Referendumska bomba trese region: Odluka koja menja sve
Podeli vest
Pošto je danas izgubila na parlamentarnom glasanju o konsultativnom referendumu o izdacima za odbranu, vladajuća slovenačka stranka "Pokret za slobodu" odlučila je da zatraži sopstveni konsultativni referendum o članstvu u NATO-u, prenosi agencija STA.
"Ovo je pravo pitanje o kome građani moraju da se izjasne",saopštila je stranka, navodeći da će predlog formalno biti podnet sledeće nedelje.
Slovenačka policija koristila je suzavac i vodene topove u Ljubljani protiv hiljada demonstranata koji su se protivili oštrim merama uvedenih radi suzbijanja korona virusa, septembra 2021.
Slovenačke koalicione stranke složile su se danas da je ključna obaveza zemlje da izdvaja dva odsto BDP za NATO, a ne cilj NATO od pet odsto, na kojem insistira američki predsednik Donald Tramp.
01.07.2025
13:01
- Postoje samo dva načina: ili ostajemo u NATO-u i plaćamo članarinu, ili napuštamo savez. Sve ostalo je populistička obmana građana Slovenije - rekao je slovenački premijer Robert Golob na zvaničnom nalogu vlade na mreži Iks.
General u penziji Jaroslav Gromadžinski, jedan od najuticajnijih poljskih vojnih stratega i predsednik Academy24, pozvao je na radikalnu promenu odbrambene doktrine Poljske, usmerenu direktno na pripreme za rat protiv Rusije.
Generalni sekretar NATO Mark Rute oštro je kritikovao ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova zbog njegovih nedavnih komentara o raspadu Alijanse i ocenio da "ništa korisno nije izašlo iz njegovih usta".
03.07.2025
14:30
Predsednik vlade 🇸🇮 dr. Robert Golob:
"Koalicija SDS, NSi in SD je danes potrdili odločitev o novem nesmiselnem referendumu.
Da se odpravi vsak dvom o resnični volji ljudstva, bo Svoboda naslednji teden vložila svojo referendumsko pobudo in sicer glede članstva Slovenije v…
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) July 4, 2025
Njegova izjava je usledila nakon što je u Narodnoj skupštini usvojen predlog Levice, manjeg partnera u vladajućoj koaliciji, da se održi konsultativni referendum o povećanju izdataka za odbranu.
#BREAKING#Slovenia JUST IN: Slovenia to Hold Consultative Referendum on NATO Membership
Slovenia’s ruling Freedom Movement has announced a consultative referendum on whether the country should remain in NATO.
Koalicija se podelila kada je Golobov Pokret za slobodu glasao protiv, dok su manji partneri udružili snage sa konzervativnom opozicijom u podršci narodnom glasanju.
Golob je referendum o potrošnji za odbranu opisao kao još jedan besmisleni referendum koji je potvrdila koalicija Demokratske stranke (SDS), Nove Slovenije (NSi) i Socijaldemokrata (SD) dok bi, prema njegovim rečima, referendum o članstvu u NATO-u "otklonio svaku sumnju u pravu volju naroda".
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Slovenačka policija koristila je suzavac i vodene topove u Ljubljani protiv hiljada demonstranata koji su se protivili oštrim merama uvedenih radi suzbijanja korona virusa, septembra 2021.
Naftni tanker „Elbus“, koji plovi pod zastavom Palaua, oštećen je u napadu bespilotne letelice na oko 50 kilometara od obale kod Kastamonua, u Crnom moru.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je tokom sinoćnjeg ekskluzivnog Božićnog intervjua na TV Informer ispričao jednu hit-anegdotu o onome što je pre nekoliko godina doživeo u Briselu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ovih dana je dežurni krivac i zbog situacije s vremenom, tačnije zbog snega i leda koji su okovali Srbiju i najveći deo saobraćajnica u gradovima i mestima širom zemlje, a niko ne želi ni da pogleda kako je u drugim državama, posebno u našem regionu.
Priština, Albanija i Hrvatska potpisale su trilateralni sporazum o vojnoj saradnji, 18. marta 2025. godine, koji pored zajedničke obuke i razmene iskustava, ima za cilj i zajedničku kupovinu oružja od Sjedinjenih Američkih Država.
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke (SNS) Milenko Jovanov otvoreno je otkrio šta bi se dogodilo da su blokaderi u prethodnom periodu uspeli da slome predsednika Srbije Aleksandra Vučića i to stravičnim napadima na njegovu porodicu.
Istoričar Aleksandar Raković gostujući u Info jutru komentarisao je napade na predsednika Srbije Aleksandra Vučića i napravio paralelu između smene vlasti u Crnoj Gori i pokušajima smene u našoj državi.
Prva epizoda Exatlona, najvećeg sportsko-takmičarskog spektakla na svetu, premijerno je prikazana u sredu, a svi koji su propustili da je pogledaju, imaće prilike da to učine danas od 13 časova, kada će na TV Informer biti emitovana repriza.
Budite večeras od 20 sati uz specijalnu emisiju Informer televizije, povodom Badnje večeri. Uz muziku uživo kao i divne vokale sestara Marije i Marine Gobović, dočekajte najradosniji hrišćanski praznik, Božić.
Da Dom za nezbrinutu decu nije samo zgrada sa pravilima i rasporedima, već utočište i šansa za blistavu budućnost deci koja su tamo smeštena, govori priča Dragoljuba Mihajlovića (44), vredna filmskog platna.
RAPEX sistem za brzu razmenu informacija o nebezbednim proizvodima koji su stavljeni na jedinstveno tržište EU izdao je upozorenje o neispravnosti električnog trotineta te povlačenju istog iz prodaje.
Policija u Kraljeovu uhapsila je L. P. (20) i Đ. J. (36) iz ovog grada, zbog postojanja osnova sumnje da su obojica izvršili po krivično delo teška dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Viši sud u Nišu izrekao je danas meru bezbednosti obaveznog čuvanja i lečenja u psihijatrijskoj ustanovi penzioneru Milanu R. (75) jer je pod uticajem duševnog oboljenja svirepo ubio svoju suprugu Ljubinku R. (74).
Aleksandar A. (43), fitnes trener koji je uhapšen nakon što je u garaži koju je koristio u Zemunu pronađen arsenal oružja i eksploziva, saslušan je u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu i određen mu je pritvor do 30 dana.
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu danas je saslušan Aleksandar A. (42), kod kojeg je 5. januara u iznajmljenoj garaži u Zemunu pronađena ogromna količina naoružanja, municije i specijalne policijske opreme.
Iz srpske kinematografije mogu se izdvojiti brojni filmovi i serije za koje verujemo da su stvarne ljudske priče, ali kada znamo da jesu zasnovani na istinitim događajima to im dodatno daje na težini.
U jednom od najromantičnijih i najslikovitijih gradova na obali Kalifornije, "Carmel-by-the-Sea", krije se najčudnija lokalna zabrana na svetu - nošenje visokih štikli bez posebne dozvole.
Elica Erski pred borbu u Exatlonu bila je zabrinuta za svoje grudi jer je morala da se baci na stomak i tako kliza na jednoj od prepreka, na šta joj je muž poručio da će joj kupiti nove, dok je Jodžir, kako bi je dodatno ohrabrio, ponudio još jedan par.
U emisiji "In3gantno" na televiziji K1, Željko i Jovana Joksimović govorili su o godini koja je iza njih, profesionalnom i privatnom životu, ali i o izazovima.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar