• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer.rs/Index.hr

21.06.2025

21:49

Prelomni trenutak: Tramp okuplja tim za nacionalnu bezbednost, večeras se odlučuje o sudbini Bliskog istoka

Shutterstock

Vesti

Prelomni trenutak: Tramp okuplja tim za nacionalnu bezbednost, večeras se odlučuje o sudbini Bliskog istoka

Podeli vest

Predsednik SAD Donald Tramp večeras će u Beloj kući sazvati ključni sastanak svog tima za nacionalnu bezbednost, devetog dana rata između Izraela i Irana, prenosi Axios.

Sastanak će biti održan u prostoriji za krizne situacije, a očekuje se da će glavna tema biti potencijalni američki odgovor na sve dublju regionalnu eskalaciju.

Prema navodima iz više izvora, sastanak bi mogao označiti ključni zaokret u dosadašnjoj američkoj politici uzdržanosti. Iako je predsednik Tramp nedavno najavio da će odluku o eventualnom vojnom odgovoru doneti u roku od dve nedelje, hitno sazivanje bezbednosnog vrha sugeriše da bi ta odluka mogla stići i ranije.

Ko će sve prisustvovati sastanku?

Na sastanku se očekuje prisustvo ministra odbrane Pita Hegseta, potpredsednika Džej Dija Vensa, državnog sekretara Marka Rubija, direktora CIA-e Džona Ratklifa, direktorke Nacionalne obaveštajne službe Talsi Gabard, načelnika Združenog generalštaba generala Kejna, kao i specijalnog izaslanika za Iran Džejsona Vitkofa. Reč je o najbližim savetnicima predsednika, koji su od početka sukoba u svakodnevnoj komunikaciji i koordinaciji.

Kina pažljivo prati poteze SAD-a


Predsednik Tramp je prošle nedelje izdao naređenje o premeštanju borbene grupe nosača aviona USS Nimitz iz Pacifičkog okeana ka Bliskom istoku, dok je u poslednja 72 sata zabeleženo i raspoređivanje bombardera B-2 u američku bazu na Guamu.

Iako se te aktivnosti zvanično predstavljaju kao „rutinsko pregrupisavanje“, u bezbednosnim krugovima jasno se tumače kao demonstracija američke vojne spremnosti — kako prema Iranu, tako i prema Kini.

Ova vojna mobilizacija dešava se u trenutku kada SAD pokušava da očuva stratešku ravnotežu i u indo-pacifičkom regionu, naročito u svetlu sve češćih pretnji Pekinga upućenih Tajvanu.

Preusmeravanje bombardera ka zapadu, umesto ka Bliskom istoku, tumači se kao poruka da Vašington ne želi ostaviti utisak slabosti ili neodlučnosti.

Analitičari upozoravaju da Kina pomno prati američki odgovor na iransku eskalaciju, jer će upravo način na koji SAD reaguje poslužiti kao pokazatelj njene spremnosti da brani Tajvan u slučaju krize.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavite komentar

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Udarno: Šta mediji u Kazahstanu pišu o poseti Vučića?
Politika

Udarno: Šta mediji u Kazahstanu pišu o poseti Vučića?

Novinska agencija Kazahstana "Kazinform" objavila je vest da predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravi u dvodnevnoj poseti toj zemlji na poziv šefa države Kasima-Žomarta Tokajeva, uz ocenu da se višedecenijska saradnja dve države vremenom podigla na nivo pragmatičnog partnerstva sa stabilnim političkim poverenjem i rastućom ekonomskom dinamikom.

26.02.2026

13:19

Muke blokaderske: Nema para - nema ni motivacije!
Politika

Muke blokaderske: Nema para - nema ni motivacije!

U tzv. "Krovnoj radnoj grupi za strategiju" beogradskih blokadera izbile su oštre rasprave o motivaciji članova i finansijama. Razlog zbog kojeg mnogi ne dolaze na plenume i radne grupe, brzo je zaključen - nezadovoljstvo zbog neplaćenog rada.

26.02.2026

09:57

Exatlon

TV

Ameriku čekaju crni dani
Live TV

Ameriku čekaju crni dani

Dejan Jelača, srpski glumac koji živi i radi u Americi gostujući u Info jutru otkrio je kakav je život preko okeana i kako Amerikanci gledaju na poteze svog predsednika Donalda Trampa.

26.02.2026

12:00

Ko to želi smrt Dačiću?
Live TV

Ko to želi smrt Dačiću?

Miljan Damjanović, potpredsednik SRS i Marko Šćepanović, savetnik ministra Ivice Dačića gostujući u Info jutru komentarisali su zlurade komentare na račun zdravstvenog stanja ministra spoljnih poslova.

26.02.2026

10:53

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set