Kako su se Rusi ovoga setili? Britanski stručnjak sleđen: Zaboravite dronove, ovo oružje im je najbrutalnije! (VIDEO)
Podeli vest
Rusija poslednjih dana izvodi žestoke napade na Ukrajinu, stotine dronova lansira samo u jednom danu, ali stručnjaci skreću pažnju na jedno drugo, mnogo učinkovitije rusko oružje koje razara Ukrajinu bez milosti.
Intenzivni i razorni vazdušni napadi Rusije na Ukrajinu koji traju od početka meseca, nisu prestali ni u noći između nedelje i ponedeljka.
Ukrajinske odbrambene snage napale su prošle noći aerodrom Savaslejka u Nižnjenovgorodskoj oblasti Ruske Federacije, preneli su danas ukrajinski mediji pozivajući se na Fejsbuk objavu Generalštaba ukrajinskih oružanih snaga.
Francuski proizvođač automobila, u partnerstvu sa francuskom odbrambenom kompanijom, pokrenuće proizvodnju bespilotnih letelica u Ukrajini, izjavio je ministar odbrane Francuske Sebastijen Lekornju u intervjuu za televiziju "LCI", dok je javni servis Frans enfo objavio da je reč o kompaniji Reno, prenosi Tanjug.
08.06.2025
21:20
Prema izveštaju ukrajinskih vazdušnih snaga, Moskva je samo tokom protekle noći lansirala 479 dronova, što je opisano kao "najveće noćno bombardovanje od početka rata".
Osim dronova, ispaljeno je i 20 projektila različitih tipova, a baražna vatra bila je usmerena uglavnom na centralna i zapadna područja Ukrajine. Sličan napad dogodio se i pre tri dana, kad su Rusi lansirali 450 dronova, uključujući iranski dizajnirane "samoubilačke" dronove tipa Šahed, kao i 45 raketa različitih tipova.
- Ciljali su gotovo celu Ukrajinu - rekao je tada Volodimir Zelenski.
Moskovski aerodromi Domodedovo i Vnukovo zatvoreni su zbog ukrajinskog napada dronom na Moskvu, saopštila je ruska uprava za civilnu avijaciju "Rosavijacija".
Jedan veliki francuski proizvođač automobila, u partnerstvu sa francuskom odbrambenom kompanijom, pokrenuće proizvodnju bespilotnih letelica u Ukrajini, izjavio je ministar odbrane Francuske Sebastijen Lekornju u intervjuu za televiziju "LCI", a prenosi RT Balkan.
07.06.2025
19:30
Kakav učinak dronovi zaista imaju na eskalaciju rata, za Skaj njuz analizirao je njihov vojni analitičar, profesor Majkl Klark. Iako ističe da se nivo štete koju mogu da nanesu ne sme podceniti, smatra da noćni napadi dronova na gradove ipak imaju veći uticaj na moral građana nego što donose taktičku prednost na bojištu.
Jeftino, a razorno
- Prave li stratešku razliku? Verovatno ne. Dronovi svakako donose očaj stanovništvu jer ih prisiljavaju da provode noći u skloništima od vazdušnih napada, kao što su stanice podzemne železnice u Kijevu. Dakle, imaju učinak na moral - ocenio je Klark.
Napominje da Rusija puno veću štetu radi drugom vrstom oružja.
- Stvari koje čine razliku za Ruse su klizne bombe. One mogu da utiču na prvu liniju.
Klizne, odnosno navođene bombe zadaju ukrajinskim snagama velike probleme na frontu. Hrvatski vojni analitičar Igor Tabak u podkastu Jutarnjeg Prva linija objasnio je da se radi se o jeftinim oružjima, starim avionskim bombama na koje se priključi set koji obuhvata određena krila upravljive površine. Zbog njih bombe mogu da "klize, odnosno "jedre" prema određenom cilju, a dodaje se i satelitska navigacija.
- Taj sistem postao je neugodno precizan pa se nekoliko bombi može staviti u krug od 10 do 20 metara. Plus, to su teške bombe od 500 i 1500 kg, a čak su se pojavile i one od 3 tone. Razorna moć takvog naoružanja jako je velika i teško je utvrditi poziciju da izdrži više udara takvih bombi. To je sredstvo koje može da 'raščisti' bojište, a koje se može rešiti samo sredstvima za borbu protiv aviona koji takve bombe otpuštaju - objasnio je Tabak.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Protekle noći Lenjingradska oblast u Rusiji našla se pod masovnim udarom bespilotnih letelica, što je dovelo do značajnih poremećaja u civilnom avio-saobraćaju i izazvalo požar na strateški važnoj lokaciji.
Ukrajinske odbrambene snage napale su prošle noći aerodrom Savaslejka u Nižnjenovgorodskoj oblasti Ruske Federacije, preneli su danas ukrajinski mediji pozivajući se na Fejsbuk objavu Generalštaba ukrajinskih oružanih snaga.
Kina ne može da računa na automatsku geopolitičku dobit od američkih kriza, jer se pokazuje da problemi Vašingtona istovremeno otvaraju nove rizike i za Peking.
Ustaški režim u Zagrebu i njihovi mediji toliko su besni jer Evropska komisija nije blokirala 1,5 milijardi evra koji su namenjeni našoj državi da su optužili predsednika Srbije Aleksandra Vučića da je podelio Evropsku uniju!
Opozicioni analitičar Boban Stojanović gostovao je na televiziji N1 i govorio o izboru budućeg predsedničkog kandidata blokaderske liste za naredne izbore.
Predsednica skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju upozorila je da je od dolaska Aljbina Kurtija na vlast zabeleženo više od 700 napada na Srbe i zatražila snažnu reakciju međunarodne zajednice.
Najnovija epizoda Informerove emisije "Na merama" otkriće vam kako se za izbore sprema političar blokader Miroslav Aleksić, sa kime se druži pretendent na studentsku listu, profesor Milo Lompar, kakav je javni debakl doživela Đilasova uzdanica Marinika Tepić, na koji način se opušta lažni poliglota, opozicionar Đorđe Stanković, gde se šeta advokat blokader Rodoljub Šabić… i još mnogo toga!
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas slave Đurđevdan, dan posvećen Svetom Georgiju, velikomučeniku i pobedonoscu. Ovaj praznik smatra se jednim od najvažnijih za pravoslavne Srbe.
U Srbiji će danas biti promenljivo oblačno vreme sa sunčanim intervalima i iznad većeg dela zemlje suvo. Najniža temperatura biće od 3 do 14 stepeni, a najviša dnevna od 26 do 30 stepeni.
Tokom pandemije koronavirusa, kompanija Biontech iz Majnca ostvarila je milijarde evra prihoda, a već sada planira da zatvori nekoliko proizvodnih pogona, što bi uticalo na skoro 2.000 radnih mesta.
Stravična saobraćajna nesreća koja se dogodila na putu iz pravca Novog Pazara ka Raškoj dobila je svoj najteži epilog, pošto se broj žrtava popeo na četiri.
Suđenje takozvanoj vračarskoj grupi nastavljeno je juče u Specijalnom sudu u Beogadu prikazivanjem poruka koje su pripadnici grupe navodno razmenjivali, a u njima je spominjan i bivši kriminalac, a sadašnji rijaliti učesnik Kristijan Golubović, a spominjao ga je navodni vođa grupe Nikola Vušović zvani Džoni sa Vračara.
Emitovanje serije "Katarina Velika" na programu Informer TV ponovo je u fokus javnosti vratilo jedno od ključnih poglavlja ruske istorije - pripajanje Krima Rusiji 1783. godine.
Svetislav Bule Goncić je detinjstvo proveo veoma skromno živeći u podrumu Osnovne škole "Prva proleterska brigada" na Dorćolu gde je njegov otac radio kao domar.
Mesec u Jarcu donosi ozbiljnost, samokontrolu i potrebu za stabilnošću u emocionalnom svetu. Oavkva planetarna pozicija donosi povoljan period za Jarčeve, Device i Bikove.
Iako vlasnicima može delovati zabrinjavajuće, konzumiranje trave kod pasa u većini slučajeva nije razlog za paniku. Stručnjaci to često objašnjavaju kao "zamensko ponašanje”, koje se javlja kada pas doživljava unutrašnji stres ili konflikt.
Proleće je idealan trenutak da se planira vrt koji će svake godine izgledati sve lepše bez previše rada. Zato se sve više ljudi odlučuje za višegodišnje biljke, jer se one sade jednom, a zatim se same vraćaju svake sezone i unose boju i život u prostor.
Otac rijaliti učesnice Maje Marinković Taki Marinković komentarisao je njeno učešće u "Eliti" i otkrio kako reaguje na njene intimne odnose pred kamerama.
Legendarna pevačica Zorica Brunclik otkrila je da je čitava estrada bila uz nju dok je bila lošeg zdravstvenog stanja i istakla je koliko im je zahvalna.
Pevačica Anđela Ignjatović Breskvica nedavno je raskinula sa dečkom Nemanjom, a sada je Zorana Mićanović otkrila da su njih dvoje ove godine planirali svadbu.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar