Šok izjava Putina o Kosovu i Metohiji! Zbog ovog je Rusija odlučila da povuče radikalan potez
Podeli vest
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da su Donjecka i Luganska oblast imale pravo da se odvoje od Ukrajine bez saglasnosti Kijeva, pozivajući se na presudu Međunarodnog suda pravde u slučaju Kosova i Metohije.
Unutar Evropske unije sve su izraženije podele oko budućnosti uvoza ruskih energenata, piše Fajnenšel tajms. Austrija, koja i dalje u velikoj meri zavisi od ruskog gasa, pozvala je članice EU da ostave otvorenu mogućnost za obnovu uvoza ruskog gasa ukoliko dođe do mirovnog sporazuma sa Moskvom.
Rusija bi u vrlo kratkom roku mogla da potpuno onesposobi ukrajinski energetski sistem, upozorio je bivši poslanik Vrhovne rade, nekadašnji pripadnik bataljona „Azov“ (organizacija zabranjena u Rusiji), a sada komandant jurišne dron-jedinice Oružanih snaga Ukrajine Igor Lucenko.
19.06.2025
00:15
- Rusija je imala pravo da prizna nezavisnost DNR i LNR i da zaključi sporazum o odbrani sa njima. Moskva je pružila pomoć u okviru ovog sporazuma - rekao je Putin.
Sporazum moguć samo sa legitimnim vlastima
Govoreći o mogućnostima za rešavanje sukoba u Ukrajini, Putin je naglasio da je Rusija spremna na pregovore, ali da je važno da konačni dokument bude potpisan od strane zakonitih predstavnika vlasti u Kijevu. On je doveo u pitanje legitimitet ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, navodeći da mu je mandat istekao u martu 2024. godine i da ne postoji ustavna mogućnost njegovog produženja, čak ni u vanrednim okolnostima.
Poljski ministar odbrane Vladislav Kosinjak-Kamiš saopštio je da je njegova zemlja registrovala ozbiljne poremećaje u funkcionisanju GPS signala iznad Baltičkog mora, nagoveštavajući da bi uzrok mogla biti Rusija i njene moguće sabotažne aktivnosti.
- Spreman sam da se sastanem sa svima, uključujući i (ukrajinskog predsednika Volodimira) Zelenskog - rekao je Putin, ali je dodao da je pitanje legitimiteta ukrajinskog rukovodstva suštinsko.
Putin je podsetio da ukrajinski predsednik imenuje sve ključne organe vlasti, te da nelegitiman predsednik automatski povlači nelegitimnost celokupnog državnog aparata.
Zelenski odbio dogovor iz Istanbula, rat se mogao izbeći
Putin se osvrnuo i na neuspešne pregovore koji su se vodili u Istanbulu 2022. godine, navodeći da je tada pronađen kompromis koji je odgovarao i Moskvi i Kijevu, ali da je ukrajinska strana, pod pritiskom sa Zapada, odlučila da prekine pregovore i nastavi rat.
- Moskva je spremna da nastavi pregovore, sve dok se Kijev i njegovi zapadni saveznici slože sa tim i ne budu pritiskali Kijev da nastavi vojne akcije - rekao je ruski lider.
Putin stao uz Trampa: Rat u Ukrajini se ne bi desio da je on bio na vlasti
Predsednik Rusije podržao je ocenu američkog predsednika Donalda Trampa, koji je više puta izjavio da se sukob u Ukrajini ne bi dogodio da je on tada bio u Beloj kući. Putin je izrazio saglasnost s tim stavom, ističući da bi Trampov drugačiji pristup u potpunosti izmenio tok događaja.
Ova izjava dolazi u trenutku kada Rusija sve više insistira na nastavku pregovora i iznosi ozbiljne zamerke na legitimitet ukrajinskog rukovodstva, dok istovremeno koristi argument Kosova i Metohije kao pravni presedan za svoja priznanja otcepljenih oblasti.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Rusija je pozvana da učestvuje na samitu G20 u Sjedinjenim Američkim Državama na najvišem nivou, a skup će biti održan 14. i 15. decembra u Majamiju, potvrdio je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Aleksandar Pankin.
Italijanska premijerka Đorđa Meloni oštro je odgovorila na uvrede ruskog televizijskog voditelja Vladimira Solovjova, poručivši da „propagandista režima ne može da drži lekcije o slobodi", uz jasnu poruku da Italija nema ni gospodare ni tutore i da joj je jedina smernica nacionalni interes.
Bezbednosna zona pod kontrolom Rusije u Ukrajini će se širiti sve dok ne bude otklonjena pretnja za pogranične regione Rusije, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin.
Unutar Evropske unije sve su izraženije podele oko budućnosti uvoza ruskih energenata, piše Fajnenšel tajms. Austrija, koja i dalje u velikoj meri zavisi od ruskog gasa, pozvala je članice EU da ostave otvorenu mogućnost za obnovu uvoza ruskog gasa ukoliko dođe do mirovnog sporazuma sa Moskvom.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević otkrio je juče tokom drugog Kolegijuma naše televizije detalje o skandalu koji je paralisao srpsku javnost - poznati blokaderski profesor sociologije sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu uhvaćen je kako švercuje gomilu seksualnih pomagala.
Teheran je predvideo izuzetke za pojedine zemlje, uključujući Rusiju, kada je reč o naplati taksi za prolazak kroz Ormuski moreuz, izjavio je iranski ambasador u Moskvi Kazem Džalali.
Ustaški kvazi-novinar Domagoj Margetić, antisrpski ekstremista sa dna kace, kreator lažne afere "Sarajevo safari" nastavio je sa brutalnim lažima o predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i na sajmu knjiga u Sarajevu.
"Pre tačno dve decenije osnovana je Liberalno-demokratska partija. To je ona partija koja je bila potpuno i verovatno jedina partija na političkoj sceni Srbije koja je bila potpuno pro-NATO orijentisana i vodila je politiku gde su Srbi trebali za sve da se izvinjavaju", započinje analitičar Uroš Piper.
Vlada Srbije produžila je Uredbu o ograničenju visine cene derivata nafte do 8. maja, pa će akciza na derivate nafte i to za bezolovni benzin i dalje biti 54 dinara po litru, a za gasna ulja 55,53 dinara po litru.
Do kraja aprila očekuje se da će biti izdato 100.000 potvrda za legalizaciju objekata po Zakonu o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava na nepokretnosti, koji je poznat i kao zakon "Svoj na svome".
Ministarstvo za brigu o porodici i demografiјu hitno se oglasilo i najoštrije osudilo, kako kažu, neistinite informaciјe i proizvoljne interpretaciјe koјe su se poјavile u јavnosti povodom izmena i dopuna Porodičnog zakona, a koјe su usmerene isključivo na pogrešno informisanje i dovođenje u zabludu građana, pre svega roditelja, kao i bespotrebno širenje panike, navodi se u saopštenju.
Nova studija koja poredi invazivne morske krastače u Japanu i Australiji otkrila je da su se značajne promene u veličini i obliku tela razvile mnogo brže nego što su sugerisale dugogodišnje ideje o tempu evolucije.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije, Službe za suzbijanje kriminala i Odeljenja za posebne operacije, u saradnji sa Drugim osnovnim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsili su B. S. (37), državljanina Crne Gore, a sada se pojavio i snimak hapšenja.
Glumac Miodrag Miki Krstović retko govori o privatnom životu, ali je jednom prilikom odlučio da podeli iskustvo koje mu je, kako kaže, potpuno promenilo pogled na zdravlje.
Pevačica Nataša Bekvalac već neko vreme posvećeno praktikuje jogu, a sada je napravila i značajan iskorak u svom napretku - uspela je da savlada stoj na glavi.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar