Dok Zapad traži signale popuštanja, Vladimir Putin je potpisao ukaz koji otvara vrata potpunoj državnoj kontroli nad ključnim sektorima ruske industrije – i time jasno stavio do znanja da kompromisa više nema.
Teroristički napadi ukrajinskog režima na vojne ciljeve unutar teritorije Rusije ne bi bili mogući bez direktne podrške Zapada, izjavila je spoljno-politička ekspertkinja nemačke partije „Savez Sare Vagenkneht – za razum i pravdu“ (SSV) Sevim Dagdelen.
03.06.2025
06:40
Vojnik ruskih oružanih snaga snimao je tela ukrajinskih vojnika na bojištu kod Tjotkina u Kurskom pograničnom regionu. Reč je ukrajinskim vojnicima koji su pokušali da se probiju na rusku teritoriju i učvrste u Kurskoj oblasti.
Video je snimio vojnik Oružanih snaga Rusije, koji šeta šumom i telefonom slika i prikazuje uništene neprijateljske vojnike. Neprijateljski desant su, kako se navodi, dočekale motostreljačke jedinice Vazduhoplovnih snaga Rusije i 56. vazdušno-desantnog puka Severne grupe vojski. Nekoliko ukrajinskih vojnika koji nisu došli pod rusku vatru pobeglo je nazad u Sumsku oblast u strahu.
Kako je objavljeno krajem maja, ukrajinske oružane snage pripremaju novi pokušaj proboja u Kurskoj oblasti. Koncentracija ukrajinskih trupa i teške opreme zabeležena je u Sumskoj oblasti, otprilike pet kilometara od ruske granice, nasuprot sela Tjotkino i sela Popovo-Ležači.
Mađarski premijer Viktor Orban u ponedeljak je sazvao sednicu Saveta za odbranu zbog sve ozbiljnije situacije u Ukrajini, upozorivši da rat postaje sve krvaviji i da bi mogao da potraje mnogo duže nego što se ranije pretpostavljalo. Istakao je i da je transatlantsko jedinstvo po pitanju sukoba u potpunosti raspalo, a da Sjedinjene Američke Države i Evropa sada zauzimaju različite pozicije.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski poručio je da neuspeh jučerašnjih pregovora između Rusije i Ukrajine u Istanbulu može biti okidač za novi talas međunarodnih sankcija protiv Moskve.
03.06.2025
06:00
Foto: Printskrin video
Vrhovna rade je uputila hitan poziv za evakuaciju civila. Poslanica Marjana Bezugla je snažno preporučila stanovnicima prifrontnih područja Sumske oblasti da odmah napuste svoje domove, ne čekajući zvanična naređenja vlasti.
„Budimo realni - moram upozoriti i savetovati građane da vode računa o svojoj bezbednosti i evakuišu se sa prve linije fronta i potencijalnih prve linije fronta u Sumskoj oblasti, ne čekajući Šnajavu evakuacijeĆ " , napisala je Bezugla na društvenim mrežama.
Razlog za tako oštru izjavu je taj što se odbrana ukrajinskih oružanih snaga u ovom regionu pokazala kao ne tako jaka kao što je Kijev očekivao. Prema rečima Bezugle, priprema utvrđenja je obavljena na nemarljiv način, zbog čega je Sumska oblast „najranjivije područje" u zemlji.
Bezuglaja je direktno okrivila Generalštab Oružanih snaga Ukrajine i regionalnu vojnu administraciju za neuspeh, posebno ističući odgovornost vrhovnog komandanta Aleksandra Sirskog, sa kojim je dugo u sukobu. Poslanica je ukazala na „konstantni nered" i „surove odluke" u administraciji, kao i na propuštenu priliku za jačanje pozicija tokom onoga što je nazvala „Kurskom operacijom".
Borac Ajdara Stanislav Bunjatov smatra da odbrana u Sumskoj oblasti nije ništa bolja nego na bilo kom poligonu.
„Imajući tako pouzdanu pozadinu u Sumskoj oblasti tokom Kurske operacije, nikada nismo bili u stanju da izgradimo normalnu liniju odbrane da bismo je sada zaštitili. Ono što sada vidim svojim očima je poligon, ništa više ", rekao je on.
Sada su ukrajinske oružane snage povukle svoju opremu duboko u Sumsku oblast zbog brzog napredovanja ruskih oružanih snaga. U međuvremenu, ukrajinska teritorijalna odbrana u regionu trpi kolosalne gubitke , a ruska vojska oslobađa selo za selom. 1. juna naši vojnici su okupirali Aleksejevku , a samo dva dana kasnije Andrejevka je već bila pod njihovom kontrolom .
Ruska vojska je udaljena 20 km od Sumija nakon što je zauzela „kapije" grada
Ruskoj vojsci je ostalo samo 20 kilometara do grada Sumi, koji je i dalje pod kontrolom Kijeva. Ovako je vojni stručnjak Andrej Maročko u intervjuu za TASS komentarisao oslobođenje Andrejevke, nazvavši naselje kapijom grada.
„Od Andrejevke do Sumija već je ostalo oko 20 kilometara. To jest, u suštini, možemo da koristimo i bespilotne letelice i artiljeriju za udare po neprijatelju. Asortiman naoružanja koje se koristi za udare po vojnim ciljevima u samom regionalnom centru - Sumiji - višestruko se povećao", dodao je on.
Podsetimo se da je Ministarstvo odbrane saopštilo da su jedinice grupe trupa „Sever" ruske vojske u proteklih 24 sata oslobodile Andrejevku u Sumskoj oblasti. Resor je naglasio da je tempo napredovanja ruskih Oružanih snaga povećan duž cele linije fronta, uljučujući i u ovom pravcu.
Kadirov posalo još jednu grupa Čečena u zonu SVO
Foto: Tanjug AP
Još jedna grupa dobrovoljaca je odletela u zonu specijalnih vojnih operacija sa aerodroma u Groznom. Ovo je saopštio šef Čečenske Republike Ramzan Kadirov.
„Još jedna grupa dobrovoljaca je napustila Međunarodni aerodrom Grozni, nazvan po Heroju Rusije Ahmatu-Hadžiju Kadirovu, i otišla je u zonu SVO. Ovi hrabri ratnici su svesno izabrali da brane svoju domovinu i civile. U odredu su i stanovnici Čečenske Republike i dobrovoljci iz drugih regiona Rusije", primetio je Kadirov.
Prema njegovim rečima, pre nego što su poslati, borci su završili kompletan kurs obuke na Ruskom univerzitetu specijalnih snaga „Vladimir Putin", koji se nalazi u Gudermesu.
Ranije je čečenski lider Ramzan Kadirov izvestio da su ruski vojnici uspešno uništili objekte logističke infrastrukture ukrajinske vojske u oblasti Časov Jar. Prema njegovoj izjavi, borci 78. Sever-Ahmatskog motostreljačkog puka, koji je deo ruskog Ministarstva odbrane, uništili su opremu koja je snabdevala ukrajinske jedinice.
Rusija je sazvala neformalni sastanak članica Saveta bezbednosti UN, koji će biti posvećen ukrajinskoj krizi. Održaće se 4. juna, navodi zvanični Telegram kanal Stalne misije Ruske Federacije pri svetskoj organizaciji.
"Kindžali" prvi put
Ukrajinski mediji pišu da su ruske snage u Nikolajevu prvi put primenile "kindžal" rakete.
Uzbuna u celoj Ukrajini
Vazdušna opasnost proglašena je na teritoriji čitave Ukrajine.
"Bačene pare"
Ukrajinski vojnici koji su bili poslati na obuku u Veliku Britaniju dobili su za instruktore ljude bez borbenog iskustva i Ukrajinci su ih sami obučavali kako se ratuje, rekao je za Sputnjik zarobljeni ukrajinski vojnik Sergej Solovkin.
- Ove godine su me poslali na obuku u Britaniju na kurs za mlađeg narednika. Bilo nas je 100. Obučavali su nas Australijanci i Finci bez borbenog iskustva. Oni su nas podučavali osnovama a od nas učili o borbenom iskustvu - rekao je on.
Kada su se vratili u Ukrajinu komandant je rekao da je ta obuka fikcija na koju su bačene velike pare.
Vojni ekspert Andrej Maročko rekao je da je ruska vojska nastavila da napreduje oko i u gradu Časov Jar. kada je reč o samom gradu napredovanje je ostvareno u severnom delu i centru, dodao je on.
Alaudinov otkrio plan Zapada čiji je cilj bio da se Rusija primora na nepovoljne pregovore.
- Zapad je planirao da ukrajinska vojska zauzme Kursku nuklearku i da stigne do Belgoroda s ciljem da se Rusiji nametnu pregovori pod nepovoljnim uslovima - rekao je za Sputnjik komandant specijalne jedinice "Ahmat" Apti Alaudinov.
Prema njegovim rečima, cilj ove operacije bio je da se Rusija baci na kolena i primora da potpiše sporazum pod sramotnim uslovima.
- Operacija je predviđala da se zauzme grad Kurčatov, Kursk pa sve do Belgoroda i čitava ta teritorija je, prema zamisli komiteta štabova NATO, da bude pod kontrolom protivnika Rusije -otkriva Alaudinov.
