Ovo će biti Putinova osveta: Ukrajinska služba došla do jezivog saznanja, svet nije spreman za ono što dolazi
Podeli vest
Rusija bi uskoro mogla da izvodi noćne napade na Ukrajinu sa više od 500 dalekometnih dronova odjednom, upozorila je ukrajinska vojna obaveštajna služba (HUR), prenosi Kijev Independent.
Ruske snage nastavile su ofanzivu u Sumskoj oblasti i značajno proširile liniju fronta, sve bliže glavnom gradu ove ukrajinske regije – gradu Sumiju. Moskva je u utorak saopštila da je zauzeto još jedno selo, a ruski FPV dronovi sada mogu da deluju i prema samom gradskom području.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je danas da je Kijev spreman da odmah pristane na prekid vatre sa Rusijom, pod uslovom da dođe do direktnog sastanka sa ruskim predsednikom, na kojem bi se razgovaralo o okončanju rata.
04.06.2025
15:38
Novi punktovi lansiranja dronova
Prema podacima ukrajinskih izvora, tri nove baze su već otkrivene još u martu, dok su ostale do sada bile nepoznate javnosti. Samo tri lokacije su još u izgradnji, dok su ostale već u fazi operativne spremnosti.
Do sada su ruske snage zavisile od pet glavnih punktova za lansiranje dronova: Kursk, Jeljsk i Primorsko-Ahtarsk u Krasnodarskom kraju, te rta Fiolent i Čauda na okupiranom Krimu.
Bivši pukovnik britanske vojske Ričard Kemp ocenio je u autorskom tekstu za Dejli mejl da postoji mogućnost da Rusija upotrebi taktičko nuklearno oružje protiv Ukrajine kao odgovor na sve učestalije napade Oružanih snaga Ukrajine na vojne aerodrome u dubini ruske teritorije.
Odluka Sjedinjenih Američkih Država da od srede udvostruče carine na uvozni čelik i aluminijum – sa 25 na čak 50 procenata – izazvala je snažne reakcije širom sveta i produbila strahovanja od eskalacije trgovinskih tenzija usled jednostranog protekcionizma Vašingtona.
04.06.2025
11:31
Najveći zabeleženi napad do sada desio se 1. juna, kada je Rusija poslala čak 472 drona u jednom naletu – što predstavlja rekord. Međutim, kako ističe izvor iz HUR-a, ovaj broj će uskoro biti premašen zahvaljujući novim bazama i sve većoj proizvodnji.
Proizvodnja prelazi 2.000 dronova mesečno
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je u maju da Rusija teži cilju od 500 proizvedenih dalekometnih dronova dnevno, uključujući različite tipove.
Prema proceni HUR-a, trenutno se dnevno proizvodi preko 70 dronova tipa „Geran“, što znači da se mesečno sastavi više od 2.100 jedinica. U poređenju s tim, američki Si-En-En je ranije ove godine objavio da je u prvih devet meseci 2024. Rusija proizvodila u proseku samo 21 dron dnevno.
Raznovrsna flota: iranski, ruski i kineski delovi
„Gerani“ su ruske kopije iranskih dronova „Šahed“, koji su u upotrebi od kraja 2022. godine. Osim toga, Rusija koristi i dronove Garpija-A1, koji spolja podsećaju na Šahede, ali se izrađuju od kineskih komponenti.
Koliko dronova Rusija trenutno uvozi iz Irana i koliko ih proizvodi u varijanti „Garpiya-A1“, HUR nije naveo.
Pored borbenih dronova, Rusija masovno koristi i „lažne dronove“ poznate kao Gerberi – letelice koje izgledaju kao Šahedi, ali ne nose eksploziv.
Kako navodi ukrajinska mobilna odbrambena jedinica koja ih presreće, Gerberi čine i do 50% svih dronova u jednom napadu, a služe za zavaravanje radara i odvlačenje protivvazdušne odbrane.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Više snažnih eksplozija odjeknulo je u Krivom Rogu, gde su ruske snage, prema navodima sa terena, pogodile objekte energetske i gorivne infrastrukture, uključujući i naftnu bazu.
Rusija se trenutno istovremeno suočava sa borbom na vojnom, ekonomskom i informacionom frontu, izjavila je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.
Ruske snage nastavile su ofanzivu u Sumskoj oblasti i značajno proširile liniju fronta, sve bliže glavnom gradu ove ukrajinske regije – gradu Sumiju. Moskva je u utorak saopštila da je zauzeto još jedno selo, a ruski FPV dronovi sada mogu da deluju i prema samom gradskom području.
Nemačka stranka Alternativa za Nemačku (AfD) prvi put je izbila na čelo nacionalne ankete sa 27 odsto podrške, dok istovremeno raste nezadovoljstvo građana radom vladajuće koalicije, pokazalo je najnovije istraživanje javnog mnjenja agencije YouGov.
Prištinska rezolucija o "istini i dostojanstvu žrtava rata" mogla bi da otvori vrata uvođenju verbalnog delikta i kažnjavanju svakog ko dovede u pitanje zvanični narativ o ratu i ulozi terorističke OVK, upozorava istraživač Studija bezbednosti Nikola Vujinović, gostujući u emisiji "Jutro na RT".
Dok Srbija traži odgovore o tragičnoj smrti studentkinje Milice Živković (25) koja je bila žrtva blokaderske sekte, iz Evropskog parlamenta se direktno mešaju u unutrašnje stvari naše zemlje.
Blokaderi koji su odavno pokazali da im ništa nije sveto, ali i da ne znaju zbog čega više izlaze na ulice, danas su, verovali ili ne, organizovali protest u Pančevu zbog izgradnje dečjeg igrališta.
Panika oko debate predsednika Aleksandra Vučića i generalnog sekretara Evropske demokratske partije Sandra Gocija, od koje je on pobegao uz pomoć blokaderske "N1", i dalje traje.
Porodica Šućak iz Novog Sada, koja ima dvoje maloletne dece, pretrpela je ozbiljan šok krajem marta, kada su ih blokaderi opsedali pred kućnim pragom, a sada se suočava sa novim strahom od blokadera pred današnje davanje izjave u sudu o tom događaju.
Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja pripremio je nove zbirke testova za polaganje završnog ispita koje sadrže zadatke sa završnih ispita iz poslednjih 10 godina.
Svake godine, 17. aprila, obeležava se Svetski dan hemofilije. Ovo je trenutak kada skrećemo pažnju javnosti na izazove sa kojima se suočavaju osobe koje žive sa poremećajima zgrušavanja krvi, ali i prilika da podsetimo na važnost dostupnosti savremenog lečenja.
U Srbiji će danas biti pretežno sunčano vreme, uz malu ili umerenu oblačnost i toplo vreme za ovaj period godine, sa najvišom dnevnom temperaturom od 20 do 24 stepena, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod.
Beogradska policija intenzivno traga za napadačem koji je u utorak uveče, 14. aprila, bez ikakvog povoda nožem naneo teške povrede opasne po život Milošu Đ. (22) u autobusu gradskog prevoza.
Firma "Spectacular" Svetislava Filipovića koji je pre dva dana uhapšen u međunarodnoj akciji, uvoznik je pošiljki iz Ekvadora, Kolumbije i Ukrajine, a zvanično su trgovali bananama i orašastim plodovima. To se navodi na sajtu Volza, platforme za trgovinske podatke i analitiku. Da je preduzeće "Spectacular" od ranije pod lupom nadležnih, potvrđeno je i od Uprave carina Crne Gore.
Srbin i član ozloglašene grupe "Pink Panteri" (51) koji je po poternici uhapšen u Italiji tražen je zbog spektakularne pljačke zlatare u Sloveniji 2016. godine.
Jeziva scena odigrala se pre nekoliko dana u Severnoj Makedoniji kada su dvojica muškaraca kidnapovala trećeg, pa ga prisiljavala da prizna da je silovao suprugu jednog otmičara.
U organizaciji Konzulata Jamajke u prepunom Dorćol Platzu, a u prisustvu brojnih muzičara, medija i prijatelja benda, održana je promocija novog albuma, večitih mladića rok scene, YU Grupe, koji su na promociju stigli specijalnim “autobusom za raj”.
Svi ga pamte kao Burduša, romskog muzičara iz serije "Muzikanti". Malo ko zna da je Jovan diplomirao na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju. Još manje ljudi zna zašto su oči ovog glumca večito delovale tužne.
Mnogi se pitaju u kom trenutku je najbolje posoliti jelo, a kulinarski stručnjaci imaju prilično jasan odgovor. Tajming je važniji nego što se misli i može direktno uticati na konačan ukus.
Kosa vam opada više nego inače i gubi na gustini? Rešenje možda nije u skupim tretmanima, već u jednostavnim prirodnim trikovima koji mogu probuditi koren i vratiti vlasima snagu i sjaj.
Bivša žena pevača Harisa Džinovića Melina Galić sutra se udaje za 23 godina starijeg milionera, a njeni najmiliji stigli su u Monte Karlo gde će se održati venčanje.
Bivša žena pevača Harisa Džinovića Melina Džinović u subotu će izgovoriti "da" biznismenu Džefriju Polu Arnoldu Deju, ali njen sin Kan neće prisustvovati venčanju.
Pevač Nenad Knežević Knez svojevremeno je otkrio da je pesma koja je prvobitno bila namenjena njemu na kraju završila u izvođenju folk pevačice Svetlane Cece Ražnatović.
Komšije pevača Džeja Ramadanovskog otkrile su nove detalje o tome šta se dešava sa njegovom dugogodišnjom prijateljicom Andrijanom Tomanić, kao i stanom u kojem je živeo poslednjih dana.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar