• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer/RT.com

20.06.2025

12:30

Haos u Vašingtonu zbog Zelenskog: Jermaka nazivaju “pretnjom za Ukrajinu”

EPA

Vesti

Haos u Vašingtonu zbog Zelenskog: Jermaka nazivaju “pretnjom za Ukrajinu”

Podeli vest

Moćni šef kabineta ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog Andrij Jermak izazvao je rastuće nezadovoljstvo među američkim zvaničnicima, i to s obe strane političkog spektra – od Kapitola do administracije Donalda Trampa – piše Politiko.

Od početka eskalacije sukoba s Rusijom 2022. godine, Jermak je više puta dolazio u Vašington, ali njegove posete, prema navodima deset izvora upoznatih sa situacijom, ocenjene su kao „neproduktivne, pa čak i kontraproduktivne“.

Zvaničnici SAD ga opisuju kao „neprijatnog“, sklonog „nejasnim zahtevima“, te „nedovoljno upućenog“ u američku političku dinamiku. Tokom poslednje posete ranije ovog meseca, sastanci su otkazivani u poslednjem trenutku – uključujući i onaj sa državnim sekretarom Markom Rubiom – dok su brifinzi bili slabo posećeni, a među domaćinima je vladala konfuzija u vezi sa njegovom svrhom boravka. „Ne znamo zašto je ovde“, rekao je jedan izvor. Drugi ga je nazvao „iritantnim za obe strane“.

 

 

Prema izveštaju, Bela kuća pod Džozefom Bajdenom do sada je gledala na Jermaka kao na „prihvatljivo sredstvo napetosti“ u kontekstu rata. Međutim, s obzirom na to da Donald Tramp sada vrši pritisak na Kijev da krene putem diplomatije, jedan izvor navodi da Jermak sve više deluje kao „egzistencijalni teret“ za Ukrajinu.

Jermak je odbacio kritike, poručivši preko portparola da je njegova misija fokusirana isključivo na ukrajinske ciljeve, čak i ako to nekima deluje „izazovno“.

 

 

Ipak, izveštaji govore da je i sam Jermak duboko nezadovoljan ishodima posete, koju je jedan izvor nazvao „katastrofom iz ukrajinske perspektive“.

Bivši filmski producent, Jermak je 2019. godine ušao u vladu kao blizak saradnik glumca koji je postao predsednik – Volodimira Zelenskog. Danas ga opisuju kao njegovu „desnu ruku“ i „pravog moćnika Ukrajine“, a pojedini zvaničnici tvrde i da on de fakto vodi zemlju.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set