.