Makron raskrinkao poteze svetskih moćnika: Evo šta su zapravo trgovinske carine
Podeli vest
Francuski predsednik Emanuel Makron izjavio je danas da su carine koje nameću moćne zemlje često oblik "ucene", a ne instrumenti za rebalansiranje trgovine.
- Moramo vratiti slobodu i ravnopravnost međunarodnoj trgovini, mnogo više nego barijere i carine, koje osmišljavaju najjači, a koje se često koriste kao instrumenti ucene, a nikako kao instrumenti rebalansiranja - rekao je Makron na Međunarodnoj konferenciji o finansiranju razvoja u Sevilji, prenosi Rojters.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je danas da su francuski predsednik Emanuel Makron i nemački kancelar Fridrih Merc "konačno izgubili zdrav razum" i pokušavaju da se vrate u vremena kada su njihove zemlje želele da osvoje celu Evropu.
Francuski predsednik Emanuel Makron zakasnio je na samit Evropske unije u Briselu, preneo je portal Juraktiv.
27.06.2025
12:40
On je apelovao na podršku i reformu Svetske trgovinske organizacije kako bi se uskladila sa ciljevima smanjenja nejednakosti i borbe protiv klimatskih promena.
- Povratak trgovinskog rata i carina u ovom trenutku u život planete je aberacija, odstupanje, posebno kada vidim carine koje se nameću zemljama koje tek počinju svoj ekonomski uspon - izjavio je Makron.
Njegove izjave usledile su dok se vode završni pregovori između Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država o trgovinskom sporazumu, pred krajnji rok od 9. jula koji je postavio američki predsednik Donald Tramp, iako se Makron direktno nije osvrnuo na SAD ili Trampa.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan izazvao je pažnju međunarodne javnosti kada je tokom rukovanja na samitu NATO u Hagu javno ponizio francuskog predsednika Emanuela Makrona, prenosi YouTube kanal turskog medija Haber.
Francuski predsednik Emanuel Makron poručio je da Evropa mora otvoriti ozbiljan dijalog sa Moskvom i izgraditi sopstveni bezbednosni sistem, upozorivši da kontinent ne može neprestano da se naoružava i živi u atmosferi vojne eskalacije.
26.06.2025
08:10
Tramp je u aprilu najavio uvođenje globalnih carina u rasponu od 10 do 50 odsto, ali je za većinu zemalja odložio njihovu primenu na 90 dana, dajući im vremena da postignu trgovinske sporazume i eventualno smanje te carine.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Francuski predsednik Emanuel Makron napustio je sinoć Davos bez pokušaja da se sastane sa predsednikom SAD Donaldom Trampom, koji danas treba da stigne na Svetski ekonomski forum koji se održava u tom švajacarskom gradu, prenosi "Mond".
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da namerava da uvede carine od 200 odsto na francuska vina i šampanjce, u okviru šire pretnje carinama evropskim zemljama koje se protive njegovom planu u vezi sa Grenlandom.
Američki predsednik Donald Tramp ponovo je izazvao buru u svetskoj javnosti objavivši skrinšot privatnih poruka koje mu je poslao francuski predsednik Emanuel Makron.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je danas da su francuski predsednik Emanuel Makron i nemački kancelar Fridrih Merc "konačno izgubili zdrav razum" i pokušavaju da se vrate u vremena kada su njihove zemlje želele da osvoje celu Evropu.
Nemačka planira da postane prva država u Evropi koja će razviti sopstveni satelitski sistem za rano otkrivanje balističkih raketa, navodeći kao ključni razlog bezbednosne pretnje koje, prema oceni Berlina, dolaze iz Rusije, piše Fajnenšel tajms.
Ukrajinske vlasti našle su se u izuzetno ranjivom položaju nakon niza ruskih udara u poslednjim nedeljama, zbog čega ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, prema ocenama američkih analitičara, strahuje od mogućeg razornog napada Rusije na ključnu infrastrukturu.
Ministar odbrane BiH Zukan Helez, čovek koji iz druge države zdušno podržava blokadere, sada je pokazao kakvu politiku želi da gradi ukoliko blokaderi dođu na vlast.
Predsednik Aleksandar Vučić oglasio se na svom zvaničnom Instagram profilu i poslao važnu poruku građanima naše zemlje kada je u pitanju budući put Srbije.
Branislav Ristivojević, desna ruka predsednika Novog DSS-a Miloša Jovanovića žestoko je napao dojučerašnjeg saborca, doktora Branimira Nestorovića iz redova pokreta Mi - glas iz naroda.
Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine, oglasila se na svom Iks nalogu gde je odgovorila Konstantinu Samofalovu, internacionalnom sekretaru Đilasove Stranke slobode i pravde.
Tokom emisije Exatlon Specijal na Informer TV javio se čuveni MMA borac Vaso Bakočević poznat pod nadimkom Psiho, koji je blizak sa Jovanom Radulovićem Jodžirom, harizmatičnim članom Crvenog tima.
Četrnaesta epizoda Informerove hit emisije "Na merama" otkriće vam gde poslanik blokader Branko Miljuš “bistri” politiku, čime se bavi samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kakve su gastronomske navike političara u pokušaju Miroslava Aleksića, kako penzionerske dane provodi poznato TV lice Žika Šarenica, te na koji način jedan od glavnih pretendenata za studentsku listu Milo Lompar glumata čoveka iz naroda.
U Srbiji će danas biti oblačno i hladno vreme, u većem delu ujutro i pre podne mestimično sa slabom kišom, a posle podne i uveče sa susnežicom i slabim snegom. Najniža temperatura kretaće se od -2 do 3, a najviša od 0 do 5 stepeni.
U najnovijoj zbirci dokumenata u vezi sa Džefrijem Epštajnom pominju se i imena poznatih ličnosti poput repera Džej-Zija i Puša Tija i filmskog producenta Harvija Vajnstina.
Audio-snimak hitne pomoći otkriva da se slavna glumica Ketrin O'Hara u ranim jutarnjim satima gušila i jedva disala pre nego što je hitno prevezena u bolnicu, gde je ubrzo preminula.
Zvezda Kristina Agilera, koja je nedavno proslavila 45. rođendan, tokom boravka u Parizu pojavila se u izdanju koje je u potpunosti otkrilo njene grudi, čime je zapalila društvene mreže.
Na oko 45 minuta trajektom od Viga nalazi se mali arhipelag Cíes, često nepoznat putnicima, iako je jedno od najlepših mesta na severozapadnoj obali Španije.
Poremećaji spavanja mogu biti jedan od ranih znakova bolesti, raka krvi, ali često prolaze neprimećeno ili se pripisuju drugim zdravstvenim problemima.
Bikovi, Rakovi i Vodolije će tokom februara proći kroz korenite promene. Neki će zatvoriti vrata prošlosti, neki zakoračiti u novo poglavlje, a neki će se morati suočiti s nečim što su dugo izbegavali.
Ime manekenke Bojane Banjac, nekadašnje učesnice emisije Srpski Top Model, pominje se u dokumentima povezanima sa Džefrijem Epstinom, ekskluzivno saznaje Informer.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar