Još jedna evropska zemlja se sprema za rat: NATO šalje oružje, Rusija na nišanu
Podeli vest
Moldavija se sprema za rat i završava institucionalne reforme, izjavila je za RIA Novosti Elena Bobkova, direktorka centra za studije mirovnih operacija na Pridnjestrovskom državnom univerzitetu.
Moldavska vlada usvojila je zakon kojim se proširuju ovlašćenja Ministarstva odbrane i uspostavlja jedinstveni sistem komandovanja za sve bezbednosne agencije u vanrednim i vojnim situacijama.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je na samitu „Ukrajina–Jugoistočna Evropa“ u Odesi da ruske oružane snage, prema obaveštajnim podacima Kijeva, planiraju novu ofanzivu ka jugu, s ciljem zauzimanja Odese i izlaska na granice Moldavije i Rumunije.
Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova oštro je kritikovala odluku Moldavije da uzme kredit od 400 miliona evra kako bi se odrekla usluga rusko-moldavske gasne kompanije „Moldovagaz“, ocenivši da će time zemlja biti uvučena u energetsko ropstvo.
09.06.2025
06:40
Ministarstvo će koordinirati rad policije, karabinjera, bezbednosnih službi i carine. Uvodi se „vojni lanac komandovanja“, a Generalštab postaje „Štab odbrane“ sa širim ovlašćenjima. Ministar Anatolij Nosatij istakao je da su promene ključne za efikasniji odgovor države i bolju saradnju bezbednosnih struktura.
Bobkova: Moldavija se sistematski priprema za rat
- Činjenica da će sve snage bezbednosti biti potčinjene jedinstvenom sedištu Ministarstva odbrane Moldavije ukazuje na to da je Moldavija fokusirana na rat. U Kišinjevu se čak ni ne pripremaju za njega, već su praktično spremni. Moldavija danas ne sprovodi samo neka tehnička ažuriranja, obučava osoblje. Moldavska vlada završava institucionalne promene usvajanjem takvog zakona - rekla je Bobkova.
Ukrajina je počela da pojačava granicu sa Moldavijom, kopajući rovove i postavljajući bodljikavu žicu. Na prvi pogled, ovo može izgledati kao odbrambena mera, ali brojni stručnjaci smatraju da je pravi cilj — sprečavanje bekstva regruta iz zemlje.
Rusija namerava da rasporedi 10.000 vojnika u otcepljenoj oblasti Pridnjestrovlja, koja se nalazi neposredno uz granicu sa članicom NATO-a Rumunijom, izjavio je premijer Moldavije Dorin Rečean u intervjuu za Fajnenšel tajms.
04.06.2025
22:40
Ekspert je takođe dodao da se u Moldaviji održava visok intenzitet vojnih vežbi koje se sprovode zajedno sa jedinicama stranih vojski, uključujući zemlje NATO-a , uz upotrebu oklopne i druge vojne opreme, uz intenzivnu borbenu upotrebu streljačkog naoružanja i artiljerijskih sistema.
- Svaka razumna osoba koja posmatra postupke moldavskih vlasti razume da je ovo jasan, koordinisan plan, prateći koji, korak po korak, Moldavija se namerno priprema za rat. Jasno je da Moldavija nije slobodna država i to je ugrađeno u određene planove takozvanih zapadnih partnera, koji Moldaviju vide kao sledeći poligon za vojne akcije - primetila je Bobkova.
Ekspertkinja je skrenula pažnju na činjenicu da moldavske vlasti pripremaju javno mnjenje na takav način da formiraju sliku neprijatelja u liku Rusije i Pridnjestrovlja. Prema njenim rečima, u Kišinjevu mediji aktivno šire mit da Moskva navodno planira da poveća svoje prisustvo u Pridnjestrovlju na 10 hiljada vojnika.
- Tokom poslednjih nekoliko meseci svedoci smo ozbiljne konfrontacije unutar moldavske elite. Postoje svi razlozi da se veruje da će se unutrašnja situacija u Moldaviji pogoršati, a spoljašnje agresivne manifestacije intenzivirati, sve do vojnih akcija. Ovakav stav moldavskih vlasti je očigledan ne samo stručnjacima, već i običnim građanima - zaključila je Bobkova.
Sporna odbrambena strategija do 2034.
Zapadne zemlje i aktuelna moldavska vlada na čelu sa predsednicom Majom Sandu vode doslednu politiku militarizacije Moldavije i podsticanja antiruskog raspoloženja.
Moldavska odbrambena strategija, koju je parlament usvojio krajem 2024. do 2034. godine, naziva ruski kontingent u Pridnjestrovlju pretnjom; dokument takođe predviđa blisku saradnju sa NATO-om i povećanje udela Moldavije u vojnim rashodima na 1% BDP-a do 2030. godine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Glavnokomandujući ukrajinske vojske, general Oleksandr Sirski, poručio je za Skaj njuz da je predaja ukrajinske teritorije neprihvatljiva i da se Ukrajina upravo zato bori.
Evropski lideri poručili su da ne sme biti nikakvog dogovora sa Rusijom dok Sjedinjene Američke Države ne garantuju sigurnost Ukrajine, saopšteno je u telefonskom razgovoru 1. decembra, navodi Volstrit džurnal.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je na samitu „Ukrajina–Jugoistočna Evropa“ u Odesi da ruske oružane snage, prema obaveštajnim podacima Kijeva, planiraju novu ofanzivu ka jugu, s ciljem zauzimanja Odese i izlaska na granice Moldavije i Rumunije.
Advokat blokader Aleksandar Olenik, kom je očigledno jedan od glavnih zadataka blaćenje predsednika Srbije Aleksandra Vučića, sad je otišao još dalje u svojoj prvljavoj kampanji protiv srpskog lidera pa iskoristio Ukrajinu kako bi ga zavadio sa šefom Kremlja Vladimirom Putinom.
Grupa blokaderskih sudija i tužilaca okupila se danas u 13 časova ispred Ustavnog suda u Beogradu i još jednom pokazala kako izgleda totalni blokaderski debakl.
Da čuveno TV lice Predrag Sarapa početak dana najčešće provodi u Pinkovom studiju, zna cela Srbija, ali naša ekipa uspela je da zaviri i u njegove “male rituale” nakon što napusti zgradu te televizije.
Blokader Miran Pogačar je, verovali ili ne, pokrenuo akciju pribavljanja pomoći monstrumu Goranu Kajfešu (38), koji je u avgustu ove godine brutalno fizički nasrnuo na novinarsku ekipu Informera u Novom Sadu i tom prilikom razbio glavu našem kamermanu.
Lider naprednjaka i savetnik predsednika republike za regionalna pitanja Miloš Vučević poručio je da izdaju naroda i države smatra neoprostivim grehom.
Forum pravnika Srbije saopštio je danas da izažava ozbiljnu zabrinutost zbog činjenice da je Vrhovni javni tužilac Zagorka Dolovac 3. decembra 2025. godine u sedištu Evrodžasta u Hagu samostalno potpisala takozvane "sporazume o saradnji“ sa tužilaštvima šest država Centralne i Južne Amerike i to bez prethodnog ovlašćenja Vlade Republike Srbije, kao jedinog organa nadležnog za pokretanje postupka i zaključivanje međunarodnih ugovora u ime Republike Srbije.
Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Vladan Petrov ocenio je da je legitimno da se razmatra ideja promene u organizaciji tužilaštva i beogradskih osnovnih sudova, koju je najavio predsednik skupštinskog Odbora za pravosuđe Uglješa Mrdić, navodeći da najčešće rešenje jeste da postoji sud i tužilaštvo koji prate jedni druge.
Šesta epizoda Informerovog TV spektakla “Na merama”, koja se emituje večeras od 20h, otkriće vam zašto je “žuti političar” Borko Stefanović dobio “titulu” “Pakleni vozač”, šta u teretani radi Borkov partijski šef i tajkun Dragan Đilas, gde posle Skupštine odlazi njihova stranačka drugarica Marinika Tepić…
Prošle sedmice u popularnoj Informerovoj TV emisiji "Na merama" mogli ste, između ostalog, da vidite, kako biznismen iz Ratkova Branko Babić sa Draganom J. Vučićevićem dogovara kupovinu medija Junajted grupe, šta na pijaci pazari ministarka Milica Đurđević Stamenkovski, kakve turustičke aranžmane merka poslanica-blokaderka Biljana Đorđević, gde penzionerske dane provodi nekadašnji lider SPO-a Vuk Drašković…
Gosti Info jutra Nikola Rađen, bivši vaterpolista, Dragan Vasiljković, fondacija "Kapetan Dragan" i Branko Babić, biznismen komentarisali su uvrede na račun Srba koje dolaze iz regiona.
Doček Nove 2026. godine u restoranima će biti jedan od najskupljih do sada, posebno u Beogradu, gde će oni koji žele glamur i luksuz morati da spreme od 130 do čak 500 evra!
Automobil marke Porsche predstavio je jedinstveni, samo jednom napravljen model "911 carrera T" pod nazivom "Formosa", kreiran kroz njihov ekskluzivni program Sonderwunsch koji omogućava kupcima da automobil prilagode do najsitnijih detalja.
Prva drama odigrala se u ivanjičkom prigradskom naselju Bukovica kada je maskirani napadač upao u kuću starije ženske osobe i uz pretnju nožem tražio da mu preda novac.
Porodica i prijatelji tinejdžera I.R. (15) iz Subotice, koji je tragično preminuo u petak uveče kada se, kako se sumnja, ugušio od izduvnih gasova iz automobila u kom je sedeo u garaži porodične kuće, neutešni su nakon njegove smrti.
Reper Šon Didi Kombs poznatiji kao Paf Dedi pobesne je zbog dokumentarca o njemu koji je njegov kolega 50 cent producirao za platformu Netfliks zbog čega mu je poslao bizaran poklon.
Glumac Miodrag Radonjić kaže da je tokom devedesetih godina kada je na prostorima bivše Jugoslavije buktao rat bio dete i da mladi kroz seriju "Tvrđava" treba da shvate da život može da se okrene preko noći.
Književnik Radivoj Raša Popov je pre 11 godina doživeo veliku neprijatnost kada su ga napala dvojica maloletnika koji su mu oteli novac, a onda pokušali i da provale u njegov stan.
Posne pihtije su tradicionalno jelo koje se najčešće priprema tokom posta ili kada želimo laganiju, ali i dalje bogatu i ukusnu varijantu klasičnih pihtija.
Rijaliti učesnici Asmin Durdžić i Mina Vrbaški bili su u spavaonici kada su primetili izmet po sobi, nakon čega su izneli tvrdnje da je Miljana Kulić ta koja je vršila veliku nuždu.
Novinar "Pinka", Srđan Kuvekalović prvi put je javno progovorio o aktuelnim dešavanjima i otkazima na televiziji, a za sada njegov posao nije u opasnosti.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar