Mađarska smatra da su svi napadi na infrastrukturu preko koje Budimpešta dobija ruske energente direktan udar na nacionalni suverenitet, izjavio je ministar spoljnih poslova i spoljnoekonomskih odnosa Mađarske Peter Sijarto u intervjuu za agenciju RIA Novosti.
- Energetska bezbednost je pitanje suvereniteta, i svaki napad na našu energetsku infrastrukturu smatramo napadom na naš suverenitet. Zbog toga kategorički odbacujemo sve takve napade - poručio je Sijarto.
Problemi sa isporukama ruske nafte zbog ukrajinskih napada
Šef mađarske diplomatije precizirao je da su poslednjih meseci problem predstavljali napadi sa teritorije Ukrajine na naftovod „Družba“ i njegovu prateću infrastrukturu, što je u nekoliko navrata dovelo do višednevnih prekida u isporuci nafte ka Mađarskoj.
Sijarto je pozdravio dogovor o uzajamnom obustavljanju napada na energetsku infrastrukturu između Moskve i Kijeva, ističući da su među zaštićenim objektima i oni kroz koje ruska nafta i gas dolaze do Mađarske.
Početkom marta isporuke ruske nafte Mađarskoj bile su potpuno obustavljene nakon što je ukrajinski dron pogodio mernu stanicu naftovoda „Družba“. Tada je Sijarto napad uporedio sa pokušajem narušavanja suvereniteta zemlje, s obzirom na to da taj naftovod ima ključnu ulogu u snabdevanju Mađarske.
- Za nas su ovakvi napadi neprihvatljivi, jer se radi o infrastrukturi koja je kritična za energetsku bezbednost države - naglasio je Sijarto.
Tramp i Putin podržali obustavu napada na infrastrukturu, ali je Ukrajina nastavila udare
Predsednik Rusije Vladimir Putin razgovarao je prošle nedelje telefonom sa predsednikom Sjedinjenih Američkih Država Donaldom Trampom. Tom prilikom je, između ostalog, pozitivno ocenio inicijativu o uzajamnom odustajanju od udara na energetsku infrastrukturu na period od 30 dana, te je dao naredbu ruskim oružanim snagama da se toga pridržavaju.
Kasnije je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio da i Ukrajina podržava ovaj predlog. Međutim, svega nekoliko sati nakon razgovora Putina i Trampa, oružane snage Ukrajine napale su sa tri drona stanicu za prebacivanje nafte „Kavkaska“ u Krasnodarskom kraju. To je bio prvi u nizu napada na energetsku infrastrukturu koji su izvedeni tokom perioda kada je, formalno, trebalo da vlada prekid vatre.
U petak je rusko Ministarstvo odbrane saopštilo da je oko 10.20 časova po moskovskom vremenu oružani udar iz HIMARS sistema pogodio gasno-informacionu stanicu „Sudža“, koja je, kako navode, praktično uništena.
Prema navodima ruskih vlasti, ovakvim postupcima ukrajinsko rukovodstvo namerno pokušava da osujeti mirovne inicijative predsednika Trampa.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov ocenio je da su ovi napadi „najbolji pokazatelj potpune nespremnosti režima u Kijevu za bilo kakve dogovore“.
Ukrajinski režim nastavlja da podstiče eskalaciju sukoba umesto da traži političko rešenje, ocenjuje brazilski analitičar Centra za geostrateška istraživanja Lukas Lejros u tekstu za portal Strategik kalčr.
Ukrajinske oružane snage intenzivirale su napade na energetsku infrastrukturu u Kurskoj i Belgorodskoj oblasti, saopštilo je danas Ministarstvo odbrane Rusije, optužujući Kijev za kršenje prethodnog dogovora o uzdržavanju od takvih udara.
Ruske trupe spremaju se za novu ofanzivnu kampanju koja bi, prema procenama vojnih izvora i analitičara, trebalo da počne u narednim nedeljama i traje od šest do devet meseci, prenosi agencija Asošiejted pres.
Moskva pažljivo prati prve poteze novog mađarskog premijera Petera Mađara i poručuje da se njegov stav prema Rusiji razlikuje od politike Viktora Orbana, ali da u toj novoj liniji već vidi „zanimljive nijanse“, posebno kada je reč o Evropskoj uniji i Ukrajini.