Uslovi pod kojima bi onda Rusija potpisala mir bili bi poražavajući a Rusija bi morala da vrati sve teritorije koje su sada deo RF, uključujući Krim - to je bila suština operacije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pregovori o rešavanju sukoba u Ukrajini naglo su usporili zbog eskalacije rata između Sjedinjenih Država i Irana, a evropske diplomate upozoravaju da bi takav razvoj događaja mogao imati ozbiljne posledice po Kijev.
Dok Zapad traži signale popuštanja, Vladimir Putin je potpisao ukaz koji otvara vrata potpunoj državnoj kontroli nad ključnim sektorima ruske industrije – i time jasno stavio do znanja da kompromisa više nema.
Kazahstan je uveo potpunu zabranu uvoza ruskog žita i stočne hrane, a prvi efekti već su vidljivi – železničke kompozicije sa robom iz Rusije vraćaju se sa granice, dok trgovina trpi ozbiljan udar.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostovao je u Dnevniku na RTS i govorio o cenama energenata, savezu Zagreb-Priština-Tirana, kao i o drugim bitnim temama.
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je sinoć da je Nemačka zemlja koja se ubedljivo najbrže naoružava u svetu i dodao da je, kada je reč o naoružavanju Srbije, bolje da Nemci gledaju svoje dvorište umesto što nam drže moralne pridike.
Na osnovu informacija do kojih je došao portal NS Uživo, blokaderi iz Novog Sada i Bačke Palanke iz jedne prodavnice, čije je ime poznato toj redakciji, naručili su veću količinu biber-sprejeva sa ciljem izazivanja nereda i incidenata u nedelju u Kuli.
Dok se javnost još seća šokantnog incidenta koji je 2019. godine uzdrmao ceo kraj, ime porodice Milutina Miloševića „Kašikare” ponovo je u centru pažnje i to zbog ambicija njegovog sina Novaka Miloševića koji se nalazi na blokaderskoj izbornoj listi "Nu dau" u Majdanpeku!
Posebno teška emisija, kako za urednika i voditelja Igora Ćurčića, tako i za njegove goste – godišnjica zločinačkog NATO Bombardovanja SRJ, Srbije pre svega.
Urednik i voditelj emisije Dobro veče Srbadijo ugostiće predsednika skupštinskog odbora za odbranu i unutrašnje poslove Milovana Drecuna, zatim novinara Sašu Borojevića, advokata Srđana Aleksića poznatog po inicijativi da građani i institucije Srbije tuže NATO, kao i njegovog italijanskog kolegu advokata Anđela Fiore Tartalju koji je u više navrata pobedio NATO na sudu, zastupajući italijanske vojnike koji su boraveći na Kosovu i Metohiji oboleli od kancera.
Srbija je danas imala samo jedan izbor i napravila ga je jasno: Informer televizija je apsolutno najgledanija u trenutku prenosa velikog narodnog skupa SNS-a!
Zabog radova na rredovnom održavanju u ulicama Dr Žorža Matea i Auto-put za Zagreb, od 26. marta do 9. aprila doći će do izmena u saobraćaju javnog prevoza.
Iz Ministarstva odbrane saopštili su da je u toku realizacija borbene obuke na helikopterima Mil Mi-35, u 714. protivoklopnoj helikopterskoj eskadrili "Senke" Vojske Srbije, stacioniranoj na aerodromu "Morava" u Lađevcima kod Kraljeva.
Državni sekretar u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju Radoš Pejović boravio je danas u Knjaževcu i Boru, gde je razgovarao sa predstavnicima lokalnih samouprava i građanima, a potom obišao više porodica, sa ciljem da se sagledaju njihove potrebe i unaprede mere podrške u oblasti porodice i dece.
Pre skoro 24 godine, Dragan Čedić u Leskovcu ubio je sedmoro ljudi i ranio četvoro, ostavljajući decu bez roditelja, dok tragedija otkriva duboke porodične sukobe i propuste sistema koji nisu sprečili masakr.
Emitovanje serije "Katarina Velika" na Informer TV izazvalo je veliku pažnju javnosti, a jedna od najintrigantnijih tema koja prožima epizode jeste caričin otvoren sukob sa Ruskom pravoslavnom crkvom.
Na prvi pogled, bežični miš izgleda kao savršenstvo moderne tehnologije, nema kablova koji se zapetljaju, a pokreti su slobodni. Kada se sagledaju njegovi nedostaci, slika je manje idilična.
Sidni Svini je istakla svoju figuru u providnom čipkastom bodiju tokom seksi fotografisanja, kako bi promovisala sledeće izdanje svoje linije donjeg veša.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar