• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer.rs/Index.hr

28.05.2025

22:00

Evropa se ispalila: Održana rasprava u Briselu, nisu uspeli da ućuktaju Viktora Orbana

EPA/Shutterstock

Vesti

Evropa se ispalila: Održana rasprava u Briselu, nisu uspeli da ućuktaju Viktora Orbana

Ministri Evropske unije sastali su se juče u Briselu kako bi razgovarali o Mađarskoj, odnosno o premijeru Mađarske Viktoru Orbanu. Savet za opšta pitanja privukao je posebnu pažnju zbog očekivanja da bi vlast Viktora Orbana mogla biti sankcionisana zbog odstupanja od evropskih vrednosti i demokratskih standarda, piše Index.hr.

Međutim, do takvog pomaka nije došlo, kako piše Evropska Pravda.

Naime, EU ima mehanizam kojim bi Orbanovoj vladi mogla biti oduzeta prava glasa u EU.

Kako izgleda Član 7. Ugovora O Evropskoj uniji?

Podsetimo, Član 7. Ugovora o Evropskoj uniji omogućava suspenziju određenih prava države članice, uključujući pravo glasa, ako ona ozbiljno i sistematski krši temeljne vrednosti Evropske unije. Kršenja tih vrednosti od strane Mađarske su dobro dokumentovana, ali mehanizam kažnjavanja je daleko od automatskog.

Član 7. predviđa višestepeni postupak. Prvi korak je zvanično upozorenje. Taj postupak je Evropski parlament pokrenuo još 12. septembra 2018. godine. Za ovu fazu nije potrebna jednoglasnost – dovoljna je podrška 21 od 27 država članica.

Ipak, u proteklih sedam godina Savet EU nije uspeo ni da izglasa to upozorenje, a ni juče nije bilo dovoljno glasova protiv Mađarske.

Kako navodi Evropska Pravda, problem nije nužno u želji da se zaštiti Orban. Umesto toga, neke vlade strahuju da bi se time mogao postaviti presedan koji bi kasnije mogao biti korišćen protiv njih samih.




Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Društvo

Fond PIO: I povišica i dodatak za penzionere
Društvo

Fond PIO: I povišica i dodatak za penzionere

Velika mi je čast i zadovoljstvo što sam danas sa vama i nadam se da ćemo kroz razgovor uspeti da rešimo i nešto od problema koje možda niste mogli da rešite, ali ono što mi je najvažnije jeste da zajednički napravimo nove planove i da vi budete oni koji upravljaju novcem koji ste tokom decenija svog rada kroz doprinose uplaćivali u naš Fond, kazao je Relja Ognjenović, direktor Republičkog fonda PIO, danas pred više od 300 penzionera Čačka okupljenih na tribini koju su organizovali Fond PIO i Savez penzionera Srbije.

15.06.2026

20:45

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set