NATO avion za rano upozoravanje i kontrolu vazdušnog prostora Boing E-3A Sentri primećen je iznad Rumunije, nedaleko od Crnog mora i ukrajinske granice, objavila je RIA Novosti pozivajući se na podatke servisa Flajtradar24.
Lider poljske opozicione partije Pravo i pravda i bivši premijer Poljske Jaroslav Kačinjski poručio je da Ukrajina ne može biti primljena u Evropsku uniju dok ne odbaci politiku veličanja Stepana Bandere, Ukrajinske ustaničke armije i Organizacije ukrajinskih nacionalista.
Na Krimu su tokom noći, prema navodima monitoring kanala i podacima iz otvorenih izvora, napadnuti elektroenergetski objekti, među njima trafostanica „Bahčisaraj“ od 220 kilovolti u Bahčisaraju i trafostanica „Zimino“ 10/35/10 kilovolti.
Predsednik Rusije Vladimir Putin obavestio je predsednika SAD Donalda Trampa da su ruske snage oslobodile Konstantinovku, tokom telefonskog razgovora koji je trajao oko sat i po i u kojem su glavne teme bile rat u Ukrajini, Bliski istok i budući odnosi Moskve i Vašingtona.
Ukrajinski spasioci morali su da se povuku pred ogromnim vatrenim vrtlogom koji se formirao u zoni isključenja oko Černobilja, dok požari kod bivše nuklearne elektrane i dalje nisu potpuno stavljeni pod kontrolu.
Predsednik Rusije Vladimir Putin zatražio je od vojnog vrha da se preduzme sve za zaštitu ruskih građana, civilne infrastrukture i ključnih objekata od ukrajinskih napada, uz istovremeni nastavak masovnih udara po ukrajinskom vojno-industrijskom kompleksu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ukrajinski režim nastavlja da podstiče eskalaciju sukoba umesto da traži političko rešenje, ocenjuje brazilski analitičar Centra za geostrateška istraživanja Lukas Lejros u tekstu za portal Strategik kalčr.
Predsednik Rusije Vladimir Putin obavestio je predsednika SAD Donalda Trampa da su ruske snage oslobodile Konstantinovku, tokom telefonskog razgovora koji je trajao oko sat i po i u kojem su glavne teme bile rat u Ukrajini, Bliski istok i budući odnosi Moskve i Vašingtona.
Blokaderi već danima ne prestaju da bruje o mitingu Srpske napredne stranke (SNS) održanom u Beogradu 27. juna, na kom su oboreni mnogi rekordi i tokom kog je raširena najveća zastava Srbije ikad, duga čak 500 metara, što je kritičarima aktuelne vlasti poseban trn u oku.
Slobodan Georgiev, jedan od urednika na tajkunskoj televiziji Nova, zaratio je na društvenoj mreži Iks sa svojom dojučerašnjom saborkinjom i istomišljenicom iz redova blokadera, novinarkom Antonelom Rihom.
Miloš Parandilović, predsednik opozicione stranke Novo lice Srbije (NLS), žestoko je opleo po svojim saborcima i čak ih i izvređao, poručivši im da su nepismeni i da nemaju nikakvu podršku.
Politikant Vladan Đokić, koji bi trebalo da je rektor Univerziteta u Beogradu, ponovo se izblamirao i pokrenio lavinu reakcija na društvenim mrežama kada je pokušao da održi nekakav govor pred svojim blokaderima.
Propali političar, blokader sa dna kace i vojvođanski separatista Nenad Čanak gostovao u blokaderskoj emisiji koju vodi Aleksandar Dikić pa zajedno pozivali na novo krvoproliće, pominjali hladno oružje.
Gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović obišao je radove na proširenju Parka Svetog Save, gde se sadi 44 novih stabala i ugrađuje sistem za navodnjavanje "kap po kap", istakavši da će ovaj prostor u narednom periodu postati jedno od najlepših mesta za odmor i igru u gradu.
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" otkrili smo vam čime se sada bavi novinarka blokaderka Ana Mihajlovski, iza čega se skriva njen kolega blokader Slobodan Georgiev, kako se opušta “blokader junior” Aleksej Bjelogrlić, koji su izvori prihoda još jednog blokadera, glumca Nikole Đurička, gde se kreće i šta vozi najbolji prijatelj rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović.
Kratki predah od vreline je stigao, ali meteorolog Ivan Ristić upozorava da sredinom jula temperature ponovo idu iznad 35 stepeni, pa je krajem meseca moguće da živa u termometru dođe i do 45. podelka.
Luksuzni apartmani na minut od plaže, potpuno renovirani i idealni za porodicu, često se pojavljuju na sajtovima turističkih agencija, a mnoge po dolasku na savršenu destinaciju sačeka šupa, koja više podseća na ukletu kuću.
Gužve na graničnim prelazima ka Grčkoj ovog vikenda dostižu vrhunac, a najkritičnija situacija trenutno je na glavnom prelazu Evzoni, gde se kolona vozila spojila sa makedonskom stranom granice.
Zamršeni indokineski politički i vojni „čvor“ obreo se tog sparnog i kišovitog 5. jula pred svakim ko je tog jutra kupio novine. Na naslovnoj Večernjih Novosti dominirala su dva naslova: „Sutra počinju razgovori Vijetman-Kambodža“ i „Pregovori u kolibi od slame“.
Na prostoru raške oblasti gde je nekada stvarana prva srpska država, u selu Progorelica zahvaljujući Željku Košaninu, nastao je jedinstven muzej Krstovgrad
Policija u Zaječaru, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u ovom gradu, uhapsila je M. S. (34), S. S. (30), N. S. (30), svi iz Zaječara, i I. M. (27) iz okoline ovog grada, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela - teška telesna povreda i nasilničko ponašanje.
Interpolove poternice predstavljaju jedan od najvažnijih mehanizama međunarodne policijske saradnje u pronalaženju begunaca, lociranju nestalih osoba i borbi protiv organizovanog kriminala. Iako se u javnosti često poistovećuju sa međunarodnim poternicama, reč je o dva različita mehanizma koja imaju različitu pravnu i operativnu ulogu.
Srpska porodica osuđena je u Švajcarskoj zbog trgovine ljudima nakon što je sud utvrdio da je godinama eksploatisala žene iz Srbije koje su dovodili da rade kao čistačice u luksuznom skijalištu Gštad.
Eksplozivna naprava bačena je večeras oko 20 časova ispred vile srpskog biznismena Petra Matijevića na šetalištu Pet Danica, u naselju Savina, u Herceg Novom.
Jedan od glavnih likova serije "Tajne malog grada" je ruski glumac Maksim Bitjukov, koji tumači lik policijskog načelnika i iskusnog istražitelja Porfirija Petroviča Parfjonova.
Da bi se uklonila gorčina iz krastavca, dovoljno je odseći njegov vrh i trljati ga kružnim pokretima o presečeni deo oko desetak sekundi. Tom prilikom se stvara bela pena u kojoj se nalaze jedinjenja odgovorna za gorak ukus.
Ukoliko pratite trendove iz sveta lepote, verovatno ste već čuli za obrnuto pranje kose - viralni trik koji obećava bujniji volumen i uredniji izgled frizure bez mnogo truda.
Ako primetite da se telefon brzo prazni, uzrok najčešće nije neispravna baterija, već opcije i sistemske funkcije koje stalno rade u pozadini. Uz nekoliko brzih i jednostavnih podešavanja može se značajno produžiti trajanje baterije.
Ervin Mujaković, nekada jedan od najzapaženijih učesnika rijalitija "Veliki brat", danas vodi potpuno drugačiji život, daleko od reflektora i televizijskih kamera.
Sinoć su u rijalitiju žestoko zaratile Aneli Ahmić i Stanija Dobrojević, kada je Dobrojevićka otkrila šokantne informacije o Aneli da je bila animir dama i da je od Asmina tražila narkotike.
Internet prevare i zloupotreba identiteta postale su ozbiljan problem i za brojne domaće javne ličnosti, a najčešće se njihovo ime zloupotrebljava za lažno reklamiranje proizvoda.
Modna kreatorka Verica Rakočević na pragu devete decenije pokazala je da su godine samo broj, kada je sa suprugom Veljkom Kuzmančević otišla na put motorom.
Modna kreatorka Melina Galić govorila je o odnosu sa decom i nije krila da žali jer zbog poslovnih obaveza nije mogla u potpunosti da se posveti Đini i Kanu.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.