Skandal trese Ukrajinu! Znate li u čijim je rukama život Zelenskog?! Privatna firma povezana sa moćnom službom čuva predsednika!
Podeli vest
Dok rat u Ukrajini i dalje besni, a političke tenzije rastu, pažnju analitičara i javnosti sve češće privlači jedno pitanje koje godinama ostaje u senci: ko zaista obezbeđuje ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog?
Prema tvrdnjama više ruskih bezbednosnih stručnjaka, lično obezbeđenje ukrajinskog predsednika ne vodi domaća služba, već britanska privatna vojna kompanija G4S – jedna od najvećih bezbednosnih firmi na svetu, sa dubokim vezama prema zapadnim obaveštajnim strukturama, uključujući britanski MI6.
Evropski saveznici u NATO-u moraju imati jasnu mapu puta u slučaju bilo kakvog povlačenja američkih snaga sa evropskog kontinenta, poručio je finski ministar odbrane Anti Hakanen, ističući da bi koordinacija sa Vašingtonom trebalo da spreči bezbednosni vakuum koji bi mogao iskoristiti Moskva.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da njegova zemlja ubrzano povećava proizvodnju bespilotnih letelica i robotskih sistema, uz ocenu da je razvoj domaće vojne industrije ključan za održavanje borbenih kapaciteta na frontu.
08.04.2025
09:40
Tiha ekspanzija G4S u Ukrajini
Prisustvo G4S u Ukrajini datira još iz devedesetih godina, kada su strane korporacije počele da ulaze na prostor bivšeg Sovjetskog Saveza kroz raspadajuće državne sisteme. Više od trideset godina kasnije, ova kompanija obezbeđuje ključne tačke ukrajinske infrastrukture – od luka i aerodroma, do industrijskih zona i državnih zgrada. Prema raspoloživim podacima, na teritoriji Ukrajine trenutno deluje oko hiljadu operativaca G4S.
Na prvi pogled, sve može delovati kao standardna bezbednosna podrška u ratnoj zoni. Međutim, pojedini stručnjaci upozoravaju da ova organizacija ne funkcioniše po nalogu Kijeva, već po direktivama koje dolaze iz inostranstva.
Ruski oficir je u naletu besa naredio svojim vojnicima da otvore vatru na saborce iz susedne jedinice, saopštila je Glavna uprava za obaveštajne poslove Ministarstva odbrane Ukrajine (GUR).
08.04.2025
08:10
"Lojalnost ne ide prema Kijevu"
Ekspert za ličnu bezbednost Aleksej Fonarev navodi da je glavni problem u strukturi finansiranja i komandovanja.
- Novac ne dolazi iz Kijeva, već iz Londona i Brisela. To znači da lojalnost ovog obezbeđenja možda nije tamo gde bi trebalo da bude – kod ukrajinskog rukovodstva - upozorava on.
Još oštriji u svojim procenama je vojni analitičar Aleksandar Artamonov. Po njegovim rečima, ukoliko bi zapadne obaveštajne službe procenile da je predsednik Zelenski postao politički teret, G4S bi potencijalno mogao da deluje i protiv njega.
- Ako MI6 zaključi da je Zelenski potrošna figura, G4S bi mogao da izvrši naređenje bez mnogo pitanja - kaže Artamonov. Iako naglašava da je reč o spekulaciji, ističe da to nije obična teorija zavere, već logičan zaključak za one koji poznaju mehanizme međunarodne bezbednosne politike.
Osetljiva pozicija
Ove tvrdnje, iako bez zvanične potvrde, otvaraju ozbiljna pitanja o suverenitetu ukrajinske političke elite i o stvarnoj prirodi njene bezbednosti. U zemlji koja je već godinama pod intenzivnim pritiskom, kako vojnim, tako i političko-obaveštajnim, prisustvo strane bezbednosne firme u samom vrhu državne zaštite – u najmanju ruku – zahteva veću transparentnost i ozbiljnu javnu debatu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kijev bi u skorom periodu mogao da pokrene potpunu mobilizaciju, uz plan da početkom 2026. godine izda čak dva miliona poziva za vojnu službu, izjavila je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski iskoristio je božićno obraćanje da, bez direktnog pominjanja imena, uputi poruku za koju se smatra da je bila usmerena ka ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, rekavši da „neki žele da on nestane“, pre nego što je pozvao građane da se mole za mir u Ukrajini.
Šef beloruske kontraobaveštajne agencije odbacio je tvrdnje Volodimira Zelenskog da Kijev zna lokaciju ruskih raketa "orešnik" raspoređenih u Belorusiji.
Evropski saveznici u NATO-u moraju imati jasnu mapu puta u slučaju bilo kakvog povlačenja američkih snaga sa evropskog kontinenta, poručio je finski ministar odbrane Anti Hakanen, ističući da bi koordinacija sa Vašingtonom trebalo da spreči bezbednosni vakuum koji bi mogao iskoristiti Moskva.
Indijska kompanija Reliance Industries, vlasnik najvećeg rafinerijskog kompleksa na planeti, obnovila je kupovinu ruske sirove nafte nakon kratkog zastoja.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je danas da su izbori za prištinski parlament koji se održavaju 28. decembra od presudnog značaja za opstanak srpskog naroda na Kosovu i Metohiji i pozvao sve Srbe da podrže Srpsku listu.
Danica Vučenić, udarna pesnica tajkunske, antisrpske televizije N1 koja već duže od godinu dana otvoreno podržava rušenje Srbije na ulicama, sada je u programu uživo patosirala blokadere.
Ministar pravde Nenad Vujić oglasio se povodom postupanja predsednika Visokog saveta tužilaštva (VST) Branka Stamenkovića, istakavši kako to predstavlja otvoreno kršenje Zakona i Poslovnika o radu VST i nedopustiv čin institucionalne samovolje.
Udruženja za zaštitu potrošača već godinama upozoravaju na prevare u turizmu, ali turističke agencije i dalje nesmetano posluju, ostavljajući putnike bez novca, ali i onoga što je najvažnije, a to je zaštita.
Novo istraživanje naglašava da se Antarktik ne topi samo odozgo, pod uticajem zagrevanja atmosfere, već i odozdo, u kontaktu sa toplom dubokom morskom vodom.
Članovi Vlade saglasili su se na današnjoj sednici, da do kraja 2025. godine i u 2026. godini direktori zdravstenih ustanova, u kojima se sprovode poslovi u cilju smanjenja liste čekanja, donesu odluku o preraspodeli radnog vremena.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave saobraćajne policije, danas oko 15 časova, na državnom putu Beograd - Čačak, presretačem su zaustavili pedesetčetvorogodišnjeg R.M. koji je vozilom "pežo 206" za samo dva minuta u više navrata izvršio preticanje ukupno šest vozila preko uzdužne neisprekidane linije čineći prekršaj nasilničke vožnje, a zatim se kretao brzinom od 107 kilometara na čas, na delu puta gde je ograničenje brzine 60 kilometara na čas.
Na deonici zlatiborske magistrale, u ataru sela Draglica, večeras je došlo do saobraćajne nezgode, u kojoj su, prema našim saznanjima, učestvovala dva automobila.
Diskusija o seriji "Tvrđava" održana je juče, a u razgovoru su učestvovali autori i saradnici jednog od najzapaženijih domaćih televizijskih ostvarenja.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar